DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Australia: rośnie rynek kredytów hipotecznych

Australia: rośnie rynek kredytów hipotecznych
fot. Cimexus / commons.wikimedia.org, licencja cc

Emisje obligacji hipotecznych w Australii wzrosły do poziomu najwyższego od dwóch lat. Jest to wynik poszukiwania nowych lokat przez inwestorów, którzy odwrócili się od pogrążonej w recesji Europy. Jednocześnie bank centralny Australii obniżył stopy procentowe, by łatwiej było o nowe kredyty.

 

Ceny domów na Piątym Kontynencie nieustannie rosną. Podstawowa stopa pożyczek gotówkowych jest tam przeszło pięciokrotnie większa niż w strefie euro, a obligacje oparte na hipotekach domów mieszkalnych dotychczas nie splajtowały.

 

Wśród europejskich inwestorów kupujących australijskie papiery wartościowe jest holenderska firma Delta Lloyd Asset Management, która zarządza aktywami wartości 51 mld euro. – Czynimy to głównie z myślą o dywersyfikacji lokat poza Europą – stwierdził Hon-Cheung Man, menedżer portfelowy spółki z Amsterdamu. – Nie sądzę, aby zbyt wielu ludzi już koncentrowało się na takich obligacjach w Australii – dodał.

 

Commonwealth Bank of Australia (CBA) przewodził w zeszłym kwartale ofercie obligacji hipotecznych w tym kraju na łączną kwotę 8,2 mld australijskich dolarów (8,3 mld dolarów amerykańskich). Była ona największa od końcówki 2011 r. Rosnący rynek pomaga również mniejszym kredytodawcom finansować bardziej ryzykowne kredyty hipoteczne, gdyż większość papierów gwarantowanych przez pożyczki samozatrudnionych lub poprzednio niewypłacalnych kredytobiorców została już sprzedana.

 

Rob Nicholl, szef australijskiej agencji zarządzania finansowego, zajmującej się nadzorem nad inwestycjami w rządowe obligacje cieszy się z powrotu zagranicznych inwestorów, którzy uznali australijskie papiery wartościowe gwarantowane przez kredyty hipoteczne (RMBS) za atrakcyjne. Oby nie były to „miłe złego początki”, ponieważ pęczniejącemu rynkowi kredytów hipotecznych w Australii towarzyszy poluzowywanie polityki monetarnej przez bank centralny, który niedawno obniżył stopy procentowe do 2,75 proc., czyli poziomu najniższego od pół wieku. Rząd chce pobudzić gospodarkę, głównie przemysł wydobywczy, ponieważ ostatnio spadło chińskie zapotrzebowanie na australijskie surowce. Umocnił się także dolar australijski, na co skarżyli się eksporterzy.

 


Tomasz Tokarski

Źródło: forsal.pl


DATA: 2013-05-14 07:24
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.