DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Austriaccy biskupi chcą „otwartej dyskusji” na synodzie

Austriaccy biskupi chcą „otwartej dyskusji” na synodzie
Kard. Christoph Schönborn. Fot. GuentherZ (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Austriaccy biskupi mają nadzieję, że październikowy synod umożliwi „otwartą dyskusję” na temat rodziny. Jak zapewnił kard. Christoph Schönborn, takiej debaty „nie trzeba się bać”. Wśród austriackich biskupów pojawiają się też głosy w obronie katolickiego małżeństwa.

 

Austriackimi delegatami na synod są przewodniczący krajowego episkopatu, arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn oraz bp Benno Elbs z Feldkirch. Obaj popierają „otwartą dyskusję”, nie są jednak odosobnieni. Taki sam postulat przedstawiono w oficjalnych dokumentach kończących zebranie plenarne, które odbyło się wcześniej w tym roku. Teraz kard. Schönborn dodaje, że takiej swobodnej debaty nikt nie powinien się obawiać. Jego stanowisko wspierają biskupi z Niemiec.

 

Wiedeński hierarcha zapewnia, że nie ma mowy o walce między progresistami a konserwatystami. Takie stawianie sprawy jest rzekomo „typową koniecznością medialną przedstawiania wszystkiego w czerni i bieli”. Purpurat zapewnił, że propozycje, o jakich będzie się dyskutować na synodzie, nie są od siebie tak bardzo odległe, jak sugerują to media. Przyznał też, że nie istnieje coś takiego jak „blok Kościoła europejskiego”, który popierałby proponowane przez Niemców zmiany, bo, przykładowo, jest im przeciwnych wielu biskupów z Polski.

 

Z kolei, jak podaje agencja prasowa „kathpress”, biskup Benno Elbs twierdzi, iż potrafi sobie wyobrazić dopuszczenie rozwodników w nowych związkach w Komunii jako efekt najbliższego synodu. Wskazuje, że już w synodalnych dokumentach roboczych mówi się o Kościele, który kieruje się „logiką integracji, a nie wykluczania”.

 

Biskup stwierdził ponadto, że chociaż media skupiają się na dwóch „gorących” tematach – rozwodnikach w nowych związkach i homoseksualistach – to synod zajmie się także innymi kwestiami. Chodzić ma między innymi o przekaz między pokoleniami, stosunek do dzieci, pełne poszanowania traktowanie chorych, starych i niepełnosprawnych ludzi. We wszystkim tym należy przydać rodzinie kluczową rolę. Istotne ma być też spojrzenie na rodziny uciekające ze swoich ojczyzn i pogrążone w biedzie. Biskupp Elbs dodaje, że nie spodziewa się na synodzie klęski, ani żadnych głębszych podziałów w Kościele. Zauważa jednak, że także po synodzie będzie dochodziło do pewnych napięć.

 

Inni biskupi Austrii, między nimi Klaus Küng z St. Pölten czy Wilhelm Krautwaschl z Grazu, mają nadzieję na bardzo szeroką dyskusję. O ile bp Krautwaschl podkreśla konieczność wyjścia poza same „gorące tematy”, to bp Küng wyjaśnia, że synod nie może usunąć nawet najmniejszej prawdy z katolickiego nauczania. Wreszcie biskup Ägidius Zsifkovics z Eisenstadt twierdzi, że choć oczekuje od synodu „konkretnych wyników”, to w temacie rozwodników z nowych związkach nie spodziewa się żadnej rewolucji. Kluczowe jest jego zdaniem, by wychodzić tym osobom naprzeciw z szacunkiem i oferować im miłosierdzie w zgodzie z Ewangelią. Biskup dodaje, że Kościół powszechny będzie wciąż poszukiwał rozwiązania ich problemu.

 

Tak jak w przypadku Niemiec, austriaccy hierarchowie dążą do „duszpasterskiej” reformy Kościoła. Dostrzegają jednak silną opozycję wobec programu kard. Kaspera.

 

źródło: kathpress.co.at

pach

 DATA: 2015-09-18 10:18
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Daliście się wpuścić w maliny przez media wrogie Kościołowi. Będzie otwarta dyskusja jak zawsze ale w ramach ortodoksji katolickiej. Żadnej zdrady Ewangelii. Nie oczerniajcie biskupów.
ponad 5 lat temu / Polak Mały
 
Ci biskupi zasługują na ekskomunikę a nie na dopuszczenie do synodu
ponad 5 lat temu / Kamil
 
ow kardynal zapomnial, ze sa pewne podstawowe sprawy, fundamentalne PRAWDY, ktore NIE SA DO DYSKUSJI, do przegadania. Takimi sa PRAWDY BOZE, ktore kaplan, biskup, nastepca swietego Piotra - maja obowiazek PRZEKAZYWAC, a nie rozmywac.
ponad 5 lat temu / piotr2000
 
"już w synodalnych dokumentach roboczych mówi się o Kościele, który kieruje się logiką integracji, a nie wykluczania" - integracja na wzór Sodomy? A wierni Prawu Boga, przeciwni takiej "integracji", musieliby się sami wykluczyć analogicznie do Lota?
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.