DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Awantura o smoleński wrak. "Hańba" i "zdrada" w Sejmie

Awantura o smoleński wrak. "Hańba" i "zdrada" w Sejmie
fot. kprm.gov.pl
#TUSK    #SEJM    #SMOLEŃSK    #PIS    #PO    #KATASTROFA SMOLEŃSKA    #KACZYŃSKI    #AWANTURA    #LECH KACZYŃSKI

Wolałbym się nie urodzić, niż na grobach zmarłych budować swoją karierę polityczną – powiedział w piątek w Sejmie premier Donald Tusk, komentując  inicjatywę PiS by wprowadzić do porządku obrad projektu uchwały, ws. zobowiązania rosyjskiego rządu do przekazania Polsce wraku Tu-154M. Jarosław Kaczyński nie pozostał dłużny szefowi PO – zarzucił mu, iż jest osobiście odpowiedzialny za wszystko najgorsze co stało się z Polakami po katastrofie smoleńskiej.


Projekt Prawa i Sprawiedliwości był motywowany medialnymi informacjami z ostatnich dni, z których wynikało, iż w fragmenty poszycia wraku prezydenckiego samolotu wyglądały jakby zostały uprzednio umyte. Według PiS i Solidarnej Polski Sejm powinien zwrócić się do Rosjan o zwrot kluczowego dowodu w sprawie katastrofy, rząd nie ma bowiem takich planów.

 

- W historii Polski tego typu działania przeszły do historii zdrady narodowej, tylko ludzie opętani nienawiścią do własnego państwa, pogardą do swoich oponentów, pozbawieni naturalnego szacunku do ojczyzny, w której żyją tu i teraz, dzisiaj, są gotowi wnosić projekt uchwały, adres do władz Federacji Rosyjskiej, adres do Dumy, adres do cara, po to, by stwierdzić, że państwo polskie źle działa – komentował inicjatywę opozycji premier.

 

Donald Tusk stwierdził, iż „powstaje wspólnota polityczna, której celem jest wykluczenie większości Polaków z tej wspólnoty. Nie można zbudować szacunku do zmarłych, nie można kultywować dobrej pamięci o zmarłych na fundamencie kłamstwa czy politycznej agresji. Wówczas część sali zaczęła krzyczeć: „chcemy prawdy o Smoleńsku”, „chcemy prawdy o Smoleńsku”. Tusk zwrócił się wówczas do posłów prawicy: - Tej prawdy o smoleńsku nie zagłuszy - ani skandowaniem pod Pałacem, ani na tej sali – krzyk PiSu, ani innych radykalnych polityków, którzy z tej katastrofy robią machinę polityczną. Możecie krzyczeć 10 kwietnia, 11, przez cały rok. Nie zakrzyczycie prawdy! Było to o tyle niezrozumiałe, że później premier dodał, iż w dość powszechnym przekonaniu, "nie wszystkie elementy, nie wszystkie przyczyny katastrofy zostały wyjaśnione, a niektóre tajemnice być może ofiary smoleńskie wzięły ze sobą do grobu".  Zaznaczył, iż " sam ma poczucie, że kilka spraw być może nie będzie nigdy do końca wyjaśnionych".

 

Odpowiedzi szefowi rządu chciał udzielić prezes PiS Jarosław Kaczyński, jednak o prawo do głosu musiał kłócić się z marszałek Ewą Kopacz. Kiedy wreszcie pozwoliła mu przemówić, obarczył rząd winą za katastrofę smoleńską. - To jest pańska wina. To wszystko, co wydarzyło się przed katastrofą, ta wojna, rozdzielenie wizyt, z pańskiej winy. Nie byłoby katastrofy, gdyby nie było rozdzielenia wizyt. To jest wynik waszej polityki - powiedział prezes PiS. - Rozpoczęliście kampanię, której haniebny charakter nie ma precedensu w dziejach niepodległego państwa polskiego. I to Pan osobiście za to odpowiada. Pan i prezydent Komorowski – dodał Kaczyński.

 

Nie były to ostatnie mocne słowa wypowiedziane podczas tej debaty na sali sejmowej. Szef PiS podkreślił, że zastępcą Donalda Tuska w PO był Janusz Palikot, który "w sposób zupełnie niebywały obrażał najpierw żyjącego prezydenta, a później zmarłego prezydenta". - Przypomnę "kaczkę po smoleńsku" i "krwawą Mary".  Kaczyński stwierdził, że przemówienie Tuska w Sejmie przypominało "wystąpienia z bardzo niedobrych czasów, z czasów, w których można było kontrfaktyczność posunąć do najbardziej radykalnej wersji". - Jeśli pan dzisiaj ośmiela się łgać tutaj w ten sposób, to powtarzam - to jest hańba, która przejdzie do historii Polski i pan się zapisze w tej historii razem z tymi, którzy są na polskiej liście hańby - stwierdził Kaczyński.

 

O samej katastrofie prezes PiS mówił:  - Była mgła, oficerowie rosyjscy, którzy byli na lotnisku, wyraźnie mówili, że trzeba samolot odesłać. Dostali polecenie z Moskwy, że mają go sprowadzać, wydali polecenie obniżania wysokości (...), wydali polecenie schodzenia do 100 metrów, nawet nie jest pewne czy nie do 50 (metrów) i dali następnie polecenie "wolny pas", którego zresztą polska załoga już nie wykonywała, bo "wolny pas" to znaczy "lądujcie".


Sejm głosami koalicji rządzącej oraz lewackich partii opozycyjnych odrzucił ostatecznie wniosek PiS.

 

 

kra


DATA: 2012-04-13 19:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tusk się boi; po sprowadzeniu wraku do Polski pan Macierewicz poddałby go badaniom. Powoli poznajemy prawdziwe fakty tej tragedii, a po badaniach wraku byłoby wiadomo więcej i byłoby to niewygodne dla Tuska i całej elyty.
ponad 8 lat temu / leon_zawodowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.