DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Jakie są ślady w Wiedniu upamiętniające zwycięstwo odsieczy wiedeńskiej i samego Sobieskiego ? Więcej jest pamiątek po Jerzym Franciszku Kulczyckim , szpiegu Jana III Sobieskiego , dzięki któremu Wiedeń się nie poddał . Szczególnie upamiętniają go właściciele kawiarni , bo Kulczycki założył pierwszą kawiarnię w Wiedniu i wymyślił kawę z mlekiem . To jest naprawdę ciekawa historia która ma więcej szczegółów .
ponad 1 rok temu / PIC
 
Równocześnie żywa była świadomość habsburskiego zaangażowania w odparcie szwedzkiego najeźdźcy - szkoda tylko , że autor nie dodał , że była to pamięć negatywna.
ponad 5 lat temu / 100mk
 
Ciekawostka o Janie III Sobieskim "Jan i Marek Sobiescy już na początku swej podróży po Europie (1646-1648), w Hamburgu, trafili na wyjątkowo chciwego gospodarza. Przyszły pogromca Turków i jego brat nie stawili jednak czoła zdziercy, lecz zemścili się na nim w bardziej wyrafinowany sposób, po czym bohatersko zbiegli z miejsca występku: " Za Grażyna Jurkowlaniec, Epoka nowozytna wobec średniowiecza, Wrocław 2008
ponad 5 lat temu / Agnus
 
Sultan Mehmed był synem ruskiej nałożnicy. A co do Austriaków, Polacy musieli sami postawić kościółek na Kahlenbergu, ale Ukraińcy dostali wsparcie finansowe z Austrii.
ponad 5 lat temu / Venatrix
 
nie wazna wdziecznosc Austrii czy innych, Bog ocalil nieprzebrane rzesze dzieci Kosciola przed degeneracja duchowa pod butem islamistow; a co do elektora to nie dziwota, co smutne to postawa krola Francji!
ponad 5 lat temu / razorrr
 
Austria dziś? Suszone owoce masonerii( jak najbardziej i tej kościelnej). Och, Święty Leopoldzie, ora pro nobis.
ponad 5 lat temu / Leo
 
"Obecnie pamięć o tryumfie Jana III Sobieskiego zajmuje niekwestionowane miejsce w austriackiej historiografii." - na podstawie moich obserwacji to duża przesada. W najważniejszym dla upamiętnienia Odsieczy 1683 muzeum na karcie informacyjnej przy wejściu do sali brak jakiejkolwiek wzmianki o Janie III Sobieskim: http://www.hgm.at/fileadmin/user_upload/Saalzettel/Polnisch/Saalzettel_17_Jhdt.pdf Nb. chwała temu muzeum za wydanie tych kart w 10 językach Na samej stronie tego muzeum jest krótka informacja: Die Entsatzschlacht vor Wien, in der kaiserliche, polnische und Reichstruppen unter dem Oberbefehl des polnischen Königs Johann III Sobieski am 12. September 1683 über das türkische Belagerungsheer siegten, brachte die Wende und den Anfang der Zurückdrängung der Türken. Natomiast na samej sali poświęconej temu okresowi ani słowa o naszym wkładzie, ani słowa o J III S. Na obrazie przedstawiajacym bitwę widać naszego króla, ale z podpisu pod nim nikt się tego nie dowi
ponad 5 lat temu / Ewa
 
Nie wiem na ile to prawda, ale zarzuca się i to, że dla państw niemieckich ważniejsze były geszefty na Szlązku, gdy Turcy zasłużone dla Chrześcijaństwa Królestwo Węgier w połowie pożarli (Mohacz 1521). A to wszystko ten przebrzydły protestantyzm sprawił, bez którego jak wiadomo Prusactwo by nie powstało (ergo Hegel i socjalizm, także a zwłaszcza ten "narodowy" czyt. niemiecki).
ponad 5 lat temu / PK
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.