DZIŚ JEST:   17   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 4  >   Prawda, dobro, piękno

Guido Giorgini

Bajka bramą Raju


Gatunek literacki przeznaczony dla dzieci czy też pozostałość epoki, w której ludzkość nie przeszła jeszcze do wieku dorosłego? Przed odrzuceniem bajek powstrzymuje nas… sama Ewangelia, przypominając, że bez dziecięcej niewinności nie można wejść do Królestwa Niebieskiego.

Prawdziwa bajka nie jest zarezerwowana dla dzieci czy niedojrzałych ludów. Z punktu widzenia treści bajka stanowi wyraz ludowej mądrości; z punktu widzenia formy przechowuje pamięć społeczną i tradycję, przekazując je z pokolenia na pokolenie; z pedagogicznego punktu widzenia bajka kształtuje osobowość, ćwicząc wyobraźnię, świadomość niewidzialnego, otwarcie się na cudowność i dążenie ku temu, co wzniosłe.
Bajka przede wszystkim „krzepi” ducha, ponieważ opowiada o zdarzeniach wymyślonych, ale nie irracjonalnych, pozwalając w ten sposób napić się ze źródła mądrości, odzyskać pamięć o początkach, wrócić do korzeni, odbudować tradycyjny obraz człowieka i społeczeństwa.
Bajki wydobywają aspekty i znaczenia, które są ukryte w szarości i prozie codziennego życia. Przywołują wartości pierwotne, a więc odwieczne i najważniejsze, oświetlając rzeczy z wyższej perspektywy i docierając do ich głębokiego znaczenia: świat duchowy i moralny staje się w bajkach bardziej widoczny i realny niż rzeczywistość fizyczna.
Bajka podpowiada rozwiązanie tajemnic rzeczywistości i zagadek życia. Otwiera wewnętrzne oko i ucho człowieka, używając języka symboli, które pozwalają wyjaśnić świat widzialny przy pomocy tego, co niewidzialne. Pomaga więc usłyszeć melodię Nieba w chaosie ziemskiego hałasu, odnaleźć złotą nić łączącą wydarzenia historii, uchwycić niezwykłość kryjącą się za szarą codziennością, rzeczywistość za pozorami, porządek za chaosem, znaczenie za niezrozumiałym, wieczność za przemijaniem, absolutne za względnym, sacrum za profanum, nadnaturalne za naturalnym.
W ten sposób, bajka przygotowuje dziecko do kontemplacji, ćwiczy je w odczuwaniu transcendencji, które polega na dostrzeganiu tajemniczego sensu za zwodniczym banałem i pozorami. Bajka daje i uczy poczucia wolności, cudowności: sens, jak mówił Platon, polega na tym, że tkwi u korzeni poznania i działania, kształtowania i dojrzewania.
Zatem bajka odkrywa i przypomina znaczenie i pierwotny plan stworzenia, ukazując jego ukryte drogi, potencjalne czy zapomniane z powodu grzechu pierworodnego aspekty oraz utrzymując żywą pamięć i nostalgię za ogrodem Eden, a także ucząc drogi powrotnej.


 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jeden z wenezuelskich prałatów bp Johnny Eduardo Reyes biorący udział w Synodzie Amazońskim stwierdził, że zamiast wyświęcania żonatych mężczyzn, jak to zaproponowali niektórzy uczestnicy, trzeba zabrać do domu wielu młodych duchownych z Ameryki Łacińskiej, którzy przyjechali na studia do Rzymu.

 
 

Rezultat głosowania cieszy, podobnie jak to, że projekt przeszedł do dalszych prac głównie głosami PiS. Cieszymy się, a z drugiej strony nie wpadamy w euforię. Wiemy, co jeszcze może się wydarzyć, pamiętając o dotychczasowych losach projektów obywatelskich w komisjach sejmowych. Liczymy jednak, że tym razem pójdzie lepiejtak wyniki środowego głosowania w sprawie projektu „Stop Pedofilii” skomentował Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro – Prawo do Życia.

 

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę w związku z serią kłamstw i pomówień odnoszących się do treści projektu „Stop pedofilii” oraz jej autorów i zwolenników.

 

Doczekaliśmy czasów, w których społeczeństwa stopniowo oswajane są z ohydnym zjawiskiem pedofilii. Wpływowe środowiska próbują przemycać przekaz mówiący o rzekomo pozytywnych aspektach kontaktów seksualnych z udziałem dzieci, pod warunkiem obustronnej zgody. Innym niebezpiecznym zjawiskiem jest zachęcanie kilku- bądź kilkunastoletnich dzieci do aktywności w sferze płciowej, nie tylko poprzez spornografizowaną antykulturę, lecz także za pośrednictwem tak zwanej edukacji seksualnej, ukazywanej – a jakże! – pod pretekstem troski o najmłodszych.

 

Obywatelski projekt ustawy „Stop pedofilii” będzie w nowej kadencji parlamentu rozpatrywany przez sejmową komisję do spraw zmian w kodyfikacjach. W środę posłowie nie zaakceptowali wniosku o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.