DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2018 r.

Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

Badania przeszłości nie są w Polsce zagrożone! Wiceminister odpowiada na oświadczenie USA

Badania przeszłości nie są w Polsce zagrożone! Wiceminister odpowiada na oświadczenie USA
Marcin Warchoł. By Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Marcin Warchoł odniósł się do środowego oświadczenia Departamentu Stanu USA, w którym amerykańska dyplomacja stanowczo wyraziła oczekiwanie rezygnacji przez Polskę z nowelizacji ustawy o IPN. Wiceminister sprawiedliwości zapewnił, że w naszym kraju nie jest zagrożone badanie przeszłości.

 

Głos w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, która przewiduje penalizację szkalującej Polskę i Polaków frazy „polskie obozy zagłady”, zabrała amerykańska dyplomacja. W wydanym oświadczeniu Departament Stanu jednoznacznie oczekuje od naszego kraju wycofania się ze zmian prawnych i straszy pogorszeniem relacji na linii Warszawa-Waszyngton. Więcej szczegółów TUTAJ.

 

Do oświadczenia dyplomacji USA i zarzutów o zagrożenie dla wolności słowa odniósł się Marcin Warchoł. Podsekretarz stanu w MS zapewnił, że swoboda wypowiedzi nie jest w naszym kraju zagrożona.

 

Podobnie – zdaniem wiceministra – rzecz ma się ze swobodą badań. Analizowanie przeszłości i mówienie o wydarzeniach, nawet haniebnych dla Polski, nie zostanie utrudnione. Rzeczpospolita bowiem szanuje swobodę debaty publicznej, badań naukowych i prawo do krytyki. Wszystkie te rzeczy zapisane są w konstytucji RP – przypomniał Marcin Warchoł.

 

Jego zdaniem świadomie mówione kłamstwa oraz oskarżanie Polski o nazistowskie zbrodnie nie jest elementem debaty publicznej, co wskazał w swoim wyroku z września 2015 Trybunał Konstytucyjny.

 

Wiceminister zwrócił uwagę, że nowelizacja ustawy o IPN chroni przed pomówieniami państwo i naród polski jako całość. Nie chroni natomiast poszczególnych osób bądź grup.

 

 

Źródło: interia.pl

MWł

 

 


DATA: 2018-02-01 13:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Znowu jesteśmy razem.
6 miesięcy temu / Marysza
 
A co na to Indianie?
6 miesięcy temu / Ed
 
Małe zamieszanie wokół tej polskiej ustawy to są takie przedbiegi i manewry przed amerykańską ustawą JUST - S 447 (Senat) i HR 1226 (Izba Reprezentantów). W tej sprawie nasi "wodzowie" (Jarosław Aleksander Kaczyński, Andrzej Sebastian Duda, zwany przez niektórych Adrianem, aktualny premier z trzódką ministrów) milczą. Niejaki Cichocki, podsekretarz stanu w MSZ w odpowiedzi na interpelację posła Roberta Winnickiego odpowiedział bezczelnie, że MSZ nie kiwnie w tej sprawie palcem (bo podobno jest na to za wcześnie; jak ustawa wejdzie w USraelu w życie, to oczywiście powie, że jest za późno).
6 miesięcy temu / wwm
 
Amerykanie opamietajcie sie! Duzo sie mowi i zartuje potocznie, iz w niektorych sprawach Amerykanie sa zwyczajnie niedouczeni. Polecamy zatem goraco tysiace polskich ksiazek o czasach II wojny swiatowej. Jest tam napisane czarno na bialym, jak bylo! Z Panem Bogiem
6 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.