DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Banki proszą Brukselę o zmiłowanie

Banki proszą Brukselę o zmiłowanie
fot. Richardprins/commons/creative

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak ostrzega, iż jeśli Unia Europejska nie zmieni zdania, tak popularny w Polsce system bankowości spółdzielczej będzie się musiał zasadniczo zreorganizować. Tymczasem Bruksela nie chce zgodzić się na propozycje, wnoszone wspólnie przez KNF i polskie banki spółdzielcze.

 

Nowe przepisy unijne, dotyczące kapitałów i płynności banków, mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Kluczowe będą przede wszystkim dla funkcjonowania banków spółdzielczych. Te, od pewnego czasu, rozmawiają z Komisją Nadzoru Finansowego na temat kształtu nowych regulacji. Jednocześnie toczą się negocjacje z Brukselą.

 

Dużo poważniejsze jednak dla sektora mogą być skutki uregulowań związanych z płynnością, zwłaszcza z płynnością długoterminową. Tu banki spółdzielcze po prostu mogą sobie nie poradzić.

 

„W tym przypadku potrzebne będą szczególnego rodzaju rozwiązania, bo wydaje się, że te postulaty, które są zgłaszane przez banki spółdzielcze i stronę polską w trakcie prac nad dyrektywą, nie mają zbyt wielkich szans na ich uwzględnienie w toku legislacyjnym” – mówi z obawą kierujący Komisją Nadzoru Finansowego.

 

KNF próbuje zatem uzyskać jak najdłuższe okresy przejściowe. Z dość płonną nadzieją również oczekuje, że Unia uzna specyfikę naszego sektora spółdzielczego. Zadanie jest bardzo trudne, podobnie jak toczące się właśnie rozmowy.

 

W konsekwencji, unijne regulacje mogą prowadzić do utraty odrębności przez banki spółdzielcze, służące dużej liczbie Polaków. Czy tak już zawsze będzie wyglądać zrozumienie u naszych, a jakże, „partnerów”?

 

 

Piotr Toboła

 


DATA: 2012-07-04 10:47
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.