DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Austriackie kobiety chcą kierować parafiami. Wyczekują postanowień Synodu Amazońskiego

Austriackie kobiety chcą kierować parafiami. Wyczekują postanowień Synodu Amazońskiego
fot. pxhere.com

W niemieckojęzycznym Kościele katolickim trwa ożywiona debata nad modelem funkcjonowania parafii. Wpływowe organizacje świeckich uważają, że wspólnotami nie muszą kierować kapłani. W ocenie ważnej grupy katoliczek w Austrii władzę w parafii mogą sprawować także kobiety. Zgoda na taki stan rzeczy miałaby być ich zdaniem jednym z owoców Synodu Amazońskiego.

 

Biskupi, którzy zbiorą się w październiku tego roku na Synodzie Amazońskim w Rzymie, według dokumentów roboczych zgromadzenia mają debatować między innymi nad nowymi modelami posługi kobiet w Kościele. W ocenie wpływowej grupy katolickich kobiet w Austrii owocem tego synodalnego namysłu powinna być zgoda na przekazanie władzy w parafiach także kobietom.

Kilka dni temu o tej sprawie rozmawiano we Wiedniu na spotkaniu zorganizowanym pod egidą grupy kfbö (Katolickiego Ruchu Kobiet Austrii). Konkluzją debaty jest apel o dopuszczenie kobiet do święceń w Kościele katolickim oraz o przekazywanie w ich ręce odpowiedzialności za kierowanie parafiami.

 

- W Austrii sytuacja nie jest jeszcze tak bolesna, jak w obszarze Amazonii, ale i tak wiele osób ma wrażenie, że niedzielna celebracja eucharystyczna możliwa jest tylko wtedy, gdy ma się samochód – powiedziała sekretarz generalna kfbö, Regina Augustin. W jej ocenie w Austrii tak czy inaczej to kobiety kierują już wieloma parafiami, ale ten stan rzecz nie ma jeszcze oficjalnej akceptacji hierarchii Kościoła, nad czym Augustin ubolewa. W ocenie kfbö, należy podążyć za Duchem Świętym i kontynuować otwartą debatę nad „modelami kierownictwa oraz nad urzędami w Kościele katolickim niezależnie od płci”.

 

Konkretne efekty zależą od Synodu Amazońskiego. Nie ma przy tym wątpliwości, że jeżeli biskupi dadzą w Rzymie zielone światło zmianom w regionie amazońskim, to nowe rozwiązania pojawią się także w Austrii. Niedawno w imieniu Konferencji Episkopatu Austrii list do głównego organizatora Synodu Amazońskiego, kard. Claudia Hummesa, wysłał administrator apostolski diecezji Gurk-Klagenfurt, bp Werner Freistetter. Hierarcha zapewnił swojego adresata, że austriaccy biskupi z nadzieją wypatrują obrad synodalnych i zapewniają, iż wcielą w swoim kraju w życie postanowienia zgromadzenia.

 

Jedną z czołowych postaci przygotowujących Synod Amazoński jest Austriak bp Erwin Kräutler, wieloletni biskup brazylijskiej diecezji Xingu. Kräutler jest zwolennikiem dopuszczenia do kapłaństwa zarówno żonatych mężczyzn, jak i kobiet. Biskup rozmawiał o swoich pomysłach z papieżem Franciszkiem już w 2013 roku. Ojciec Święty wyznaczył go później na wiceszefa organizacji REPAM, którą kieruje mający niemieckie korzenie kard. Hummes. To właśnie REPAM przygotowuje Synod Amazoński.

 

Pach


DATA: 2019-07-24 07:55
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

uuu przestraszeni faceci ci komentujący :> co wy w XIX wieku żyjecie?
ponad 1 rok temu / uuu
 
JP2 jako jedyny od Vaticanum 1 powolując się na nieomylność papieża zakazał dopuszczania kobiet na księży!
ponad 1 rok temu / theolog
 
Zaden dziw, ze koscioly pustoszeja w Austrii... tylko tam, gdzie wszystko idzie ? normalnie? po katolicku, to i ludzie sa i spowiedz, i adoracja i rozaniec...
ponad 1 rok temu / Kobieta
 
Schizma Amazońska
ponad 1 rok temu / Arvena
 
Lekarz rodzinny - ale to rządzenie kobiet to nic nowego - sprawdź do czego doprowadziła żydowska starotestamentalna agentka seksualna Estera. Do eksterminacji tysięcy ludzi.
ponad 1 rok temu / Jot
 
PJP "De facto już kierują poprzez wszechmocne rady parafialne" Tak to prawda ale nie przez rady parafialne a kazda parafia w Niemczech ma instytucje, ktora sie zowie "Gemeindevorstand" "Zarzad parafialny", w jego sklad wchodzi w prawdzie proboszcz, ale ma tylko jeden glos w stosunku 1/4 w zaleznosci od wielkosci parafii!!!! A tak pozanawiasem prawo kanoniczne zezwala diakonom administrowac parafie jesli nie ma kaplana... Dlaczego nie powierzaja w ten sposob parafii diakonowi? Wywolujac zamet? Lepsze to niz likwidacja lub oddanie parafii w rece swieckich!!! Tu chodzi o reformacje na przekor rozsadkowi, to otwarta walka szatana z kosciolem!
ponad 1 rok temu / okirex
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.