DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 

Australia: kampania na rzecz łamania tajemnicy spowiedzi

Australia: kampania na rzecz łamania tajemnicy spowiedzi
fot. pam

Przez Australię przetacza się kampania na rzecz ujawniania policji usłyszanych podczas spowiedzi informacji dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci i nieletnich. Sprawą ma się zając federalna komisja sądownicza.


Politycy, eksperci, a nawet kilku katolickich dysydentów zaapelowało do księży o ujawnianie tożsamości duchownych, zaangażowanych w molestowanie seksualne dzieci.

 

Prokurator Generalna Nicola Roxon stwierdziła, że powinna zostać powołana specjalna komisja, która zobowiąże kapłanów do ujawnienia informacji uzyskanych podczas sakramentu spowiedzi. 

 

Za gruntownym omówieniem tej kwestii opowiedziała się także premier Julia Gillard. Wg szefowej rządu kapłani zasłaniający się tajemnicą spowiedzi i nie ujawniający tożsamości kolegów zaangażowanych w nadużycia seksualne z udziałem dzieci, tuszują „przemoc seksualną”. Jest to  - jej zdaniem – „grzech zaniechania”, bo wszyscy dorośli mają obowiązek opieki nad dziećmi. - To nie jest dobre dopuszczać się grzechu zaniechania i nie działać, gdy dziecko jest zagrożone – mówiła ostatnio.

 

Senator Nick Xenophon, od wielu lat krytycznie nastawiony do Kościoła, przekonuje, że tajemnica spowiedzi to „średniowieczne prawo, które musi się zmienić”.

 

Kardynał George Pell z Sydney ostrzegł, że Kościół nigdy nie zezwoli duchownym na ujawnianie tego, co usłyszeli w konfesjonale. Hierarcha dodał jednak, że księża, którzy podejrzewają swoich kolegów o to, że są zaangażowani w nadużycia seksualne, nie powinni godzić się na ich wyspowiadanie.

 

Emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji w Sydney Geoffrey Robinson, skrytykował stanowisko kardynała Pella i stwierdził, że dla „większego dobra” lepiej jest złamać tajemnicę spowiedzi i zgłosić na policję sprawcę przestępstwa. Dysydent katolicki ks. Bob Maguire, zapowiedział, że on będzie informował policję o penitencie, który przyznał się do seksualnego wykorzystywania nieletnich.

 

Biskup Robinson, który ustąpił ze stanowiska w 2004 roku, w wieku 66 lat, jest zdeklarowanym krytykiem nauczania Kościoła. Episkopat australijski udzielił mu upomnienia w formie pisemnej. Zarzucono mu przedstawianie nieprawdziwego stanowiska katolickiego dot. m.in. charakteru Tradycji, natchnienia Pisma Świętego, nieomylności soborów i papieża, charakteru kapłaństwa i nauczania moralnego Kościoła.


Ks. Maguire z archidiecezji w Melbourne, długo opierający się przed przejściem na emeryturę, ma za sobą konflikt z przełożonymi.

 

Redakcja gazety „The Australian” twierdzi, że gorąca dyskusja dot. tajemnicy spowiedzi ma skompromitować katolickiego lidera opozycji Tony Abbotta.

 

 

Źródło: The Australian, CWN, AS.

 


DATA: 2012-11-15 16:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hipokryzja lewactwa nie zna granic - z jednej strony promują wszelkie zboczenia, a z drugiej obłudna troska o dzieci. Niech lewactwo usunie deprawację seksualną dzieci ze szkół (w Niemczech rodzice idą do aresztu za odmowę posyłania dzieci). Takie "lekcje" to jest psychiczny gwałt na dzieciach!!! Zakazać propagandy pornografii i rozpusty - to i ilość zboczeńców będzie maleć!!!
ponad 6 lat temu / Paweł
 
H
ponad 6 lat temu / Paweł
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.