DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Austria: lekarze nie mają wątpliwości. Komunia św. do ust bardziej higieniczna niż na rękę

Austria: lekarze nie mają wątpliwości. Komunia św. do ust bardziej higieniczna niż na rękę
fot. Lukasz Dejnarowicz/ Forum

Z medycznego i higienicznego punktu widzenia, Komunia święta rozdawana do ust jest bezpieczniejsza niż ta udzielana w czasie pandemii na rękę. To zdanie 21 austriackich lekarzy, którzy wystosowali swój apel do biskupów w kraju, prosząc o przywrócenie tradycyjnej formy przyjęcia Ciała Chrystusa.

 

„Z punktu widzenia higieny absolutnie niezrozumiałe jest dla nas, dlaczego w Austrii zakazano rozdawania Komunii świętej do ust. Uważamy, że ta forma udzielania Komunii świętej jest bezpieczniejsza niż podawanie Jej na rękę” – twierdzą lekarze, którzy wystosowali specjalny list otwarty do Konferencji Biskupów w Austrii. Do niedawna Komunia święta w tym kraju była rozdawana wiernym jedynie do ręki. Po fali protestów katolików i lekarzy, 20 czerwca biskupi wydali zgodę na udzielanie Komunii świętej także w formie tradycyjnej tj. do ust. 

 

Lekarze w swoim apelu do biskupów podkreślają, że nie ma wystarczających przesłanek medycznych i higienicznych do utrzymywania tego stanu. Co więcej, twierdzą, że to udzielanie Komunii świętej do ust jest bezpieczniejsze. W apelu podkreślono również opinię prof. Filippo Maria Boscii, prezesa Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich we Włoszech. Ten uznany autorytet w świecie medycyny także jest zdania, że pod względem bezpieczeństwa higienicznego, o wiele bezpieczniejsza jest forma tradycyjna, tj. udzielanie Komunii świętej do ust.

 

Komunikat wystosowany przez austriackich lekarzy odnosi się do sytuacji nie tylko w Austrii, ale również m.in. we Włoszech. To tam bowiem biskupi postanowili zobowiązać księży sprawujących obrzędy religijne do udzielania Komunii świętej jedynie na rękę. Lekarze podkreślają również, że tradycyjna Nauka Kościoła mówi o przyjmowaniu Ciała Pańskiego na kolanach i do ust. Wobec tego zakazywanie tej formy jest niewłaściwe.

 

„Dla tradycyjnie myślących katolików obowiązek ten jest równoznaczny z całkowitym zakazem przyjmowania komunii. Brak szacunku i ryzyko profanacji cząstek z konsekrowanej Hostii znajdującej się na dłoni jest dla nich nie do przyjęcia” – czytamy na portalu LifeSiteNews.com. W apelu wskazano również, że księża sprawujący Mszę trydencką, zawsze rozdają ją do ust i potrafią udzielać Komunii św. nie mając kontaktu z ustami wiernego. Dodają, że nawet gdyby do tego doszło, kapłan w poczuciu odpowiedzialności za innych, może przerwać udzielanie Komunii świętej.

 

Katoliccy lekarze z Austrii przypomnieli również, że Kongregacja Kultu Bożego proklamowała „prawo” wiernych do przyjmowania Komunii świętej na język, bez żadnych wyjątków. Wobec tego wszelkie formy nakazu ze strony księży do przyjmowania Komunii św. na rękę, są bezpodstawne.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 


DATA: 2020-06-28 23:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech ks. Jacek - czy aby prawdziwy ks. - nie struga wariata: "Teologia uczy wyraźnie, że Ciało Pańskie jest obecne w tym, co ma formę chleba. Do czego dojdziemy? Do poszukiwania partykuł na patenie pod mikroskopem?". Ksiądz powinien doskonale wiedzieć, że chodzi o widzialne, dostrzegalne partykuły Hostii, a nie o niewidoczne molekuły czy atomy. Jeśli tego nie wie, to prawdziwy dramat - ciekawe w jakim to seminarium nie uczą takich podstawowych rzeczy. Z Panem Bogiem.
3 dni temu / Stefan
 
Przecież ksiądz może dotknąć ust czy języka jednej, drugiej czy następnej osoby i przenieść wirusa od tej zakażonej na innych - więc komunia do ust jest mniej bezpieczna i niehigieniczna
5 dni temu / Moim zdaniem
 
Sama zwróciłam uwagę, że kapłani rzeczywiście po skończeniu rozdawania komunii przyglądają się patenie, a jeden starszy ksiądz palcem zbierał z niej coś i wkładał sobie do ust, teraz wiem że to cząsteczki komunii. Ministranci również oglądają pateny po skończonej komunii. Ale ludziom nakazano brać komunię na rękę i nie słyszałam, że również mają obowiązek dbać, by żadna partykuła nie pozostała na ręce i nie spadła na posadzkę.
5 dni temu / ola
 
Najlepiej po chrześcijańsku: w domach z bliskimk
6 dni temu / Chrześcijanin
 
Wystarczy wpisać nazwisko profesora w Google, by zorientować się, że jest on włoskim ginekologiem. Tyle w temacie rzetelności podanej informacji.
6 dni temu / Gocha
 
ks.Jacek - proszę o odpowiedź dlaczego kapłan po rozdaniu komunii wiernym sprawdza patenę i okruszki, jakie tam dostrzeże starannie zsuwa do cyborium? Po co kapłan zajmuje się czyszczeniem pateny, jeśli tam nie ma nic istotnego? Jeśli to byłaby zbędna czynność, to dlaczego wykonuje ją w czasie Mszy świętej? Wszak mógłby zostawić patenę i po Mszy zlecić ministrantowi, kościelnemu, czy kucharce, aby wyczyścili patenę, np w zmywarce. A może ks.Jacek tak właśnie robi, że nie zwraca uwagi czy coś zostaje na patenie?
6 dni temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.