DZIŚ JEST:   17   GRUDNIA   2018 r.

Św. Jana z Mathy
Św. Modesta
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Leonard Przybysz

Autorytet głowy rodziny


Czyż nie urzeka nas atmosfera letniej niedzieli odmalowana pędzlem Ludwiga Knausa? Czyż to nie prawdziwa uczta dla oczu pragnących kontemplować miłe popołudnia, kiedy chylące się ku zachodowi słońce maluje niezwykłe barwy na chmurach i całym niebie? A do tego skąpane w słońcu i makami uhaftowane łany złocistej pszenicy gotowe do żniw…

Oto pełnia lata wzbudzająca tęsknotę za błogim wytchnieniem. Na horyzoncie malownicza wioska, w której uwagę przykuwa wznosząca się ponad dachy domów kościelna wieża. Wszędzie spokój i kojąca cisza z rzadka przerywana słodkim śpiewem ptaków.

Silniej jednak niż ów melancholijny krajobraz przyciąga naszą sympatię, a i wzruszenie wzbudza, widok ojca spacerującego polną drogą w towarzystwie dzieci. Najmniejsze z nich, dziewczynka, trzymająca się kurczowo poły ojcowskiego surduta, patrząc zawadiacko w naszym kierunku, wydaje się mówić dumnie: Patrzcie to mój tata, nic mi nie grozi. Chłopczyk, prowadzony przez ojca za rękę, dzierży dumnie laskę większą niż on sam. Starsza dziewczynka, uczepiona drugiej poły surduta, wpatruje się weń z przejęciem i zainteresowaniem – pewnie oczekuje odpowiedzi na zadane przed chwilą jedno z tysiąca pytań nurtujących dzieci w jej wieku.

Zapewne matka została w domu, aby zajmować się najmłodszym dzieckiem i posprzątać po spokojnym, treściwym a smacznym niedzielnym obiedzie, poprzedzonym uczestnictwem we Mszy Świętej. Być może też rodzina mieszka w jednym z okolicznych miast, a na wieś przyjeżdża jedynie na czasowy wypoczynek.
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Białoruskie media donoszą, że prezydent Łukaszenka odbył tajną naradę z rządem w sprawie sugestii Rosji, która w zamian za zniwelowanie drastycznych skutków „naftowego manewru podatkowego” chce całkowitej integracji obydwu państw. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli opowiedzieć się za tym, by Mińsk nie ulegał naciskom.

 
 

Po dwóch tygodniach negocjacji „ekspertów” – poprzedzonych licznymi podróżami wiceministra Michała Kurtyki i spotkaniami z liderami innych państw – uczestnicy szczytu klimatycznego COP24 przyjęli zestaw zasad, mających ożywić porozumienie paryskie z 2015 r. Nie uzgodniono szeregu konkretnych kwestii, które ponownie mają być poruszane podczas przyszłorocznego spotkania w Chile.

 

Jednym z nowych biskupów archidiecezji krakowskiej zostać miał ksiądz prałat Franciszek Ślusarczyk. Niespodziewanie jednak 12 grudnia nominat złożył na ręce Ojca Świętego dymisję. Dlaczego? – To jest tajemnicą – powiedział w Radiu Kraków metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski.

 

Znany dziennikarz Antonio Socci wyraził oburzenie słowami watykańskiego Sekretarza Stanu w sprawie Asii Bibi. Kościelny dyplomata stwierdził, że Watykan nie podejmuje w tej kwestii żadnych działań. 

 

Chociaż islamiści sieją terror i spustoszenie w krajach Europy Zachodniej, Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie, to problem jest nam – Polakom – bliższy, niż się to może na pozór wydawać. W dobie tanich i szybkich podróży, w erze międzynarodowych korporacji i braku kontroli granicznych, Paryż, Berlin czy Londyn nie są odległymi i niedostępnymi ośrodkami, w których nie znajdziemy zbyt wielu rodaków. Śmierć Polaka w zamachu w Strasburgu brutalnie nam przypomina, że terroryzm nie jest wyłącznie problemem Zachodu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.