DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2018 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Azerbejdżan: plaga aborcji wśród nastoletnich uczennic. Resort zdrowia bagatelizuje problem

Azerbejdżan: plaga aborcji wśród nastoletnich uczennic. Resort zdrowia bagatelizuje problem
fot.REUTERS/Ivan Alvarado/FORUM

W mediach w Azerbejdżanie rozgorzała dyskusja o powszechności stosowania przerywania ciąży przez kilkunastoletnie uczennice. Mimo, że przewodnicząca jednej z komisji do spraw pomocy kobietom przy azerskim Ministerstwie Zdrowia próbowała dementować liczby podane przez jednego z ekspertów, udało się przerwać ciszę wokół problemu aborcji wśród nastolatek w tym islamskim kraju.

 

Azerbejdżan należy do tych państw azjatyckich, w których muzułmanie stanowią niemal w całości obraz religijny społeczeństwa. Szacuje się, że ok. 97 proc. wierzących to wyznawcy islamu szyickiego, pozostałe niepełne 3 proc. dzielą między siebie mniej więcej po połowie prawosławni i wierni kościoła ormiańskiego.

 

Powszechność islamu i ukierunkowanie polityki wewnętrznej państwa na wspieranie muzułmanów nie mają jednak tak radykalnego charakteru jak np. w sąsiednim Iranie. Azerski islam, chociażby ze względu na długi okres komunizmu sowieckiego, stał się mniej ortodoksyjny, co przełożyło się m.in. na rolę kobiet w życiu publicznym. Już 28 maja 1918 roku, po proklamacji Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu, w młodym państwie przyznano kobietom prawa wyborcze. Wchłonięcie tej republiki kaukaskiej w organizm Związku Sowieckiego nadało Azerbejdżańskiej SRR charakter świecki i po 1991 roku kobiety także odgrywały w państwie większą rolę niż innych krajach muzułmańskich.

 

Wzniecona dyskusja o skali zabiegów aborcyjnych wśród nastolatek nawiązuje więc siłą faktów do miejsca kobiet w życiu społecznym. Sprawa zaczęła się od wypowiedzi eksperta ds. edukacji Kamrana Asanowa, który publicznie stwierdził, że w ciągu ostatnich 3-4 lat w Azerbejdżanie około 1200 uczennic klas od 9 do 11 poddało się aborcji.

 

Danym tym zaprzeczyła dyrektor Republikańskiego Centrum Prenatalnego, a zarazem przewodnicząca komisji do spraw pomocy kobietom przez azerskim Ministerstwie Zdrowia Sewindż Mamedowa. Według niej dane te nie mają potwierdzenia w statystykach ale nie podała jaka jest rzeczywista, zweryfikowana przez źródła rządowe, liczba aborcji wśród nastolatek w Azerbejdżanie. Reakcja przedstawicielki organów państwa nie może dziwić ponieważ wypowiedź eksperta Asanowa zburzyła spokój w szeregach władzy, nie znającej lub nie dostrzegającej problemów nastolatek.

 

W opinii Mamedowej przerywanie ciąży wśród nastolatek zachodzi w wyjątkowych sytuacjach i dane z placówek medycznych nie są liczone w tysiącach. Zastanawiające jest jednak, że odnosząc się do liczby dokonywanych przez uczennice zabiegów pozbawiania nienarodzonych dzieci życia w sposób nielegalny nie podała konkretnych informacji, a stwierdziła wyłącznie, że jest to niemożliwe aby w ciągu 3-4 lat uczennice dokonały 1200 aborcji.

 

W azerskim portalu „Minval.az” zacytowano wypowiedź Sewindż Mamedowej, według której wykonanie zabiegu aborcji nielegalnej przez lekarza jest bardzo niebezpieczne i ryzykowne, a przy dokonywaniu legalnego zabiegu zakładana jest karta pacjentki, która trafia do centralnego systemu danych.

 

Śmierć w tysiącach

System prawny w Azerbejdżanie, regulujący dopuszczalność aborcji, jest bardzo liberalny i pochodzi z 1955 roku, czyli okresu sowieckiego, gdy zabicie nienarodzonych dzieci praktykowano powszechnie i liczono w ZSRS w miliony rocznie. Od lat 70. do połowy lat 80. ubiegłego wieku w niewielkim Azerbejdżanie rocznie pozbawiano życia między 50 tys., a 65,5 tys. dzieci rocznie.

 

W 1970 roku na 151 tys. urodzeń żywych przypadało 58,6 tys. aborcji. Najwięcej dzieci nienarodzonych pozbawiono życia w 1979 roku – 65,5 tys. aborcji, podczas gdy żywych narodzin było 153 tys. Po upadku ZSRS liczba notowanych oficjalnie zabiegów aborcyjnych spadała, w 2002 roku osiągając minimalny jak do tej pory poziom 16,6 tys. przypadków przy 111 tys. urodzeń żywych. Od 2002 roku problem znów zaczął narastać i ostatnie dane ONZ z 2015 roku mówią już o 27,5 tys. aborcji przy 166 tys. urodzeń żywych.

 

W jakiej części problem zabiegów aborcyjnych dotyka nastolatek w wieku szkolnym zapewne będzie się jeszcze w Azerbejdżanie długo dyskutować, ale bez ujęcia danych z oficjalnych placówek medycznych i gabinetów działających nielegalnie trudno będzie uzyskać dokładny obraz.

 

Podobnie jak w kwestii aborcji selektywnej, której ofiarą padają głównie dziewczynki. Jak donosił azerski portal „1news.az”, dane statystyczne mówią, że w państwie jest obecnie przewaga chłopców nad dziewczętami (114 na 100), co może być sygnałem praktykowania zabiegów aborcyjnych także ze względu na płeć dziecka nienarodzonego.

 

PK


DATA: 2018-03-13 08:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko skąd biorą się te ciąże nastoletnie, że aż tyle aborcji? Czyżby Azerki były mniej wyedukowane od europejskich dziewczyn? Wątpię by Azerki bardziej współżyły niż inne dziewczyny, więc problemem jest tutaj edukacja. Ciekawe ile % Azerek zachodzi w ciążę. Mówią, że najwięcej nieletnich mam jest w Anglii ale widać nastolatki w Anglii wolą rodzić już dziecko powstałe najprawdopodobniej w wyniku seksu pozamałżeńskiego niż je usunąć i chwała im za to. A jak w tym porównaniu wypadają Azerki
8 miesięcy temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.