DZIŚ JEST:   15   LUTY   2019 r.

Św. Klaudiusza la Colombiere
Bł. Michała Sopoćki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   HISTORIA

Piotr Hapanowicz

Austriaczki na polskim tronie


Habsburgowie – niemiecka dynastia cesarska, jeden z najpotężniejszych rodów monarszych Europy, wywodzący się od hrabiów z zamku Habichtsburg w szwajcarskiej Argowii, który w roku 1273 uzyskał po raz pierwszy tron królów niemieckich, a następnie (1438) koronę cesarzy rzymskich narodu niemieckiego, przez wieki rozszerzał swe panowanie z dziedzicznej Austrii na Niderlandy, Hiszpanię, Węgry i Czechy, by po wymarciu hiszpańskiej gałęzi (i wygaśnięciu w linii męskiej gałęzi austriackiej) jako dynastia habsbursko‑lotaryńska panować w Austrii i Austro‑Węgrzech aż do zakończenia pierwszej wojny światowej – przez całe stulecia związani byli z historią Rzeczypospolitej, i to więzami najściślejszymi, bo małżeńskimi swoich córek i sióstr z naszymi władcami.

Pierwszą przedstawicielką rodu Habsburgów, która zasiadła na tronie polskim była Elżbieta Rakuska (1436–1505), córka Elżbiety Luksemburskiej i Albrechta II – króla Niemiec, Czech i Węgier, wnuczka cesarza Zygmunta Luksemburskiego. Została ona żoną króla Kazimierza IV Jagiellończyka. Ceremonii ślubnej w katedrze krakowskiej 10 lutego 1454 roku przewodniczył biskup krakowski, kardynał Zbigniew Oleśnicki, a koronacji dokonał arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski Jan ze Sprowy. Małżeństwo to okazało się bardzo szczęśliwe i przetrwało trzydzieści osiem lat...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 
 

Zakończona w Warszawie konferencja bliskowschodnia wywołała komentarze zagranicznych mediów. Część z nich krytykuje postawę Donalda Trumpa. Pojawiła się także krytyka służalczej postawy polskich władz.

 

Pod płaszczykiem „dobra pacjenta” dwie lewicowe partie z Holandii forsują pomysł prowadzący do zmniejszenia liczby osób starszych. Za fałszywym współczuciem kryje się chęć ograniczenia wydatków na służbę zdrowia – podaje serwis „Adoptuj kościół w Holandii”.

 

Grafika w postkomunistycznym tygodniku „Polityka” sugeruje, że Kościół jest dla Polski ciężarem. A jak jest naprawdę? W programie „Między Newsami” odpowiada redaktor Michał Wałach.

 

Polsce grozi – nie ma co ukrywać – demograficzna katastrofa. I chociaż wiadomo o tym nie od dziś, to kolejne rządy po roku 1989 robiły niewiele, by zmienić fatalną sytuację. Sytuacji ludnościowej Rzeczypospolitej niestety nie poprawia także w stopniu zadowalającym program „Rodzina 500 plus”, a ciągle nad Wisłą obowiązują przepisy umożliwiające mordowanie dzieci. Czy więc nasz naród czeka niechybna śmierć?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.