DZIŚ JEST:   25   LISTOPADA   2020 r.

Św. Katarzyny, męczennicy
Bł. Marii Franciszki Siedliskiej
 
 
 
 

Austria: Kurz rozpoczyna rozmowy z Zielonymi. Będzie sojusz chadeków z neomarksistami?

Austria: Kurz rozpoczyna rozmowy z Zielonymi. Będzie sojusz chadeków z neomarksistami?
SEBASTIAN KURZ FOT. LEONHARD FOEGER/REUTERS

Przewodniczący ÖVP (chrześcijańsko-demokratycznej Austriackiej Partii Ludowej), Sebastian Kurz, rozpoczął rozmowy koalicyjne z Zielonymi. Jeżeli we Wiedniu uformuje się czarno-zielony rząd, to będzie to koniec nadziei na chrześcijańską politykę w Austrii.

 

Gdy w grudniu 2017 na kanclerza Austrii zaprzysiężono Sebastiana Kurza, w mediach nie brakowało głosów pełnych nadziei na rozpoczęcie prawdziwie chrześcijańskiej polityki. Rząd chadeckiej ÖVP i prawicowej FPÖ nie miał jednak wiele czasu, bo już w maju roku bieżącego upadł. W nowych wyborach ponownie wygrało ugrupowanie Kurza i młody chadek wkrótce drugi raz zostanie kanclerzem. Tym razem jednak rząd utworzy prawdopodobnie… z Zielonymi. W poniedziałek 11 listopada ruszyły oficjalne negocjacje koalicyjne. Współpraca chadeków z inspirującymi się marksizmem rewolucjonistami nie wróży Austrii nic dobrego.

 

Jak komentuje niemiecki katolicki dziennik „Die Tagespost”, nie ma powodów, by zazdrościć Kurzowi. Jego partia zwyciężyła przecież w wyborach po to, by kontynuować prawicową politykę realizowaną w koalicji z FPÖ; konieczność związania się z Zielonymi – bo inne partie wycofały się z rozmów – oznacza rozmycie programu i konieczność zawierania gorzkich kompromisów.

 

Informując w poniedziałek o rozpoczęciu rozmów z Zielonymi Kurz wyraził ubolewanie, że nowy szef FPÖ, Norbert Hofer, wyklucza wejście do rządu i chce być w opozycji; przyznał też, że rozmowy z marksistowsko-ekologicznymi rewolucjonistami będą niezwykle trudne.

 

Kurz zamierza połączyć ogień z wodą. Jak powiedział w wystąpieniu, wyborcy głosowali na jego partię przede wszystkim ze względu na politykę migracyjną, bezpieczeństwa i gospodarczą, na Zielonych – ze względu na kwestie ekologiczne. To oznacza, że chadecja będzie musiała ustąpić koalicjantowi w sprawie klimatu, a Zieloni – w pozostałych wymienionych tematach.

 

„Die Tagespost” zwraca uwagę, że Kurz nie wymienił ani polityki rodzinnej, ani społecznej; nie wspomniał też ani słowem o fundamentalnych kwestiach cywilizacyjnych. Według dziennika nie ma wątpliwości, że Zieloni nie ustąpią tu ani na milimetr ze swoich radykalnych pozycji. A to oznacza, że kultura chrześcijańska w Austrii za drugiej kadencji Kurza może znowu znaleźć się w defensywie.

 

 

Źródła: pch24.pl, die-tagespost.de

Pach

 


DATA: 2019-11-13 12:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chrześcijaństwo na Zachodzie istnieje już tylko w nazwach.
ponad 1 rok temu / Tytus
 
On sobie nawet nie zdaje sprawy, ze po rozmowach z tymi czerwonymi "zielonymi" on wyjdzie mocno poturbowamy, czyli fioletowy. Widac brak doswiadczenia i rozwagi.
ponad 1 rok temu / Bartek
 
prawicy na zachodzie nie ma już od 50 lat
ponad 1 rok temu / marek
 
Radość Z wygranych wyborów Kurza będzie krótka/ niem. kurz/ Czerwoni-czerwoni i czerwoni jako zieloni- odsuną Kurza od rządzenia jak zrobili z Salvinim we Włoszech.
ponad 1 rok temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.