DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

XXIX Niedziela zwykła
Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Australia będzie refundować pigułki poronne RU486

Australia będzie refundować pigułki poronne RU486
fot. pawel_231 / sxc.hu

Australijskie ministerstwo zdrowia zamierza wpisać pigułkę poronną RU486 na listę leków refundowanych, przez co będzie ona bardziej dostępna dla kobiet. W tej chwili, w zależności od dostawcy usług medycznych, pigułkę wywołującą aborcję można zakupić w cenie od 300 do 800 dol. Po wpisaniu na listę będzie kosztować 18 i 36 dol.


Wpisanie specyfiku na listę leków refundowanych zarekomendował rządowi Farmaceutyczny Komitet Doradczy. Wg członków komitetu, pigułka RU486 jest lekiem pozwalającym zakończyć ciążę do 49 dni po zapłodnieniu. Eksperci uznali, że skuteczność pigułki i niski koszt aborcji farmakologicznej w porównaniu z interwencją chirurgiczną są wystarczającymi powodami, aby była ona refundowana.


Ostateczną decyzję podejmie rząd federalny. Po wpisaniu na listę, pigułka - zamiast kosztować od 300 do 800 dolarów - będzie dostępna za 12 dol. dla osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne i 36 dol. dla osób nie mających takiego ubezpieczenia.


Zdecydowanie dotowaniu specyfiku sprzeciwiają się organizacje chrześcijańskie. Za wpisem jest m.in. Partia Zielonych, której członkowie twierdzą, że dzięki refundacji kobiety będą miały „dostęp do bezpiecznej i skutecznej opcji zakończenia ciąży”. Lider opozycji, Tony Abbott, który w 2005 r. jako minister zdrowia nie wydał zgody na dopuszczenie do sprzedaży pigułki w Australii, tym razem zapowiedział, że gdyby przejął władzę we wrześniu nie podejmie decyzji o wycofaniu specyfiku z listy leków refundowanych, skoro tak zadecydowali eksperci.


Australijskie media zwracają uwagę, że pigułka od wielu lat wzbudza liczne kontrowersje. W 1996 r. została uchwalona ustawa federalna, która zakazywała sprzedaży specyfiku. W 2005 r. Tony Abbott jako minister zdrowia odmówił zatwierdzenia jej wykorzystania w Australii.Rok później, w rzadkim głosowaniu zgodnym z sumieniem, parlament zniósł 10-letni zakaz sprzedaży pigułki. Co więcej, posłowie zadecydowali, że w sprawach dopuszczenia pewnych leków do sprzedaży, decyzje będzie podejmował wyłącznie urząd Therapeutic Goods Administration, a nie minister.


Ru486 jest najbardziej znaną pigułką wywołującą aborcję. Zawiera ona mifepristone. Po zażyciu tego specyfiku ciąża kończy się poronieniem w ciągu 24 godzin. Kobiety,które stosują środek często skarżą się na nudności, zawroty głowy, silne krwawienia, skurcze, bóle głowy, biegunkę i dreszcze.


Wg FDA (Food and Drug Administration), amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków z lipca 2011 r., w samych USA, od momentu zalegalizowania RU486 zmarło 14 kobiet, a 612 wymagało hospitalizacji. 339 kobiet wymagało transfuzji krwi, 256 cierpiało z powodu infekcji, a u 48 kobiet odnotowano poważne zakażenia.Źródło: abc.net.au, AS.


DATA: 2013-04-29 11:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No to Amerykanki jakieś długowieczne najwyraźniej są, skoro przez kilka lat zmarło ich 14.
ponad 6 lat temu / Flota
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.