13 września 2020

Barbara Nowacka przeciwko uczestnictwu dzieci w lekcjach religii. Napisała do szefa MEN

(Fot: Krystian Maj/FORUM)

Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej protestuje przeciwko uczestnictwu dzieci w lekcjach religii. Jej zdaniem w szkołach publicznych dochodzi do „przymuszania” dzieci do nauki katechezy, dlatego napisała w tej sprawie list do ministra edukacji narodowej. Jej zdaniem dochodzi również do łamania praw ucznia.

 

Polityk znana z antyklerykalnych wypowiedzi wielokrotnie publicznie okazywała swój sprzeciw wobec możliwości korzystania przez dzieci w szkołach z lekcji religii. Walka z edukacją katechetyczną w publicznych szkołach stała się jednym z jej głównych tematów politycznych, którym się zajmuje. Teraz po raz kolejny wyraziła oburzenie ze względu na to, że w szkołach prowadzone są lekcje religii. Jej zdaniem dochodzi nawet do „przymuszania” dzieci do uczestniczenia w katechezach.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nowacka stwierdziła, że mamy do czynienia ze „skandaliczną praktyką, łamiącą prawa uczniów do wolności ws. wiary lub jej braku”. „W ostatnich dniach w mediach oraz na portalach społecznościowych pojawiły się informacje o przymuszaniu w uczestnictwie w zajęciach religii dzieci, których rodzice nie wyrazili na to wcześniejszej zgody. Uczniowie, których rodzice nie chcę posyłać na nieobowiązkowe lekcje religii, mają być na nich obecni razem z resztą klasy” – napisała Nowacka w liście do szefa MEN.

 

„Są również doniesienia, że w niektórych szkołach oczekuje się od rodziców oświadczeń wskazujących, czy uczeń będzie bądź nie, uczęszczał na zajęcia z religii, co jest sprzeczne z przepisami prawa” – twierdzi liberalna polityk Koalicji Obywatelskiej, w przeszłości związana z Ruchem Palikota.

 

Warto przypomnieć, że kilkanaście dni temu obchodziliśmy 30. rocznicę przywrócenia katechezy do szkół publicznych. Inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski oraz niektórych polityków pozwoliła na wydanie oficjalnych instrukcji o powrocie lekcji religii do szkół w 1990 roku. Decyzja ta została sformalizowana w ustawie o systemie oświaty z 1991 roku. Natomiast w 1992 roku rozporządzenie ministra edukacji uporządkowało sprawę obecności lekcji religii w szkołach jako przedmiotu nieobowiązkowego. Rozporządzenie to pozwoliło również na oficjalne wieszanie krzyży w salach lekcyjnych.

 

 

Źródło: dorzeczy.pl, Twitter, onet.pl

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 94 963 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram