DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2020 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Australia: uchodźcy z powodu ocieplenia klimatu?

Australia: uchodźcy z powodu ocieplenia klimatu?
fot. Eleifert/GNU/Creative/commons

Australijska Rada ds. Uchodźców wezwała rząd do wprowadzenia nowej kategorii uchodźców opuszczających rodzinne miejsce zamieszkania z powodu negatywnych skutków ocieplenia klimatu. Rada ostrzegła władze, by przygotowały się na przyjęcie wielu tysięcy osób uciekających z niżej położonych wysp na południowym Pacyfiku.


Rada przekonuje, że uciekinierom z tych wysp powinny być zapewnione takie same warunki do życia jak uchodźcom uciekającym z krajów ogarniętych wojną.


Kluczowym dokumentem prawnym, który definiuje pojęcie uchodźcy jest międzynarodowa konwencja przyjęta w 1951 r., zgodnie z którą uchodźcą jest osoba, która posiada uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w swojej ojczyźnie z powodu swojej rasy, religii, przynależności narodowościowej lub przynależności do określonej grupy.


W zeszłym roku mężczyzna z Kiribati, który udał się do Nowej Zelandii przekonywał, że nie wolno go deportować i powinno mu się przyznać status uchodźcy, gdyż uciekł ze swego kraju, bo bał się o własną przyszłość ze względu na zmiany klimatyczne. Jego dom znajdował się zaledwie dwa metry n.p.m.

Sąd odrzucił roszczenia i nakazał deportację. Sędzia tłumaczył, że konwencja o uchodźcach nie zapewnia żadnej ochrony dla tych, którzy powołują się na zagrożenie wywołane przez zmiany klimatyczne.


Szef Rady ds. Uchodźców w Australii, Phil Glendenning, który miesiąc temu był w Kiribati ostrzegł władze, by przygotowały się na masowy napływ mieszkańców z wysp zagrożonych zatopieniem. Mówił, że Australia musi formalnie uznać nową kategorię uchodźców z powodu negatywnych zmian klimatycznych.


Glendenning przyznał, że to są ludzie, którzy nie cierpią prześladowania ze względu na swoje przekonania, rasę lub dlatego, że należą do danej grupy. Formalnie nie spełniają więc kryteriów konwencji dotyczącej statusu uchodźców, ale mimo to, są oni zmuszeni do opuszczenia kraju z powodu zmian klimatycznych. - To jest nowa kohorta osób, na którą reszta świata musi zwrócić uwagę – mówił.


Politycy australijscy, których czekają jesienne wybory nie zamierzają poprzeć inicjatywy Glendenninga. Prezes Rady ds. Uchodźców częściowo finansowanej z budżetu państwa twierdzi, że problem osób uciekających przed skutkami rzekomego ocieplenia klimatu zaczyna być kwestią międzynarodową. Przyznał jednak, że na razie sprawa jest „dość świeża” i nie prędko zostaną przyjęte konkretne rozwiązania w tym zakresie.


Kiribati, państwo obejmujące 33 małe atole i wyspy na południowym Pacyfiku, dawniej administrowane przez Brytyjczyków,jest bardzo nisko położone. Nadmorskie tereny są zalewane przez morze w czasie intensywnych burz. Wiele zbiorników wody pitnej zostało zanieczyszczonych. Zalane zostały także pola uprawne. Dostęp do ziemi stale jest ograniczany.


Prezydent Kiribati, Anote Tong, absolwent London School of Economics, wzywa obywateli do przygotowania się na „godne opuszczenie kraju”. W zeszłym miesiącu ogłosił, że Kiribati zakupi 3 tys. hektarów gruntów rolnych na Fidżi. Tong twierdzi, że mimo podjętych szaleńczych wysiłków w jego państwie na rzecz powstrzymania skutków zmian klimatycznych, mieszkańcy i tak będą musieli migrować, aby przeżyć.Źródło: The Guardian, AS.


DATA: 2013-04-16 13:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I rozbiór Kiribati. I ostatni..
ponad 6 lat temu / Wqd
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.