DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Austria: minister zdrowia przyznał się do błędów w sprawie COVID-19

Austria: minister zdrowia przyznał się do błędów w sprawie COVID-19

Austriackie regulacje wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa były nielegalne, co potwierdził w zeszłym tygodniu krajowy trybunał konstytucyjny. We wtorek minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) przyznał się do błędów i ogłosił plany reorganizacji swojego ministerstwa, a także zmiany ustawy o epidemii.

 

Sędziowie trybunału sprzeciwili się zwłaszcza zakazowi wychodzenia z domu i wydanym później przepisom o otwieraniu sklepów. Chociaż oba rozporządzenia już dziś nie obowiązują, należy również umorzyć toczące się administracyjne postępowania i kary nałożone w oparciu o niezgodne z konstytucją regulacje. Obecnie analizowana jest kwestia amnestii i zwrotu zapłaconych kar. Temat jest uważany za „bardzo drażliwy i prawnie problematyczny”.

 

Zanim austriacki rząd wydał rozporządzenia, uzyskał dla nich zgodę parlamentu na mocy „ustawy COVID-19”. Regulacje pozwoliły ministrowi zdrowia między innymi zakazać w drodze rozporządzenia wjazdu do „niektórych miejsc” „w zakresie niezbędnym do zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19”.

 

Jego odpowiednie rozporządzenie zakazywało wówczas ogólnie wstępu do przestrzeni publicznej, stanowiąc w ten sposób rodzaj godziny policyjnej, aczkolwiek z szeroko zdefiniowanymi wyjątkami.

 

Według sędziów, Anschober posunął się za daleko, ponieważ z ewentualnych zakazów wjazdu „w określone miejsca” nie można było wywodzić ogólnej godziny policyjnej.

Częściowe złagodzenie zamknięć sklepów od 14 kwietnia było również niezgodne z prawem, ponieważ dopuszczano do otwierania tylko firmy o powierzchni handlowej poniżej 400 metrów kwadratowych. Według Trybunału Konstytucyjnego, dyskryminacja ta nie może być dostatecznie uzasadniona. - Muszę wziąć to pod uwagę i naprawić to tak szybko, jak to możliwe - skomentował we wtorek minister Anschober.

 

Odniósł się on również do krytyki prawnej nowego rozporządzenia w sprawie wjazdu, ogłoszonego w zeszłym tygodniu: każdy, kto chce wjechać do Austrii z „kraju ryzyka'' od piątku musi od piątku mieć negatywny wynik testu PCR, a następnie nadal przebywać na kwarantannie do dwóch tygodni.

 

By nie powtórzyło się zamieszanie Ministerstwo Zdrowia jest obecnie reorganizowane. Dział prawny zostanie wzmocniony, a służba konstytucyjna zbada każdą regulację. Ponadto Anschober ogłosił „monitorowanie zewnętrzne”.

 

Parlamentarna ustawa o COVID-19, na podstawie której rząd wydał zarządzenia, ma zostać we wrześniu znowelizowana. Krótki czas pracy nad nią i jej wprowadzenie był głównym punktem krytyki już w marcu.

 

Austriacka ogólna ustawa epidemiologiczna również ma zostać zmieniona w 2021 r. W obecnej formie istnieje od 1913 r. Aby zachować równowagę między prawami podstawowymi z jednej strony a ochroną zdrowia z drugiej, potrzebny jest również „monitoring dobrych praw” - uważa Anschober.

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2020-07-31 07:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rex - udowodnij. Bo na razie mnie obrażasz. Nie znasz mnie a twierdzisz, że nie mam wiary. Tak się nie godzi mówić. To nie jest prawda.
10 dni temu / Wiara i rozum
 
@wiara i rozum.Z twojej wypowiedzi wynika że nie masz ani wiary ani rozumu.A z mózgu trzeba umieć korzystać.
10 dni temu / Rex
 
@sz, o czym ty mówisz? Przecież nie ma już obowiązku noszenia maseczek na ulicy. Jeśli ktoś je nosi na ulicy to jest to jego własna inicjatywa, nie wina rządu. A tak w ogóle to pierwsze słyszę o masowych omdleniach. Może podasz źródło swoich twierdzeń?
10 dni temu / Rose
 
Czytam, że rekordowy wzrost zakażeń, na Śląsku znowu całe kopalnie zarażone, zbiera się sztab kryzysowy. To jak to niedawno w czasie wyborów wszystko prawie ustało, a teraz nagle tsunami. Kopalnie podobno trzeba zamykać, więc wirus rozumnie pomaga. Sztab na pewno opracuje fajne zarządzenia jak wziąć ludzi za twarz, szczególni, że odezwali się wiadomi roszczący i trzeba będzie płatności jakoś wykonywać. Na forach znowu apele zatroskanych obywateli o dyscyplinę itp, a gdzie oni byli niedawno, nie dziwili się chociażby tym tłumom na wiecach. Wygląda na to, że sterujący tym wszystkim bandyci już nie będę wskazywał kto oni nie osiągnęli jeszcze swoich celów, czy to do przygotowywanej większej operacji, czy to do zapełnienia swoich kieszeni.
10 dni temu / Johnny
 
Każdy popełnia błędy gdy jest sytuacja nowa, zaskakująca i nie wiadomo jak działać. Nadal mało wiemy o wirusie, choć internetowi znawcy wszystkiego w oparciu o insynuacje groźnych szarlatanów już dawno orzekli, a ludzi, który podejmują decyzje od których naprawdę wiele zależy, traktują jak idiotów. Łatwo jest się mądrzyć w necie. Trudniej ratować ludzkie życie. Łatwiej wydawać bieda książeczki i zgarniać ładne sumy niż powiedzieć rodzinie, że babcia umarła na nową chorobę bo sąsiad nie wierzył nauce i beztrosko chodził po wsi zarażając. Łatwiej być redaktorem niż lekarzem. Ale każdy ponosi odpowiedzialność za swoje nieodpowiedzialne czyny. Każdy ma też mózg. Swój. Niektórzy koronasceptycy mówią, że trzeba myśleć samemu, ale to ich mózgi są jakby podpięte do YouTubea.
10 dni temu / Wiara i rozum
 
Starsze osoby w maskach mdleją na polskich ulicach. Ze strachu przed lekarzami nie pozwalają wezwać pogotowia. Rząd pis dobrze się bawi.
10 dni temu / sz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.