DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   HISTORIA

Piotr Hapanowicz

Austriaczki na polskim tronie


Habsburgowie – niemiecka dynastia cesarska, jeden z najpotężniejszych rodów monarszych Europy, wywodzący się od hrabiów z zamku Habichtsburg w szwajcarskiej Argowii, który w roku 1273 uzyskał po raz pierwszy tron królów niemieckich, a następnie (1438) koronę cesarzy rzymskich narodu niemieckiego, przez wieki rozszerzał swe panowanie z dziedzicznej Austrii na Niderlandy, Hiszpanię, Węgry i Czechy, by po wymarciu hiszpańskiej gałęzi (i wygaśnięciu w linii męskiej gałęzi austriackiej) jako dynastia habsbursko‑lotaryńska panować w Austrii i Austro‑Węgrzech aż do zakończenia pierwszej wojny światowej – przez całe stulecia związani byli z historią Rzeczypospolitej, i to więzami najściślejszymi, bo małżeńskimi swoich córek i sióstr z naszymi władcami.

Pierwszą przedstawicielką rodu Habsburgów, która zasiadła na tronie polskim była Elżbieta Rakuska (1436–1505), córka Elżbiety Luksemburskiej i Albrechta II – króla Niemiec, Czech i Węgier, wnuczka cesarza Zygmunta Luksemburskiego. Została ona żoną króla Kazimierza IV Jagiellończyka. Ceremonii ślubnej w katedrze krakowskiej 10 lutego 1454 roku przewodniczył biskup krakowski, kardynał Zbigniew Oleśnicki, a koronacji dokonał arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski Jan ze Sprowy. Małżeństwo to okazało się bardzo szczęśliwe i przetrwało trzydzieści osiem lat...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1951 – władze komunistyczne aresztowały biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Torturowany i szykanowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 września 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia.

 
 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.