DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Azja podbija kosmos

Azja podbija kosmos

O ile w ubiegłym stuleciu to Stany Zjednoczone i Związek Radziecki, a później Rosja znajdowały się w czołówce światowego wyścigu kosmicznego, to droga ludzkości do gwiazd w XXI wieku może stać pod znakiem dokonań północnych Azjatów. Aktywne działania w celu eksploracji kosmosu podejmują Chiny, a także, w ostatnim tygodniu, Korea Południowa. To kolejny symptom osłabienia państw zachodnich.

 

Jak podaje portal edition.cnn.com, w drugiej połowie 2013r. chiński pojazd kosmiczny ma wylądować na powierzchni Księżyca. Z kolei Indie planują wysłać w listopadzie bezzałogową sondę na marsjańską orbitę. Być może pewne kroki poczyni też Japonia. W czerwcu 2012 r. jej rząd utworzył specjalny urząd do nadzorowania eksploracji kosmosu.

 

12 grudnia ubiegłego roku także Korea Północna dołączyła do kosmicznego wyścigu. Wystrzelono wówczas rakietę Unha-3, która umieściła na orbicie satelitę obserwującego Ziemię. Jak zauważa edition.cnn.com to kosztowne posunięcie wzbudziło kontrowersje z uwagi na biedę panującą w komunistycznym kraju.

 

Z kolei wystrzelenie rakiety kosmicznej przez Koreę Południową w ubiegłym tygodniu było zapewne związane z konkurencją z jej północnym sąsiadem. Wystrzelenie rakiety Naro-3 o zasięgu 800 km przez Koreę Południową może wzmóc napięcie w regionie. Przy zastosowaniu militarnym rakieta ta może osiągnąć większość krajów Azji wschodniej.

 

O ile Japonia wydaje na cele militarne 1 proc. PKB, to Korea Południowa już 2,5 proc.. Liczby te są prawdopodobnie znacznie wyższe w przypadku Korei Północnej, ale dokładne dane nie są znane. Korea Południowa jest 13 krajem na świecie i 5 w Azji, który skutecznie podjął się eksploatacji kosmosu.

 

Sukces Korei Południowej spotka się najprawdopodobniej z negatywnymi komentarzami przedstawicieli niektórych krajów Azji, jednak nie spowoduje krytyki szerzej rozumianej społeczności międzynarodowej.

 

Zaniepokojone będą zapewne Chiny, zważywszy na fakt, że Korea Południowa jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Koreańskie rakiety mogą już osiągnąć cele w większości chińskich miast na wschodnim wybrzeżu. Ich zasięg obejmuje więc Pekin, a także centrum finansowe w Szanghaju, miasta portowe Tianjin i Qingdao.

 

Według Cheong Wooksik, prezesa organizacji pozarządowej South Korea's Peace Network w Seulu, niezadowolenie z działań Korei Południowej wyrazi niechybnie także Korea Północna. Jej rząd może wytknąć społeczności międzynarodowej stosowanie podwójnych standardów. Podczas gdy próby rakietowe Korei Północnej spotkały się z potępieniem, to jej południowy sąsiad nie jest krytykowany przez międzynarodowe organizacje.

 

Tymczasem grudniowe próby rakietowe Korei Północnej spotkały się z potępieniem ONZ. Rada Bezpieczeństwa tej organizacji potępiła w rezolucji wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną i zwiększyła sankcje nałożone na ten kraj przez społeczność międzynarodową.


 

Źródło: edition.cnn.com

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2013-01-31 08:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.