DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Badania IPN na Ukrainie blokowane. Obecność polskich ekspertów niemile widziana

Badania IPN na Ukrainie blokowane. Obecność polskich ekspertów niemile widziana
Zdjęcie ilustracyjne
#POSZUKIWANIA    #IPN    #UKRAINA    #EKSHUMAJE    #WOŁYŃ    #UPA    #SZWAGRZYK    #BIAŁORUŚ    #LITWA

Władze ukraińskie blokują poszukiwana IPN na swoim terenie. Oficjalnie przyczyna takiej postawy nie jest znana, a rozmowy dyplomatyczne utknęły w martwym punkcie.

 

Sprawa dotyczy wstrzymania prac poszukiwawczych przeprowadzanych przez IPN na terytorium Ukrainy. Tamtejsza dyplomacja wyraźnie daje do zrozumienia, że nie życzy sobie obecności polskich badaczy na swoim terenie. - Nie ma postępu. Są prowadzone rozmowy na poziomie dyplomatycznym, na tę chwilę nie możemy jednak mówić o żadnym przełomie – skomentował całą sytuację w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” prof. Krzysztof Szwagrzyk.

 

- Najważniejsza jest dobra wola, przekonanie, że poszukiwanie szczątków ludzkich nie może być nigdy i w żadnej sytuacji elementem gry prowadzonej przez instytucje danego państwa – dodał.

 

W przeszłości IPN prowadził już prace na terytorium Ukrainy. W dniach 12 – 19 sierpnia 2017 r. prowadzono poszukiwania grobów legionistów m.in. w Kostiuchnówce (miejsce jednej z najkrwawszych bitew, stoczonej z udziałem polskich żołnierzy w trakcie I wojny światowej).

 

Prócz legionistów, odnaleziono wówczas szczątki ofiar UPA z 1943 r. które pochowała miejscowa ludność. Zaproszenie wyszło jednak od prywatnej firmy „Wołyńskie Starożytności”, a nie ze strony instytucji państwowych.

Obszar badań IPN obejmuje także terytoria Litwy i Białorusi. Szczególnie na Białorusi prace idą wyjątkowo sprawnie. - Uzyskujemy wsparcie, zgody na badania, nie doświadczamy żadnych, ale to żadnych problemów, spotykamy się ze zrozumieniem, życzliwością. To daje nam podstawy do tego, żeby z optymizmem patrzeć w przyszłość -  podkreśla prof. Szwagrzyk.

 

Zgoda na kontynuowanie prac na Ukrainie musi wyjść od władz tego kraju. Bez tego aktu dobrej woli dalsze badania będą niemożliwe. - Bez odpowiednich kroków podjętych przez stronę ukraińską, które by anulowały tę sytuację czy ją polepszały nie można mówić o żadnym postępie we wzajemnych relacjach  - konkluduje profesor.

 

Źródło; RadioMaryja.pl, poszukiwania.ipn.gov.pl

PR


DATA: 2018-01-30 14:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego dopiero teraz te sprawy są rozpatrywane?? Co najmniej 25 lat za późno?
ponad 2 lata temu / Mirek
 
Ameryki nie odkryłes- ,,geniuszy" ci u nas dostatek- zaraz znów pojadą z bratnia pomocą Ukrainie
ponad 2 lata temu / Ewa re. ST Roch
 
Prof. Krzysztof Szwagrzyk to znakomity specjalista i czlowiek niezwykle juz zasluzony. Jemu naprawde mozna wierzyc i prosze zobaczyc, co pisze! Jak obecnie Ukraincy traktuja Polakow, podle traktuja! Taka jest obiektywna prawda! To nie jest zwykla przyjazna postawa, to co robia Ukraincy w tej sprawie, to bezczelnosc i wlasciwie otwarta wrogosc. Tak nie zachowuja sie przjaciele! Tam nie ma nawet szacunku dla pomordowsnych! To barbarzynstwo! Polacy oworzcie oczy!
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.