DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Austyn: Komunia „na rękę”, świeckie szafarki „w standardzie”. Co na to rzekłby Anioł Portugalii?

Austyn: Komunia „na rękę”, świeckie szafarki „w standardzie”. Co na to rzekłby Anioł Portugalii?
Fot. MA PCh24.pl

Jak co roku 13 października, w dniu ostatnich objawień Matki Bożej fatimskim dzieciom, do sanktuarium przybyło wielu wiernych. Nieśli ze sobą swoje sprawy, chcieli spotkać się z Matką Bożą „oko w oko”. Było jednak coś co mocno zakłócało sacrum tego miejsca. To sfera „profanum”. I nie chodzi tu tylko o wycieczkowiczów nierozumiejących w jakim miejscu i celu tu przybyli, ale brak szacunku dla Najświętszego Sakramentu.

 

Możliwość uczestniczenia w nabożeństwach i Mszy świętej w miejscu objawień Matki Bożej to prawdziwa uczta duchowa. Dla osób pragnących spotkać się z Matką Bożą oraz Chrystusem Eucharystycznym fatimskie sanktuarium jest miejscem doskonałym.

 

Było jednak coś, co mocno przeszkadzało, co burzyło sferę sacrum. To przede wszystkim spora grupa pielgrzymów, nie rozumiejących w jakim miejscu się znajdują i – jak się zdaje – uznającym, że skoro sami właśnie nie uczestniczą w modlitwie, to można wszystko. Tak oto za plecami grupy adorującej Najświętszy Sakrament przetaczali się typowi spacerowicze. Owszem, można zrozumieć, że nie każdemu czas pozwalał na pozostanie na modlitwie, ale brak choćby przyklęknięcia, brak wyciszenia – jeśli zakładać, że były to osoby wierzące – jest niezrozumiały. A widziałem tam także kapłanów przechodzących obok Najświętszego Sakramentu z… rękami w kieszeni.

 

Zapewne podobne obrazki spotkamy także w innych sanktuariach, czy kościołach, które z racji swojej wielkiej wartości architektonicznej gubią swoją wartość sakralną. Czyż nie wymaga to refleksji?

 

Na tym jednak nie koniec. Do skandalicznej sytuacji doszło podczas Mszy św. Gdy zbliżał się czas Komunii Świętej, w stronę ołtarza położonego obok kapliczki objawień, ruszyła grupa kobiet. Gdy rozpoczęto komunikowanie, a kapłani i szafarze (o tym za chwilę) udzielali Komunii „na rękę” jedna z kobiet wyjęła woreczek z hostiami – krzyczała protestując wobec takiego przyjmowania Najświętszego Sakramentu. Przysięgała, że ma w ręku konsekrowane hostie, które zostały wyrzucone! Osoby, które dopuściły się tej profanacji miały wcześniej przyjąć Komunię „na rękę”. To porażające!

 

Dlaczego jednak kobieta postanowiła zakłócać liturgię? Dlaczego broniąc godności Najświętszego Sakramentu sama zdecydowała się na takie zachowanie? Czy mogła postąpić inaczej? Czy – w końcu – mówiła prawdę?

 

Niewątpliwie Komunia udzielana „na rękę” otwiera drogę do nadużyć. Szczególnie, gdy mowa o miejscach, do których przybywają turyści z innych kultur, wyciągający rękę po Ciało Pańskie, bo inni tak czynią… A w Fatimie – jak na całym Zachodzie – to już standard. Większość komunikowanych osób właśnie tak przyjmowało Pana.

 

Tu wrócę do sprawy szafarzy. Mszę świętą celebrowało kilku kapłanów. Tuż przed Komunią, do ołtarza podprowadzona została spora grupa osób – kilka zakonnic, kilku starszych panów i kilka pań. Jako pierwsi przyjęli z rąk kapłana Ciało Pańskie (w większości „na rękę”) i otrzymali kielichy. Ruszyli w tłum wiernych udzielając Komunii Świętej, oczywiście w większości przypadków „na rękę”. Dotarcie do kapłana i przyjęcie Pana Jezusa w godnych warunkach było niezwykle trudne.

 

To bardzo smutne. Dlaczego w miejscach świętych – czyli tam, gdzie pobożność ludu winna być najwyraźniej widoczna – skazywani jesteśmy na takie sceny? Dlaczego tam, gdzie w sposób szczególny winniśmy się uświęcać i umacniać w wierze eliminowana jest sfera świętości? Dlaczego tam, gdzie w sposób szczególny czczona jest Matka Boża, brakuje szacunku do Najświętszego Sakramentu? Czy tego chciałaby Maryja?

 

Przypomnę, że to właśnie w Fatimie dzieciom objawiła się nie tylko Matka Boża, ale też i Anioł, przygotowujący je na te wydarzenia. To on nauczył ich modlitwy, zachęcił ich do odprawiania pokuty, wreszcie udzielił im Komunii Św.

 

 

Siostra Łucja tak wspominała te wydarzenia:

 

„Jak tylko tam przyszliśmy, padliśmy na kolana i dotknąwszy czołami ziemi poczęliśmy powtarzać słowa modlitwy Anioła: O mój Boże wierzę w Ciebie, wielbię Cię, ufam Tobie i kocham Cię! etc. Nie pamiętam, ile razy powtórzyliśmy tę modlitwę, kiedy ujrzeliśmy błyszczące nad nami nieznane światło. Powstaliśmy, aby zobaczyć, co się dzieje, i ujrzeliśmy Anioła trzymającego kielich w lewej ręce, nad którym unosiła się Hostia, z której spływały krople krwi do kielicha. Zostawiwszy kielich i Hostię, zawieszone w powietrzu, Anioł uklęknął z nami i trzykrotnie powtórzyliśmy z nim modlitwę:

 

Przenajświętsza Trójco, Ojcze, Synu, Duchu Święty, wielbię Cię z najgłębszą czcią i ofiaruję Ci najdroższe Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa, obecnego we wszystkich tabernakulach świata, jako przebłaganie za zniewagi, świętokradztwa i zaniedbania, którymi jest On obrażany! Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca i Niepokalanego Serca Maryi błagam Cię o nawrócenie biednych grzeszników.

 

Następnie powstając, wziął znowu w rękę kielich i Hostię. Hostię podał mnie, a zawartość kielicha dał do wypicia Hiacyncie i Franciszkowi, jednocześnie mówiąc:

Przyjmijcie Ciało i pijcie Krew Jezusa Chrystusa straszliwie znieważanego przez niewdzięcznych ludzi. Wynagradzajcie zbrodnie ludzi i pocieszajcie waszego Boga.

 

Potem znowu schylił się aż do ziemi, powtórzył wspólnie z nami trzy razy tę samą modlitwę: Przenajświętsza Trójco... etc. I zniknął.

 

Czyż zatem to Fatima nie powinna być miejscem, które przykładem woła o większą cześć do Najświętszego Sakramentu? Z pewnością fatimskie „praktyki szafarskie” temu nie służą.

 

Marcin Austyn


DATA: 2019-10-16 09:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ rob - na rękę to bierze się pożywienie, takie codzienne, a nie Chrystusa ukrytego w Najśw. Sakramencie. Ręce kapłana są namaszczone i liturgicznie obmyte, a przyjmujący na rękę wierny ma ręce, aż się boje napisać, często nie myte i w ogóle nie godne. Komunia święta, to nie pokarm fizyczny, to strawa duchowa i tym się różnią te dwa pokarmy od siebie. A jaką ma pewność udzielający Komunię, ze tzw. wierny włoży ją sobie do ust? On powinien przewidywać, że może zdarzyć się nawet profanacja. I dlatego należy stanowczo unikać takiej ewentualności.
ponad 1 rok temu / Maryna
 
Anioł nie jest kapłanem, więc w tej wizji służy jako szafarz nadzwyczajny.
ponad 1 rok temu / Bb
 
Gdybyście wiedzieli, jak potężny jest Pan Jezus w Hostii, dobry, jest Światłością większą od wszystkich świateł Ziemi, jednym lekkim powiewem może wszystko.Człowiek do Boga...jest niczym.świadectwo z błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem,moje
ponad 1 rok temu / Jerzy
 
NIE ISTNIEJE TAKI TWÓR JAK KATOLIK, KTÓRY NIE WIERZY W BOGA OBECNEGO W NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENCIE! przecież katolicy potrafią postawić nawet bramki z kontrolą biletu - gdy ktoś ma wejść do świątyni aby ją zwiedzić...TYM BARDZIEJ POWINNA BYĆ WERYFIKACJA W SANKTUARIACH = CZY CZŁOWIEK, KTÓRY PODCHODZI DO KOMUNII ŚWIĘTEJ JEST KATOLIKIEM, CZY WIERZY W BOGA W HOSTII, CZY JEST W ŁASCE UŚWIĘCAJĄCEJ...Nie możemy się godzić i nic nie robić z tym, że poganie bezczeszczą NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT...Nie możemy nic nie mówić, nie protestować, gdy poganie bezczeszczą nasze katolickie Kościoły = musimy protestować przeciwko temu...Skoro potrafimy protestować w tak wielu sprawach, to tym bardziej w najważniejszej dla katolików sprawie powinniśmy! "kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem" Żądam usunięcia z Kościołów katolickich w Rzymie pogańskich figurek, symboli pogańskich i bożków kobiety nagiej w ciąży = pachamama = Anathema sit! Non possumus!
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Do Janek- zło już zwyciężyło. Żadne synody tutaj Już nic nie pomogą to już przesadzone całemu światu grozi wojna.
ponad 1 rok temu / Gosc
 
Po synodzie amazonskim, komunikowanie na reke stanie sie praktyka konserwatywna, z ktora dzielni progresisci beda walczyc, w imie postepu.
ponad 1 rok temu / Trad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.