DZIŚ JEST:   08   GRUDNIA   2019 r.

Niepokalane Poczęcie NMP
Św. Romaryka, opata
Św. Eutychiana, papieża
 
 
 
 

Austria szuka kompromisu w sprawie pracy w Wielki Piątek. UE nie daje zgody na dzień wolny

Austria szuka kompromisu w sprawie pracy w Wielki Piątek. UE nie daje zgody na dzień wolny
fot. REUTERS/Leonhard Foege/forum

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Dotychczasowy przepis mówiący o dniu wolnym od pracy dla chrześcijan, którzy w Wielki Piątek obchodzą dzień Męki Pańskiej, został zakwestionowany przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Unijni sędziowie nie zgodzili się na takie rozwiązanie, dlatego władze Austrii poszukują rozwiązania pośredniego. 19 lutego br. ogłoszono treść nowej ustawy, w myśl której Wielki Piątek ma być dla wszystkich obywateli dniem połowicznie wolnym. Miejsca pracy mają zostać zamknięte już o godz. 14.00. Ten kompromis zaproponowany przez austriackich polityków, skrytykowały jednak wspólnoty Kościoła, a także austriackie związki zawodowe.

 

Sekretarz generalny austriackiego episkopatu ks. Peter Schipka określił tę propozycję jako „wielką stratę” i wyraził obawę, że w podobny sposób mogą zostać traktowane kolejne święta, co może prowadzić także do zatracenia świątecznego wymiaru niedzieli. Z kolei Bernhard Achitz reprezentujący konfederację austriackich związków zawodowych przypomniał, że dzień wolny, rozpoczynający się w piątek o godz. 14.00 nie ma sensu, ponieważ o tej porze wiele miejsc pracy i tak jest już zamkniętych i rozpoczyna weekendowy odpoczynek.

 

Decyzja, którą 19 stycznia br. podjął Trybunał Sprawiedliwości UE miała wskazywać na dyskryminację osób, które nie są chrześcijanami i nie wspominają Męki Pana Jezusa. Wyznawcy Chrystusa mieli bowiem prawo do pełnopłatnego dnia wolnego w Wielki Piątek. Władze kraju, które muszą przyjąć to orzeczenie, mają nadzieję, ze sytuacja zostanie załagodzona poprzez propozycję skrócenia dnia pracy dla wszystkich, niezależnie od wyznania. 

 

Przypomnijmy, że także w Polsce toczy się dyskusja nt. możliwości uznania Wielkiego Piątku za dzień wolny od pracy. W grudniu zeszłego roku klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy o dniach wolnych od pracy. Dzięki nowemu prawu, Polacy nie musieliby pracować w Wigilię oraz Wielki Piątek. 

 

Projektodawcy podkreślili w uzasadnieniu, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy m.in. w: Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Cyprze, Słowacji oraz na Węgrzech. Zwrócili także uwagę, że „istotą” Wigilii, jest „przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka” i dlatego należy umożliwić Polakom „odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta”.

 

Jeśli chodzi o Wielki Piątek zaznaczono, że jest to „jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan”. Przypomniano również, że „jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza św. - w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa”.

 

Posłowie PSL podkreślili, że Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują m.in.: Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi.

 

 

Źródło: KAI, La Croix, gazetaprawna.pl, PCh24.pl

WMa

 


DATA: 2019-02-23 12:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uchwalić dzień wolny od pracy, czyli święto i tyle. Przecież te pijaczyny z "Bruxelki" na Austrię inwazji nie uczynią.
9 miesięcy temu / agricola
 
Kazimierzu nie pisz głupstw. Dobrym prawem każdego katolika jest korzystanie z dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek. Taka regulacja-dzień wolny istnieje prawie w całej Unii. Nie rozumiem o co chodzi w sprawie Austrii. Komisja Europejska nie ma kompetencji do decydowania o tym który dzień jest wolny w danym kraju członkowskim. My w Polsce powinniśmy starać się o ustawową gwarancję wolności od obowiązku świadczenia pracy tego Dnia. Ja od dawna mówię że należy zmienić polskie porządki i dać ludziom odpocząć 24 grudnia i w W.P. Zamiast tego proponuję zlikwidować wolne w "trzech Króli" a uroczystość Bożego Ciała przenieść na niedzielę. Tak jest w większości państw Europy i świata -tam gdzie dniem wolnym w ogóle jest niedziela- poza Watykanem. Procesja B.C. budziłaby na pewno mniej złych emocji problem ruchu drogowego głównie w dużych miastach gdyby odbywała się w dniu wolnym, a nie roboczym. Pozdrawiam.
9 miesięcy temu / jol
 
TSUE znowu zajął się nie tym, czym powinien! Z tego wniosek, że kto należy do UE, sam sobie szkodzi.
9 miesięcy temu / Konrad Józef T
 
Norwegia nie jest w uni
9 miesięcy temu / @ozi
 
O ile wiem Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w znakomitej większości państw UE. Niechlubnymi wyjątkami są Francja i Polska sic!
9 miesięcy temu / 862
 
@??? Nie,to jest poważne zagadnienie. Mamy 9,5 dnia wolnych w ciągu roku, z przyczyn religijnych. Co z tymi,którzy tych świąt nie obchodzą? Nie zawsze, według przepisów mogą oni liczyć na rekompensatę finansową. I dochodzi do tego gospodarka ogólnie.
9 miesięcy temu / ollek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.