DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Leonard Przybysz

Autorytet głowy rodziny


Czyż nie urzeka nas atmosfera letniej niedzieli odmalowana pędzlem Ludwiga Knausa? Czyż to nie prawdziwa uczta dla oczu pragnących kontemplować miłe popołudnia, kiedy chylące się ku zachodowi słońce maluje niezwykłe barwy na chmurach i całym niebie? A do tego skąpane w słońcu i makami uhaftowane łany złocistej pszenicy gotowe do żniw…

Oto pełnia lata wzbudzająca tęsknotę za błogim wytchnieniem. Na horyzoncie malownicza wioska, w której uwagę przykuwa wznosząca się ponad dachy domów kościelna wieża. Wszędzie spokój i kojąca cisza z rzadka przerywana słodkim śpiewem ptaków.

Silniej jednak niż ów melancholijny krajobraz przyciąga naszą sympatię, a i wzruszenie wzbudza, widok ojca spacerującego polną drogą w towarzystwie dzieci. Najmniejsze z nich, dziewczynka, trzymająca się kurczowo poły ojcowskiego surduta, patrząc zawadiacko w naszym kierunku, wydaje się mówić dumnie: Patrzcie to mój tata, nic mi nie grozi. Chłopczyk, prowadzony przez ojca za rękę, dzierży dumnie laskę większą niż on sam. Starsza dziewczynka, uczepiona drugiej poły surduta, wpatruje się weń z przejęciem i zainteresowaniem – pewnie oczekuje odpowiedzi na zadane przed chwilą jedno z tysiąca pytań nurtujących dzieci w jej wieku.

Zapewne matka została w domu, aby zajmować się najmłodszym dzieckiem i posprzątać po spokojnym, treściwym a smacznym niedzielnym obiedzie, poprzedzonym uczestnictwem we Mszy Świętej. Być może też rodzina mieszka w jednym z okolicznych miast, a na wieś przyjeżdża jedynie na czasowy wypoczynek.
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Hiacynta i Franciszek Marto mieli swoje dziecięce radości i smutki. Swoje zainteresowania i ulubione zabawy. Zalety i wady... Wszystko jednak zmieniło się po objawieniach - najpierw Anioła Portugalii w 1916 roku, a następnie Matki Bożej w Cova da Iria pod Fatimą – od maja do października roku 1917.

 
 

1873 - w Rzymie zmarł o. Hieronim Kaysiewicz, wybitny kaznodzieja, myśliciel polityczny, współzałożyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, ultramontanin, wcześniej żołnierz powstania listopadowego i poeta (ur. 1812). Kazania które głosił przyniosły mu sławę wybitnego kaznodziei, często porównywanego do ks. Piotra Skargi. Jednak ich antyrewolucyjny wydźwięk sprawiał, że ks. Hieronim spotykał się z niechęcią niektórych środowisk emigracyjnych i krajowych.

 

Winnym wykorzystywania seksualnego ma być klerykalizm. Ale pierwsza i główna wina kleru nie polega na nadużyciu władzy, lecz na oddaleniu się od prawdy Ewangelii. Nawet publiczne zaprzeczanie, słowami i czynami, Boskiemu i naturalnego prawu, jest źródłem zła, które psuje pewne kręgi w Kościele – piszą kardynałowie – autorzy Dubiów do uczestników watykańskiej konferencji poświęconej nadużyciom duchowieństwa.

 

Hierarcha prowadzący watykańskie dochodzenie dotyczące nadużyć obyczajowych wśród duchowieństwa powiedział hiszpańskiemu dziennikowi, że wyrzucenie byłego kardynała McCarricka ze stanu kapłańskiego to istotny sygnał, że nikt nie jest ponad prawem.

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.