4 grudnia 2020

Baner prezydenta i tęcza LGBT. Prokuratura podjęła decyzje w sprawie instalacji na giewonckim krzyżu

(Szczyt Giewontu wraz z krzyżem. FOT.:Opioła Jerzy, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons)

Prokuratura nie dostrzegła znamion czynu zabronionego w przymocowaniu do krzyża na Giewoncie zarówno baneru z kampanii wyborczej Andrzeja Dudy ani flagi politycznego ruchu homoseksualnego. Z kolei w chronologicznie ostatniej tego typu sprawie dotyczącej umieszczenia tam transparentu tzw. Strajku Lempart nie podjęto jeszcze decyzji.

 

W sprawie baneru prezydenta Dudy zawiadomienie złożył znany z lewicowych wyskoków Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie. Prokuratura zdecydowała jednak o odmowie wszczęcia postępowania. Od takiej decyzji złożono zażalenie, a adwokat reprezentujący pokrzywdzonego został poproszony o uzupełnienie braku formalnego. Następnie sprawna nadal będzie procedowana.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podobny los, czyli umorzenie, dotyczy umieszczenia na krzyżu „tęczowej” flagi ruchu LGBT. Także i tym razem śledczy nie dostrzegli cech czynu zabronionego. Pokrzywdzeni – Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze spółka z o.o. i Stowarzyszenie Fidei Defensor ze Szczecina – mogą złożyć zażalenie.

 

Z kolei nadal w toku pozostaje „najświeższa” sprawa dotycząca umieszczania różnych treści na krzyżu postawionym na Giewoncie przez górali w roku 1901. Chodzi o symbolikę feministyczno-anarchistycznego strajku, na czele którego stoi Marta Lempart oraz napis „przemoc domowa to nie tradycja”, co stanowi aluzję do władz Zakopanego, które nie wdrożyły w życie lewicowo-liberalnych rozwiązań ideologicznych ukrywających się pod hasłem walki z przemocą i ułatwiających m.in. odbieranie rodzinom dzieci. Autorami zawiadomienia są Marcin Zubek (prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan) oraz Bogusław Filipiak (proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem).

 

Wszystkie sprawy rozpatrywano z perspektywy art. 196. Kodeksu Karnego dotyczącego obrazy uczuć religijnych. Krzyż powstały w roku 1901 z inicjatywy ks. proboszcza Kazimierza Kaszelewskiego jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego nie wolno na nim umieszczać żadnych przedmiotów, napisów itp.

 

 

Źródło: interia.pl / zakopane.naszemiasto.pl

MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram