DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Austria: bp Benno Elbs popiera diakonat kobiet i wyświęcanie żonatych

Austria: bp Benno Elbs popiera diakonat kobiet i wyświęcanie żonatych
fot. pixabay.com

Biskup austriackiego Feldkirch, Bruno Elbs opowiada się za wyświęcaniem żonatych mężczyzn na kapłanów i dopuszczeniem kobiet do święceń diakonatu. Nieco wcześniej to samo zaproponował przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii, kard. Christoph Schönborn.

 

Biskup Bruno Elbs z Feldkirch optuje za głębokimi zmianami w Kościele katolickim. W rozmowie z telewizją ORF hierarcha mówił o wyświęcaniu żonatych mężczyzn na kapłanów oraz o diakonacie kobiet. Uważa, że obie rzeczy należy przeprowadzić i sądzi, że takie zmiany popiera papież Franciszek.

 

O święceniach dla żonatych bp Elbs mówił w kontekście nadchodzącego Synodu Amazońskiego. Nadzwyczajne zgromadzenie biskupów będzie obradować przez trzy tygodnie od 6. października tego roku; wiadomo, że jednym z nieoficjalnych tematów jest kwestia viri probati, czyli udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom. Choć rzecz jest teoretycznie pomyślana dla takich terytoriów jak Amazonia czy Pacyfik, w obszarze Kościoła niemieckojęzycznego już kilkunastu biskupów diecezjalnych zgłosiło chęć zaimplementowania takiego rozwiązania u siebie.

 

Teraz bp Elbs wypowiedział się w podobnym tonie. - Celibat jest ważny, ale uważam, że tak samo ważne jest zastanowić się, czy viri probati nie są właściwym rozwiązaniem dla niektórych regionów – stwierdził dosłownie. Hierarcha powołał się tu na słowa samego Ojca Świętego, który w 2017 roku mówił w rozmowie z niemiecką gazetą „Die Zeit”, iż „trzeba zastanowić się nad tym, czy viri probati nie są jakąś możliwością”.

 

Zdaniem bp. Elbsa otwarta jest także sprawa diakonatu kobiet. Hierarcha wskazał tu na komisję, którą dla sprawy zbadania roli diakonis w Kościele katolickim pierwszych wieków powołał w roku 2016 papież Franciszek. Komisja zakończyła prace jesienią 2018 roku; w przekazanym Ojcu Świętemu raporcie, według słów jego samego, nie zawarto jeszcze jednoznacznych wniosków. Eksperci będą prawdopodobnie pracować dalej. Biskup z Feldkirch uważa, że papież „ma nadzieję”, iż prace komisji dadzą w sprawie diakonis „zielone światło”. - Kobiety odgrywają w Kościele decydująca rolę, były pierwszymi głosicielkami Zmartwychwstania. W tym sensie wyświęcani diakonis byłoby ważnym i właściwym krokiem – powiedział dosłownie hierarcha.

 

Biskup nie musi obawiać się, że jego poglądy doprowadzą go do konfliktu z innymi austriackimi hierarchami. Na początku kwietnia w obu tych sprawach w identycznym niemal tonie wypowiedział się sam przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii, kard. Christoph Schönborn.

 

Powiedział, że wyświęcanie żonatych mężczyzn mogłoby być potencjalnie bardzo dobrym pomysłem; uznał też, że należy wprowadzić diakonat kobiet. W przeszłości kardynał ten sugerował nawet, że w Kościele katolickim mogłyby pojawić się prezbiterki oraz kobiety-biskupi. Zastrzegł przy tym, że taką decyzję mógłby podjąć wyłącznie Sobór Powszechny.

 

Źródła: kathpress.co.at, pch24.pl

Pach


DATA: 2019-05-20 11:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co tu komentować ? Na szczęście w Austrii są też normalni biskupi i księża.
5 miesięcy temu / mario
 
I pozamiatane , to dla mnie nie sa juz biskupi tylko jacy panowie co sie ekskomunikowali. Ponos wg. o.Jamesa pielko ukazane mu przez Ducha Św. pelne bedzie biskupow i ksiezy, teraz juz wiem skad i dlaczego. Tfu po trzykroc tfu, ohyda!
6 miesięcy temu / De eM
 
Precz z modernistami. Precz z pseudobiskupami. Precz z protestanckimi pastorami, którzy jawią się jako biskupi katoliccy
6 miesięcy temu / x
 
tam degeneracja zaczęła się na poziomie seminariów duchownych tzn, w seminarium austriackim kleryk ma jakiś okres próbny czy przyzwolenia, gdzie może normalnie dziewczynę zaprosić do pokoju, przebywać z dziewczyną jakiś czas i na takiej zasadzie ma podejmować życiowe decyzje, to są właśnie tego typu standardy. Można rzec jaki ojciec biskup taki syn kleryk
6 miesięcy temu / łemko
 
Takich kapłanów trzeba napominać braterskim napomnieniem w porę i nie w porę. Nie odpuszczać. A jeżeli napomnienia i modlitwy o wiarę i nawrócenia dla nich nie pomogą, to pozostaje nam modlitwa o dobrą śmierć dla nich, by dobry Bóg odwołał ich z tego świata, by oni nie byli zgorszeniem dla wiernych i nie potępili się. O dobrą śmierć można się modlić dla każdego, zwłaszcza dla burzycieli kościoła którzy; powołują szafarzy świeckich o szafarzach Bóg mówi że są przekleństwem dla parafii i swoich rodzin, którzy zdejmują krzyże ze ścian kościoła, którzy utrudniają wiernym modlić się w ciszy i w skupieniu przed Najświętszym Sakramentem. Króluj nam Chryste!
6 miesięcy temu / ry.janszarmach3
 
Degeneracja kapłanów postępuje.
6 miesięcy temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.