DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Australia dyskryminuje katolików pod pretekstem epidemii

Australia dyskryminuje katolików pod pretekstem epidemii
Fot. Pixabay

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier australijskiego stanu Victoria Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 

 

Od wtorku 20 października nastąpi ożywienie w australijskich restauracjach i pubach metropolii Melbourne i stanie Victoria. Decyzją premiera limit osób został znacznie zwiększony do 40 osób w środku i do 70 na zewnątrz. Natomiast miejsca kultu bez zmian mogą przyjąć maksymalnie 20 osób.

Jestem głęboko zszokowany i rozczarowany dyskryminacją, jaką doświadczają dzisiaj ludzie wierzący – powiedział arcybiskup Melbourne Peter A. Comensoli.

 

Regulacje dotyczące obostrzeń całkowicie ignorują zdrowie psychiczne i duchowe ludzi, a urzędnicy publicznej służby zdrowia uparcie milczą na temat przyczyn tego stanu rzeczy – podkreślił hierarcha. W swoim wideoprzesłaniu zachęcił wiernych do większego zaangażowania w dialog z władzami, aby walczyć o możliwość wyrażenia swojej wiary w konkretny sposób:

Chcę was zachęcić do bycia aktywnymi w tym rozpoczynającym się tygodniu, aby być czynnym głosem w wyrażeniu swojej woli, aby świątynie na nowo zostały otwarte dla wiernych, przynajmniej w takiej samej mierze jak inne sektory społeczeństwa. W obecnej chwili mamy wyraźną i niesprawiedliwą dysproporcję. W stanie Victoria możemy się spotkać na terenie otwartego pubu do 50 osób, ale nie możemy robić zgromadzeń religijnych na zewnątrz powyżej 10 wiernych. Potrzebujemy zdrowego rozsądku i proporcji w tym wszystkim. Dlatego zachęcam was do zabrania głosu w tej sprawie na różny sposób: może trzeba wyrazić swoją wolę parlamentarzystom, może trzeba to powiedzieć w radiu; zachęcam was do tego. Nie żądamy czegoś specjalnego, tylko konsekwencji i rozsądnego parytetu w różnych sektorach – stwierdził arcybiskup Melbourne.

W tej samej sprawie katoliccy biskupi Victorii napisali we wrześniu petycję do premiera. Społeczności katolickie wykazały się odpowiedzialnym zaangażowaniem przez cały czas trwania pandemii i będą do tego zachęcane, ale „muszą zobaczyć, że ludziom wierzącym poświęca się tyle samo uwagi, co innym sektorom społeczeństwa” – podkreślili biskupi.

Pod koniec września dwóch katolików z Melbourne rozpoczęło składanie petycji online, wzywając rząd do ponownego otwarcia miejsc kultu w sposób bezpieczny z ogólnymi zasadami sanitarnymi. Od tego czasu inicjatorzy akcji zebrali ponad 11 000 podpisów i ma zostać złożona w parlamencie.

 

 

Źródło: vaticannews / KAI

RoM

 

 

 

 

 


DATA: 2020-10-20 12:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Andrews jest premierem Wiktorii a nie Australii na szczescie
1 miesiąc temu / Australiczyk
 
@Autor tekstu, wszystko sie zgadza z wyjatkiem, Daniel Andrews nie jest i nigdy nie byl premierm Australi, jedynie premierem STANU VICTORIA. Bardzo zle sluzy on mieszkancom calego STANU VICTORIA.
1 miesiąc temu / Jara
 
Jak narody, w zemście za tę "pandemię", wezmą się jednocześnie, na całym świecie, za sprytków pustynnych to nie będą mieli gdzie uciekać. Świat stanie się dla nich mały. Można już szykować piwnice i ziemianki. Będą w cenie.
1 miesiąc temu / Jagna
 
Czy są jeszcze rządy realizujące- jak Premier Węgier Viktor Orban -interesy narodowe, czy obce?
1 miesiąc temu / Inka
 
niech przyjadą do PL na szkolenie do naszych pasterzy jak być skutecznym we wdrażaniu wszystkich obostrzeń i nawet wykazywać przy tym gorliwość
1 miesiąc temu / m
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.