DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Bank Rozrachunków Międzynarodowych spodziewa się wielkiego krachu

Bank Rozrachunków Międzynarodowych spodziewa się wielkiego krachu

Tak dramatycznych oświadczeń bankowców o nadciągającym kryzysie już dawno nie mieliśmy – pisze John Horvat na łamach portalu theblaze.com. Amerykański publicysta, autor książki „Return to Order” (Powrót do porządku), diagnozującej stan obecnej gospodarki i wskazującej remedium na problemy ekonomiczne dzisiejszych czasów, zwraca uwagę na najnowszy raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements – BIS.


BIS zrzeszający 60 banków centralnych w najnowszym sprawozdaniu ostrzega przed nadciągającym nowym kryzysem, groźniejszym od tego z 2007 r.

 

Zdaniem ekspertów BIS – ludzi, którzy jak pisze Horvat najlepiej wiedzą, co się dzieje w gospodarce światowej - sytuacja na rynkach światowych jest bardziej niestabilna niż 7 lat temu, gdy zbankrutował bank Lehman Brothers.

 

Bankierzy zauważają, że od 2007 r. nic się nie zmieniło. Jest nawet gorzej. Poziom zadłużenia we wszystkich krajach wciąż pozostaje wysoki. Instytucje finansowe kuszą kredytami nisko oprocentowanymi. Pojawiają się nowe banki spekulacyjne. Gracze międzynarodowi w jeszcze większym stopniu niż kilka lat temu nastawieni są na szybki zarobek, co sprzyja spekulacjom.

 

Finansiści ubolewają nad zadłużaniem się krajów rozwiniętych, w których wskaźniki zadłużenia wzrosły do poziomu nawet 275 procent produktu krajowego brutto.

 

Eksperci z BIS krytykują model wzrostu gospodarczego opierającego się na zachęcaniu rodzimych konsumentów do ciągłego zadłużania się, by w ten sposób pobudzić konsumpcję. Tak robią Chińczycy, Brazylijczycy czy Turcy. Finansiści obawiają się bankructw wielu banków.

 

Horvat podkreśla, że winą za obecny stan rzeczy należy obarczyć wszystkie osoby zaangażowane w spekulacje na rynkach międzynarodowych, które nie wzięły sobie do serca przyczyn i skutków kryzysu z 2007 r. i w jeszcze większym stopniu chcą szybko pomnożyć zainwestowane środki.

 

Inwestorzy ignorują ryzyko zaostrzenia polityki pieniężnej i w celu uzyskania  wyższych zwrotów obracają na rynkach międzynarodowych coraz bardziej ryzykownymi  obligacjami. Panuje wręcz „irracjonalny entuzjazm” ery Greenspana.


Banki nie podnoszą kapitału zakładowego, by zabezpieczyć się przed upadłością, a duże przedsiębiorstwa nie koncentrują się na zwiększeniu swojej produktywności, lecz wykupują akcje i angażują się w fuzje.  

 

Finansiści z BIS z wielkim niepokojem patrzą na szalone tempo wzrostu kredytów w Chinach w ciągu ostatnich pięciu lat. Wielu obawia się wybuchu tam kryzysu, który będzie miał światowe reperkusje.

 

 

Źródło: theblaze.com, AS.


DATA: 2014-09-08 15:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

- co sie "dziwic"Chinczykom jak jeszcze nie tak dawno ryzu im brakowalo!Dzisiaj nie ma wzrostu gospodarczego spowodowanego nowymi miejscami pracy czy wiekszymi zarobkami bo one wrecz "maleja"liczac do wzrostu cen wyzywienia-/utrzymania/itp.Pozostalo tylko"dalsze zachecanie"b.niskimi kredytami i napedzanie gospodarki"konsumerska pazernoscia"a wiekszosci juz nie stac,aby splacac minimum.Pozyczaja aby stare dlugi splacac nowymi. Tak juz wiekszosc panstw postepuje i to zaczynajac od dolu - czyli urzedu miasta.Kiedy nie"oplaca" sie oszczedzac a tylko pozyczac to wszystkiego mozna sie spodziewac!Nikt juz z rzadzacych sie nawet o zgode nie pyta,to co sie i dziwic ludziom,ktore jak "bledne owce"chca miec coraz"wyzsza trawke i bardziej zielona",ktora juz i nie nadaza na nowo urosnac.Bosowie w bankach chca miec bonusy a to sa milionowe premie-to co ich tam jutro obchodzi.Pazernosc i glupota da"nam wszystkim po lapach"!Ludzkosc zapomniala,ze najpierw nalezy zapracowac!
ponad 6 lat temu / M.M.Vancouver.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected].pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.