DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Baner prezydenta i tęcza LGBT. Prokuratura podjęła decyzje w sprawie instalacji na giewonckim krzyżu

Baner prezydenta i tęcza LGBT. Prokuratura podjęła decyzje w sprawie instalacji na giewonckim krzyżu
Szczyt Giewontu wraz z krzyżem. FOT.:Opioła Jerzy, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Prokuratura nie dostrzegła znamion czynu zabronionego w przymocowaniu do krzyża na Giewoncie zarówno baneru z kampanii wyborczej Andrzeja Dudy ani flagi politycznego ruchu homoseksualnego. Z kolei w chronologicznie ostatniej tego typu sprawie dotyczącej umieszczenia tam transparentu tzw. Strajku Lempart nie podjęto jeszcze decyzji.

 

W sprawie baneru prezydenta Dudy zawiadomienie złożył znany z lewicowych wyskoków Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie. Prokuratura zdecydowała jednak o odmowie wszczęcia postępowania. Od takiej decyzji złożono zażalenie, a adwokat reprezentujący pokrzywdzonego został poproszony o uzupełnienie braku formalnego. Następnie sprawna nadal będzie procedowana.

 

Podobny los, czyli umorzenie, dotyczy umieszczenia na krzyżu „tęczowej” flagi ruchu LGBT. Także i tym razem śledczy nie dostrzegli cech czynu zabronionego. Pokrzywdzeni – Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze spółka z o.o. i Stowarzyszenie Fidei Defensor ze Szczecina – mogą złożyć zażalenie.

 

Z kolei nadal w toku pozostaje „najświeższa” sprawa dotycząca umieszczania różnych treści na krzyżu postawionym na Giewoncie przez górali w roku 1901. Chodzi o symbolikę feministyczno-anarchistycznego strajku, na czele którego stoi Marta Lempart oraz napis „przemoc domowa to nie tradycja”, co stanowi aluzję do władz Zakopanego, które nie wdrożyły w życie lewicowo-liberalnych rozwiązań ideologicznych ukrywających się pod hasłem walki z przemocą i ułatwiających m.in. odbieranie rodzinom dzieci. Autorami zawiadomienia są Marcin Zubek (prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan) oraz Bogusław Filipiak (proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem).

 

Wszystkie sprawy rozpatrywano z perspektywy art. 196. Kodeksu Karnego dotyczącego obrazy uczuć religijnych. Krzyż powstały w roku 1901 z inicjatywy ks. proboszcza Kazimierza Kaszelewskiego jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego nie wolno na nim umieszczać żadnych przedmiotów, napisów itp.

 

 

Źródło: interia.pl / zakopane.naszemiasto.pl

MWł

 

 


DATA: 2020-12-04 13:34
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co z nami, katolikami, jest nie tak, że zamiast skoordynować kierowanie zawiadomień do prokuratory przez prawniczy think-tank Ordo Iuris pisze prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan i proboszcz? Jeśli zawiadomienie jest napisane tak, że da się je ukręcić na wstępie, to tak właśnie będzie zrobione. Czy są jakieś szanse, by Ordo Iuris zaopiekowało się takimi sprawami? Może by tak było potrzebne jest im jakieś wsparcie, o którym trzeba zacząć rozmawiać?
1 miesiąc temu / Michał
 
Mam nadzieję, że wszyscy wyżej wymienieni zostaną ukarani. Nie mogą w Polsce istnieć święte krowy. Wieszanie czegokolwiek na krzyżu jest profanacją.
1 miesiąc temu / trooper
 
@Anglia- czyli stado bezwolnych baranów a nie społeczeństwo wolnych ludzi kształtujących swoją przyszłość?? Ciekawa filozofia "angola"
1 miesiąc temu / Ironia
 
Strajk Kobiet to działanie obejmuje powstrzymywanie się od prokreacji, seksu, prowadzenia gospodarstw domowych, opieki nad rodzina, pracy zawodowej czy cos innego a może to tylko bzdura.
1 miesiąc temu / am
 
@Second, to co piszesz to zaden argument. To Duda jest na urzedzie i ma dzialac a nie inni ktorzy nie zostali wybrani.
1 miesiąc temu / Anglia
 
Mam nadzieję, ze jestes dumny także z prezydenta Trzaskowskiego. A jesli popierasz pana Bosaka to nie masz czym sie pochwalic. Bo calkiem nic nie robi.
1 miesiąc temu / [email protected]
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.