DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Bank Watykański odbudowuje pozycję. Wkrótce umowa z rządem Włoch

Bank Watykański odbudowuje pozycję. Wkrótce umowa z rządem Włoch
Siedziba Instytutu Dzieł Religijnych w Watykanie

Dobiegają końca negocjacje pomiędzy Stolicą Apostolską a rządem Republiki Włoskiej w kwestii umowy kończącej spory prawno-finansowe, wynikłe na gruncie działalności Instytutu Dzieł Religijnych w Watykanie. Ta instytucja finansowa, nazywana potocznie Bankiem Watykańskim, zmaga się z postępowaniami prowadzonymi przez włoską prokuraturę w sprawie zarzutów dotyczących uchylania się od zapłaty części podatków.


Watykańscy urzędnicy potwierdzili, iż porozumienie z włoskim rządem jest już bliskie, a całą sprawę nadzoruje papież Franciszek. Podobne sygnały docierają od przedstawicieli strony włoskiej, która w ostatnim czasie zawarła podobne ugody z innymi krajami: Księstwem Monako, Księstwem Liechtensteinu oraz Konfederacją Szwajcarską.

 

Od czasu wyboru na Stolicę Piotrową, papież Franciszek podjął szereg działań mających na celu zakończenie kontrowersyjnych postępowań w sprawie Instytutu i odbudowanie międzynarodowego zaufania do watykańskich finansów. W 2013 roku nastąpiła zmiana na stanowisku szefa Banku Watykańskiego. W ramach audytu wkładów pieniężnych, przeprowadzonego przez specjalnie powołaną do tego komisję, doprowadzono rok później do zamknięcia 2 tysięcy rachunków bankowych.


W ostatnich latach na łamach europejskiej prasy pojawiło się wiele zarzutów i kontrowersji dotyczących m.in. okoliczności sprzedaży nieruchomości przez Bank Watykański. Zazwyczaj nie znajdowały one potwierdzenia w wyrokach sądowych, mało tego – nie wpłynęły na kondycję finansową instytucji. Bank Watykański osiąga bowiem bardzo dobre wyniki - według raportu za rok 2012 instytucja ta zanotowała zysk netto w wysokości 86,6 mln euro, z czego 54,7 mln euro z tej kwoty przeznaczono na dofinansowanie Stolicy Apostolskiej.

 

 

Źródło: news.sky.com, ibtimes.com

tom
DATA: 2015-04-02 07:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "34935"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.