DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Austria: czy słowa „Tak mi dopomóż Bóg” na plakacie wyborczym łamią przykazanie?

Austria: czy słowa „Tak mi dopomóż Bóg” na plakacie wyborczym łamią przykazanie?
Norbert Hofer fot. HEINZ-PETER BADER /REUTERS/FORUM

Kandydat na prezydenta Austrii z ramienia prawicowej FPÖ na swoim plakacie wyborczym odwołał się do Boga, pisząc: „Tak mi dopomóż Bóg”. Ewangelicki „Kościół” uznał to za skandal i złamanie drugiego przykazania.


Norbert Hofer to kandydat na prezydenta Austrii z ramienia prawicowej Wolnościowej Partii Austrii. W wyborach konkuruje ze skrajnym lewicowcem, byłym szefem austriackich Zielonych, masonem Alexandrem Van der Bellenem. Na swoim plakacie wyborczym przedstawiającym jego wizerunek widnieje napis: „Tak mi dopomóż Bóg”. To wywołało wielkie oburzenie austriackich ewangelików. Ich zdaniem Hofer dopuścił się złamania drugiego przykazania. „Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga twego nadaremno” – napisał na Twitterze Michael Chalupka, dyrektor ewangelickiego diakonatu Austrii. Wtórował mu ewangelicki superintendent diecezji Salzburg/Tyrol Olivier Dantine,  twierdząc, że na plakacie Hofera „nadużywa się imienia Bożego”. Wreszcie to samo stwierdził ewangelicki „biskup” Michael Bünker, twierdząc, że Hofer w niewłaściwy sposób „wykorzystuje Boga w kampanii wyborczej”.

 

Hofer już wcześniej zapowiadał, że składając przysięgę przed objęciem urzędu prezydenta wypowie formułę „Tak mi dopomóż Bóg”. Polityk w swojej kampanii wyborczej odwołuje się też często do pojęcia chrześcijańskiego Zachodu, przekonując, że zarówno on jak i reprezentowana przez niego partia chcą opierać się na sumieniu ukształtowanym przez chrześcijaństwo.

 

 

 


Źródło: Kath.net

Pach

DATA: 2016-10-25 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ale jak austriacy nosili kople na pasach z napiem ,,Gott mit uns" to to bylo tylko blogoslawienstwo ewangielicko-protestanckie dla zwycieskiej armii. Ach o tym nie nie musimy mowic , to tylko taki zly hitler z nazistanu takie cos sobie zyczyl.
ponad 4 lata temu / Adam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.