DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Banderowskie marsze na Ukrainie: „Chwała narodowi, śmierć wrogom!”

Banderowskie marsze na Ukrainie: „Chwała narodowi, śmierć wrogom!”
Zdjęcie ilustracyjne

W Kijowie, Zaporożu i Lwowie odbyły się marsze w 108. rocznicę urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery. „Chwała narodowi, śmierć wrogom” – takimi hasłami uczestnicy wieców czcili pamięć zbrodniarza odpowiedzialnego za ludobójstwo na Wołyniu.

 

W Kijowie doroczny marsz ku czci Bandery zgromadził około tysiąc osób. „Uczestnicy marszu nieśli zapalone pochodnie i wykrzykiwali nacjonalistyczne hasła. Podobne marsze odbyły się w Zaporożu i Lwowie. Uczestniczyło w nich po kilkaset osób” – poinformowała tvp.info.

 

Uczestnicy marszów wykrzykiwali hasła „Bandera, Szuchewycz – bohaterowie Ukrainy”, oraz „Chwała narodowi, śmierć wrogom”. Organizatorem wydarzenia była nacjonalistyczna partia Swoboda. Przemarszowi zwolenników Bandery przyglądało się kilkuset policjantów i żołnierzy Gwardii Narodowej MSW. Wydarzenie nie wywołało jednak większych kontrowersji i przebiegało spokojnie.

 

Kogo czczą nasi wschodni sąsiedzi? Roman Szuchewycz to dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Bandera zaś był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). To właśnie UPA – będące zbrojnym ramieniem OUN, jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

 

Stepan Bandera jest uznawany na Ukrainie za bohatera. W roku 2010 został nawet pośmiertnie odznaczony przez ustępującego prezydenta Wiktora Juszczenkę. Dekret został uchylony przez sąd. Samo przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało sprzeciw w Rosji oraz w Polsce.


Źródło: tvp.info

MA


DATA: 2017-01-02 08:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@alto: Ten pogląd o nacjonalizmie brzmi jak wyjęty z komunistycznych podręczników mających utwierdzić przekonanie w młodych patriotach żyjących w PRL-u, że nacjonalizm to miłość do Polski Ludowej i szacunek do Sowietów, NRD-owców, Czechosłowaków i innych narodów wesołego socjalistycznego obozu. Prawdziwy nacjonalizm to miłość do Ojczyzny, gotowość poświęcenia się dla narodowej Polski oraz nieufność do obcych narodów, które prawie zawsze chcą osłabienia naszego narodu. Niech mi ktoś wskaże, że któryś z naszych sąsiadów chce dla Polski dobrze. No, poza Niemcami "zatroskanymi o polską demokrację". Gdyby ktoś miał wątpliwości, wyjaśniam, że to ironia z tymi Niemcami.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Jest to juz kolejne z b. wielu ostrzezen dla Polski. Zbrodnicza OUN - UPA oraz jej przywodcy Bandera, Szuchewycz i inni zwyrodnialcy winna jest jednego z najokrutniejszych ludobojsw w dziejach calego globu. Ludzie ci to najbardziej odrazajace upiory przeszlosci nie majace prawa do zadnej czci i honorow. Po temu jesli jednak odbieraja takowez na wspolczesnej Ukrainie jest to dowod na ogromne niebezpieczenstwo, zblizajace sie wielkimi krokami do naszej ojczyzny z dziczejacej, banderowskiej Ukrainy. Nie ma juz najmniejszych watpliwosci, ze ludzie ci znow bede mordowac b. okrutnie, jesli powstana ku temu sprzyjajace warunki. I to wlasnie zapowiadaja wykrzyczane na ulicach ukrainskich miast: "chwala bohaterom smierc wrogom"! Wrogiem jest kazdy kto uwaza ich bohaterow za ludobojcow! Zatem wrogami sa miliony Polakow!
ponad 3 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
@Wolnościowiec: Polski nacjonalizm to "Kochaj własny naród, szanuj inne narody". Nie ma nic wspólnego z szowinizmem ukraińskim, który nawołuje do likwidacji innych narodowości. Braki w znajomości historii nie tłumaczą twoich wypowiedzi. Wystarczająco długo czytasz ten portal, żeby to zrozumieć, pisane było z 1000x. Widocznie wyznaczono cię do innych zadań.
ponad 3 lata temu / alto
 
Mają podobne hasła do naszych. Szkoda, że hasła są antypolskie; pocieszeniem jednak może być fakt, że są antykomunistyczne i bardzo patriotyczne. Może uda się dogadać z ukraińskimi patriotami. Musimy zrozumieć, że dopiero od niedawna mogą oni swobodnie czuć się na ulicach i odbudowywać tożsamość narodową Ukraińców. Wcześniej panował komunizm i postkomunizm tępiące postawy narodowe i tolerujące rosyjski sposób życia i myślenia. A to Ukraina, nie Rosja.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
To efekt lekceważącej polityki polskiego MSZ. Ukraińcy biją nas po gębie, a my udajemy, że nic się nie dzieje...
ponad 3 lata temu / Nihil obstat
 
@aa Jak PSL jest propolski skoro Pawlak od ruskich kupował drogi gaz. Tańszy mamy dzięki interwencji UE. To oni rozwalali Polskę za Pawlaka i rządzili razem z komuchami z SLD i PO. Kto chce KRUSu gdzie są ich kolesie? Ile agencji obsadził PSL "Chwała narodowi-śmierć wrogom" "Cześć i chwała bohaterom". Brzmi jak hasła Marszu Niepodległości
ponad 3 lata temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.