DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Barbara Nowacka przeciwko uczestnictwu dzieci w lekcjach religii. Napisała do szefa MEN

Barbara Nowacka przeciwko uczestnictwu dzieci w lekcjach religii. Napisała do szefa MEN
Fot: Krystian Maj/FORUM

Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej protestuje przeciwko uczestnictwu dzieci w lekcjach religii. Jej zdaniem w szkołach publicznych dochodzi do „przymuszania” dzieci do nauki katechezy, dlatego napisała w tej sprawie list do ministra edukacji narodowej. Jej zdaniem dochodzi również do łamania praw ucznia.

 

Polityk znana z antyklerykalnych wypowiedzi wielokrotnie publicznie okazywała swój sprzeciw wobec możliwości korzystania przez dzieci w szkołach z lekcji religii. Walka z edukacją katechetyczną w publicznych szkołach stała się jednym z jej głównych tematów politycznych, którym się zajmuje. Teraz po raz kolejny wyraziła oburzenie ze względu na to, że w szkołach prowadzone są lekcje religii. Jej zdaniem dochodzi nawet do „przymuszania” dzieci do uczestniczenia w katechezach.

 

Nowacka stwierdziła, że mamy do czynienia ze „skandaliczną praktyką, łamiącą prawa uczniów do wolności ws. wiary lub jej braku”. „W ostatnich dniach w mediach oraz na portalach społecznościowych pojawiły się informacje o przymuszaniu w uczestnictwie w zajęciach religii dzieci, których rodzice nie wyrazili na to wcześniejszej zgody. Uczniowie, których rodzice nie chcę posyłać na nieobowiązkowe lekcje religii, mają być na nich obecni razem z resztą klasy” – napisała Nowacka w liście do szefa MEN.

 

„Są również doniesienia, że w niektórych szkołach oczekuje się od rodziców oświadczeń wskazujących, czy uczeń będzie bądź nie, uczęszczał na zajęcia z religii, co jest sprzeczne z przepisami prawa” – twierdzi liberalna polityk Koalicji Obywatelskiej, w przeszłości związana z Ruchem Palikota.

 

Warto przypomnieć, że kilkanaście dni temu obchodziliśmy 30. rocznicę przywrócenia katechezy do szkół publicznych. Inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski oraz niektórych polityków pozwoliła na wydanie oficjalnych instrukcji o powrocie lekcji religii do szkół w 1990 roku. Decyzja ta została sformalizowana w ustawie o systemie oświaty z 1991 roku. Natomiast w 1992 roku rozporządzenie ministra edukacji uporządkowało sprawę obecności lekcji religii w szkołach jako przedmiotu nieobowiązkowego. Rozporządzenie to pozwoliło również na oficjalne wieszanie krzyży w salach lekcyjnych.

 

 

Źródło: dorzeczy.pl, Twitter, onet.pl

WMa

 

 


DATA: 2020-09-14 10:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ja - Ks.Wierzbicki, Lemanski i im podobni, to margines. Nie sądzę, by katecheci poświęcali im i ich poglądom jakąkolwiek uwagę. Inne przytoczone przykłady też na pewno nie są przekazywane uczniom. Nie sądzę, aby ktoś się z nimi zgadzał. Jeżeli już, to też margines. W programach nauczania nie są poruszane tego typu zagadnienia, a z pewnością nie w ten sposób.
8 dni temu / Maria
 
@Maria: napisałem, że ktoś o poglądach ks. Wierzbickiego może przekazywać dzieciom naukę. Przykłady błednej nauki z "własnego podwórka": bezwzględna akceptacja i tolerancja wszystkiego, tłumaczona miłosierdziem i nadstawianie drugiego policzka zawsze i w każdej sytuacji, potępianie państw katolickich - konieczność rozdzielenia państwa od kościoła, wychwalanie socjalizmu i rozdawnictwa, jako coś w pełni realizującego katolicką naukę społeczną. Najgorsze jest to, że żeby wysłać dziecko gdzieś indziej na katechezę, trzeba zmienić szkołę. Z proboszczem parafii nie można się dogadać, ponieważ nie widzi nic złego w takim nauczaniu. Na pewno nie wszędzie tak jest, ale niestety nikt nie kontroluje tego co jest przekazywane, a ewentualne skargi są ignorowane. Katolicka nauka społeczna formowana była przez wybitnych doktorów Kościoła, nie może katecheta czy ksiądz interpretować jej dowolnie.
8 dni temu / ja
 
@Margerita - Jak wcześniej napisałam, są sytuacje, gdy naprawdę nie ma komu dać pod opiekę takiego ucznia. Co do ostatniej lub pierwszej l. religii. Spróbuj ułożyć plan w dużej szkole przy 2 albo 3 zmianach, jak np. teraz. I gdy jest wielu uczniów nie chodzących na religię. Tak sobie myślę, dziwne jest to, że niewierzący w Boga, tak się tego Boga boją, że z Nim walczą, że wszystko, co Jego dotyczy powoduje u nich histerię. Nasuwa się tylko jeden wniosek - jednak w tego Boga wierzą. Dlaczego więc powoduje On u nich takie reakcje? Przecież oddał życie za nich, głosił miłość i przebaczenie. Czy Dekalog, na którym tak wile kodeksów prawa się opiera, jest czymś złym? Czy chrześcijaństwo zniewala człowieka? Jeżeli tak, to proszę spróbować urządzić sobie życie w krajach muzułmańskich. Ateizm już żeśmy w Polsce, i nie tylko, przerabiali. I co dobrego przyniósł ludzkości? Proszę pamiętać - pustkę po Bogu coś, albo ktoś zawsze wypełni, tylko że nie będzie to dobre dla człowi
9 dni temu / Maria
 
@Maria: Zwolnienie lekarskie pracownika biblioteki nie oznacza, że biblioteka ma być zamknięta na klucz. W takich przypadkach ustawia się zastępstwo, poza tym jest jeszcze świetlica. A tak w ogóle, to lekcje religii powinny być organizowane jako pierwsze lub ostatnie w dziennym rozkładzie zajęć. Wówczas odpadałby problem opieki nad uczniem podczas okienka.
9 dni temu / Margerita
 
@Margeritta - Fakt, dyrektor powinien zapewnić bezpieczeństwo uczniowi, gdy ten nie chodzi na l.religii. Sytuacje jednak czasami są nieprzewidywalne, np. biblioteka, do której taki uczeń przychodzi w czasie l. religii, jest zamknięta, bo pracownik biblioteki jest na zwolnieniu i fizycznie w tym czasie nie ma komu powierzyć ucznia. Nie ma wyjścia, trzeba posłać go do swojej klasy. I nie róbmy z tego tragedii. Nikt go tam ani nie zaczepia, ani nie agituje, ani nie prześladuje. Przesiedzi 45 min. odrabiając lekcje i po krzyku. Dorośli, a z igły robią widły. Ja miałam na katechezie uczniów z innych wyznań. Jednych, bo sami rodzice tego chcieli, innych, bo chcieli posłuchać. Nigdy nie robiłam z tego problemu. Ani im, ani mnie korona z głowy nie spadła.
9 dni temu / Maria
 
B. Nowacka odniosła się do sytuacji, kiedy to uczeń nieuczęszczający na katechezę nie ma zapewnionej w tym czasie opieki i jest zmuszony spędzać ten czas razem z klasą. O tym właśnie pisał @ollek. E żaden sposób nie protestuje przeciwko obecności uczniów na lekcji religii, jeżeli rodzice sobie tego życzą. Przestańcie bezczelnie kłamać.
9 dni temu / Margeritta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.