DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Bal Wszystkich Świętych – „święta zabawa”!

Bal Wszystkich Świętych – „święta zabawa”!
Gosc Niedzielny / FORUM

W całej Polsce rozpoczynają się właśnie tzw. Bale Wszystkich Świętych. Coraz popularniejsze, stają się katolicką alternatywą dla przybyłego z USA Halloween. I choć nie taki cel przyświeca ich organizatorom, będąc odtrutką na gloryfikowaną kulturę śmierci, cieszą się dużym uznaniem rodziców, którzy swoje pociechy przebierają za osoby wyniesione na ołtarze.

 

Z okazji zbliżającej się wigilii Wszystkich Świętych w parafiach całej Polski organizowane są uroczystości, mające przybliżać najmłodszym postaci świętych, których zarówno życie, jak i wyznaczona przez Boga misja może stać się wzorcem na ich własnej drodze do świętości.

 

Bale Wszystkich Świętych, rozpoczynane udziałem we wspólnej Mszy, mają w większości parafii podobny przebieg. Maluchy w strojach swoich ulubionych świętych spędzają wieczór na grach oraz zabawach związanych z życiem naszych boskich opiekunów i co roku czeka na nie moc atrakcji. Konkursy, zabawy, tańce, nagrody, warsztaty plastyczne, muzyczne, słodki poczęstunek, a to wszystko w nawiązaniu do świętych i aniołów, sprawia najmłodszym prawdziwą radość, kształtując jednocześnie w nich piękne wartości i ucząc radości z dnia Wszystkich Świętych.

 

Świetna zabawa w świętym towarzystwie – tak wygląda oferta coraz większej liczby parafii. Tak, zabawa. Bowiem, jak podkreślają kapłani, nadchodzące święto, które w naszej tradycji zakorzeniło się jako czas zadumy i smutku po utracie bliskich (których upamiętnimy 2 listopada, w dzień Zaduszny), ma zupełnie inne znaczenie - 1 listopada jest jednym z radośniejszych świąt w Kościele katolickim.

 

To właśnie tego dnia czcimy naszych braci chrześcijan, którzy przebywają już w niebie, przy Bogu Ojcu; to właśnie ten dzień jest wyrazem naszej wiary w obcowanie świętych, w ich moc sprawczą w naszym życiu, właśnie ten dzień przypomina, że każdy z nas jest powołany do świętości i to właśnie tego dnia szczególnego znaczenia nabierają słowa Apokalipsy św. Jana: „a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie i u Baranka. A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czworga Zwierząt, i na oblicza swe padli przed tronem, i pokłon oddali Bogu, mówiąc: Amen. Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków! Amen”.

 

Skoro dzień Wszystkich Świętych jest tak radosnym, dlaczego towarzyszy mu smutek? Wystarczy spojrzeć na polską tradycję związaną z tym świętem. Jeszcze przed XIX wiekiem w całym kraju wierzono, że w wieczór dnia Wszystkich Świętych dusze zmarłych wychodzą z grobów i procesyjnie udają się do kościołów, gdzie msze w ich intencji sprawuje zmarły biskup. Pokładano również wiarę w tym, że dusze zmarłych mogą w tę noc odwiedzać swoje domy i najbliższych, ci zaś przygotowywali im odpowiednią strawę. I choć chleby wypiekane na potrzeby zmarłych, noszone im na groby, palone ogniska, przy których dusze zmarłych mogły się ogrzać przed powrotem w zaświaty zastąpiły znicze oraz wieńce, zasada przyświeca nam ta sama co naszym przodkom. Jest nią pamięć o najbliższych, którzy od nas odeszli.

 

Jak już wspomnieliśmy, celem Bali Wszystkich Świętych nie jest walka z Halloween, jednak być może ta amerykańska tradycja, która nie zdążyła na dobre zakorzenić się w naszej kulturze, szybko i na dobre zostanie wyparta innym sposobem spędzania listopadowych uroczystości.

 

Zwłaszcza, że w propozycji Kościoła atrakcji nie brakuje. Już w ubiegłym roku wierni z licznych parafii całej Polski mogli wziąć udział w Balu Wszystkich Świętych. Organizowane były również marsze świętych, procesje, całonocne czuwania i modlitwy, a każdy bal i marsz ma inny, indywidualny przebieg. W niektórych miastach wierni maszerują z wizerunkami świętych Kościoła katolickiego i świecami w dłoniach, w innych odbywają się nieszpory ku pamięci Wszystkich Świętych, jeszcze w innych, jak np. w jednej z wrocławskich parafii, niesiono nawet w uroczystej procesji relikwia świętych.

 

Szeroką ofertę na wigilię dnia Wszystkich Świętych ma archidiecezja gnieźnieńska. Jak co roku w kilkunastu jej miastach organizowana jest Noc Świętych – czuwanie pełne modlitwy i radości, wypełnione wspólnym śpiewaniem pieśni, Mszą, a kończone nieraz posiłkiem z dyni.

 

W samym Gnieźnie każda Noc Świętych poświęcona jest innym świętym. Wśród wspominanych byli już m.in.: św. Wincenty Palloti, bł. Edmund Bojanowski, św. Wincenty á Paulo, czy św. Ludwik de Marillac. Tegoroczna noc w Gnieźnie będzie poświęcona błogosławionej Chiarze Luce Badano, która zmarła mając 19 lat, zaś na ołtarze została wyniesiona w 2010 r. przez papieża Benedykta XVI.

 

Może zatem zamiast przebierać nasze dziecko w kostium przerażającego potwora i wysyłać do sąsiadów po cukierki dawane przezeń, aby nie spłatało psikusa, warto je przebrać za świętego i wziąć razem z nim udział w radosnej, ładnej, wartościowej i pouczającej zabawie – Balu Wszystkich Świętych?

 

My – rekomendujemy i polecamy! Informacje o Balu Wszystkich Świętych znajdziecie na stronach internetowych swojej parafii, lub innej parafii w okolicy!


 

Magdalena Żuraw 


 


DATA: 2016-10-27 09:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co złego jest w Halloween? Przecież to tylko zabawa. Czy przebierając się za wróżkę i krzycząc "cukierek albo psikus" zmienia się dzieci w satanistów?
ponad 2 lata temu / Maroks
 
Drodzy ksieza, przeciez to jest zalosne! Bal Wszystkich Swietych!? Co wy robicie? Jazgot i zabawa zamiast powagi i skupienia? Czego wy uczycie te biedne skolowane dzieci? Pamietam ze jako dziecko uwielbialam to powazne Swieto, jego atmosfere, oprawe, kwiaty i swiece na cmentarzach, zadume nad zmarlymi, modlitwe, palenie swiec i ich zapach. To bylo piekne. A wy co robicie? Jazgotem I tandeta wypaczacie znaczenie Swietych KK i Swiat Wszystkich Swietych. Rozmywacie je w jazgocie durnej muzyczki i podrygiwan na tzw \'balach WS\'. Wstydzcie sie. Dlaczego konsekwentnie nie kontynuujecie takiej oprawy i tradycji Swiat Wszystkich Swietych jak to bylo przez wieki celebrowane w KK? Czego uczycie te skolowane dzieci? Czy liberalizm wypral wam, wszystkim ksiezom, mozgownice!? Opamietajcie sie ksieza bo zachowujecie sie jak zalosne klauny! Wstyd, ohyda i spustoszenie w Kosciele Pana.
ponad 3 lata temu / Bo BoS
 
Gdybyś posiadał choć szczątkową zdolność rozumienia tego co czytasz i wpisujesz, wiedziałbyś że to ty kolejny raz dostałeś lekcję, której właśnie jak zwykle nie zrozumiałeś. Po pierwsze, wykazałeś że jesteś ignorantem w kwestii znaczenia koloru szat liturgicznych, dlatego nie rozumiesz że Wszystkich Świętych jest świętem radosnym. Po drugie, bzdurnie piszesz o "usunięciu" Oktawy Wszystkich Świętych, podczas gdy w praktyce jest ona nadal obchodzona. Nawet się nie domyśliłeś że właśnie tego dotyczył mój poprzedni wpis: "uparcie wpierając że nie istnieje coś co każdy nie-ignorant może własnymi zmysłami zaobserwować". Jeśli znudziła ci się już rola forumowego błazna i chciałbyś przejść na wyższy poziom, czyli do dyskusji, naucz się przede wszystkim zdolności rozumienia informacji które czytasz i weryfikowania teorii przez jej porównanie z rzeczywistością. A ad personam też stosujesz, więc w czym problem? Święta krowa jesteś? :-D :-D :-D
ponad 3 lata temu / do Stormer
 
Tu akurat dostałeś konkretną merytoryczną lekcję bidusiu ignorancie. Naucz się jeszcze odpowiadać na temat a nie ad personam :-D :-D :-D
ponad 3 lata temu / do do Stormer
 
Oczywiście że przy tobie mogę się czegoś nauczyć - jak błaznować, uparcie wpierając że nie istnieje coś co każdy nie-ignorant może własnymi zmysłami zaobserwować :-D
ponad 3 lata temu / do Stormer
 
Jako nie-katolik możesz nie wiedzieć, że Pius XII zreformował kalendarz i zlikwidował większość oktaw (z 18 pozostały tylko 3: oktawa Bożego Narodzenia, oktawa Wielkanocy i oktawa Zesłania Ducha Świętego). Ale zawsze możesz się czegoś nauczyć :-D
ponad 3 lata temu / do do Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.