DZIŚ JEST:   15   CZERWCA   2019 r.

Św. Wita, męczennika
Bł. Jolanty, księżnej
 
 
 
 

Badania IPN na Ukrainie blokowane. Obecność polskich ekspertów niemile widziana

Badania IPN na Ukrainie blokowane. Obecność polskich ekspertów niemile widziana
Zdjęcie ilustracyjne
#POSZUKIWANIA    #IPN    #UKRAINA    #EKSHUMAJE    #WOŁYŃ    #UPA    #SZWAGRZYK    #BIAŁORUŚ    #LITWA

Władze ukraińskie blokują poszukiwana IPN na swoim terenie. Oficjalnie przyczyna takiej postawy nie jest znana, a rozmowy dyplomatyczne utknęły w martwym punkcie.

 

Sprawa dotyczy wstrzymania prac poszukiwawczych przeprowadzanych przez IPN na terytorium Ukrainy. Tamtejsza dyplomacja wyraźnie daje do zrozumienia, że nie życzy sobie obecności polskich badaczy na swoim terenie. - Nie ma postępu. Są prowadzone rozmowy na poziomie dyplomatycznym, na tę chwilę nie możemy jednak mówić o żadnym przełomie – skomentował całą sytuację w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” prof. Krzysztof Szwagrzyk.

 

- Najważniejsza jest dobra wola, przekonanie, że poszukiwanie szczątków ludzkich nie może być nigdy i w żadnej sytuacji elementem gry prowadzonej przez instytucje danego państwa – dodał.

 

W przeszłości IPN prowadził już prace na terytorium Ukrainy. W dniach 12 – 19 sierpnia 2017 r. prowadzono poszukiwania grobów legionistów m.in. w Kostiuchnówce (miejsce jednej z najkrwawszych bitew, stoczonej z udziałem polskich żołnierzy w trakcie I wojny światowej).

 

Prócz legionistów, odnaleziono wówczas szczątki ofiar UPA z 1943 r. które pochowała miejscowa ludność. Zaproszenie wyszło jednak od prywatnej firmy „Wołyńskie Starożytności”, a nie ze strony instytucji państwowych.

Obszar badań IPN obejmuje także terytoria Litwy i Białorusi. Szczególnie na Białorusi prace idą wyjątkowo sprawnie. - Uzyskujemy wsparcie, zgody na badania, nie doświadczamy żadnych, ale to żadnych problemów, spotykamy się ze zrozumieniem, życzliwością. To daje nam podstawy do tego, żeby z optymizmem patrzeć w przyszłość -  podkreśla prof. Szwagrzyk.

 

Zgoda na kontynuowanie prac na Ukrainie musi wyjść od władz tego kraju. Bez tego aktu dobrej woli dalsze badania będą niemożliwe. - Bez odpowiednich kroków podjętych przez stronę ukraińską, które by anulowały tę sytuację czy ją polepszały nie można mówić o żadnym postępie we wzajemnych relacjach  - konkluduje profesor.

 

Źródło; RadioMaryja.pl, poszukiwania.ipn.gov.pl

PR


DATA: 2018-01-30 14:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego dopiero teraz te sprawy są rozpatrywane?? Co najmniej 25 lat za późno?
ponad 1 rok temu / Mirek
 
Ameryki nie odkryłes- ,,geniuszy" ci u nas dostatek- zaraz znów pojadą z bratnia pomocą Ukrainie
ponad 1 rok temu / Ewa re. ST Roch
 
Prof. Krzysztof Szwagrzyk to znakomity specjalista i czlowiek niezwykle juz zasluzony. Jemu naprawde mozna wierzyc i prosze zobaczyc, co pisze! Jak obecnie Ukraincy traktuja Polakow, podle traktuja! Taka jest obiektywna prawda! To nie jest zwykla przyjazna postawa, to co robia Ukraincy w tej sprawie, to bezczelnosc i wlasciwie otwarta wrogosc. Tak nie zachowuja sie przjaciele! Tam nie ma nawet szacunku dla pomordowsnych! To barbarzynstwo! Polacy oworzcie oczy!
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "57934"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.