DZIŚ JEST:   16   SIERPNIA   2018 r.

Św. Stefana, króla
Św. Rocha
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Leonard Przybysz

Autorytet głowy rodziny


Czyż nie urzeka nas atmosfera letniej niedzieli odmalowana pędzlem Ludwiga Knausa? Czyż to nie prawdziwa uczta dla oczu pragnących kontemplować miłe popołudnia, kiedy chylące się ku zachodowi słońce maluje niezwykłe barwy na chmurach i całym niebie? A do tego skąpane w słońcu i makami uhaftowane łany złocistej pszenicy gotowe do żniw…

Oto pełnia lata wzbudzająca tęsknotę za błogim wytchnieniem. Na horyzoncie malownicza wioska, w której uwagę przykuwa wznosząca się ponad dachy domów kościelna wieża. Wszędzie spokój i kojąca cisza z rzadka przerywana słodkim śpiewem ptaków.

Silniej jednak niż ów melancholijny krajobraz przyciąga naszą sympatię, a i wzruszenie wzbudza, widok ojca spacerującego polną drogą w towarzystwie dzieci. Najmniejsze z nich, dziewczynka, trzymająca się kurczowo poły ojcowskiego surduta, patrząc zawadiacko w naszym kierunku, wydaje się mówić dumnie: Patrzcie to mój tata, nic mi nie grozi. Chłopczyk, prowadzony przez ojca za rękę, dzierży dumnie laskę większą niż on sam. Starsza dziewczynka, uczepiona drugiej poły surduta, wpatruje się weń z przejęciem i zainteresowaniem – pewnie oczekuje odpowiedzi na zadane przed chwilą jedno z tysiąca pytań nurtujących dzieci w jej wieku.

Zapewne matka została w domu, aby zajmować się najmłodszym dzieckiem i posprzątać po spokojnym, treściwym a smacznym niedzielnym obiedzie, poprzedzonym uczestnictwem we Mszy Świętej. Być może też rodzina mieszka w jednym z okolicznych miast, a na wieś przyjeżdża jedynie na czasowy wypoczynek.
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1920 – o świcie rozpoczęło się uderzenie wojsk polskich znad Wieprza. Dzięki koncentracji oddziałów ściągniętych z innych rejonów frontu armia polska w tym miejscu uzyskała kilkakrotną przewagę nad przeciwnikiem. Oddziały polskie z łatwością rozbiły sowiecką Grupę Mozyrską i ruszyły ławą ku północy, na tyły armii Tuchaczewskiego. Zwycięskim wojskom towarzyszył wódz naczelny Józef Piłsudski. Bitwa nad Wisłą była wygrana.

 
 

Związki homoseksualne, którym chce się nadać wartość małżeństwa, nie mają nic wspólnego z Bożym zamysłem wobec człowieka i są szyderstwem z Boga i Jego najwspanialszego dzieła, jakim jest człowiek – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Metropolita krakowski 15 sierpnia przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w ludźmierskim sanktuarium.

 

W Bitwie Warszawskiej był na pewno element cudu, ale drugim elementem sukcesu był geniusz dowódców, męstwo żołnierzy i ich umiejętności - te czynniki zdecydowały, że Polska zwyciężyła – powiedział w Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda.

 

Masowy napływ nielegalnych migrantów jest krytycznie wysoki i niebawem stanie się to zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa – powiedział w środę podczas szkoleń służb granicznych i policyjnych w ośrodku dla migrantów w obwodzie czernihowskim wiceszef ukraińskiego MSW Serhij Jarowyj.

 

Prośmy o tchnienie Ducha Świętego dla nas – wołał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wygłosił kazanie podczas sumy odpustowej z udziałem ok. 100 tys. wiernych. Podkreślał, że dziś chodzi przede wszystkim o zwycięstwo moralne – prawdy i miłości. Prawdy o wartości ludzkiego życia a także o historii naszej Ojczyzny.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.