DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Atlantic Council: przeniesienie do Polski wojsk USA ustawia Warszawę między Waszyngtonem a Berlinem

Atlantic Council: przeniesienie do Polski wojsk USA ustawia Warszawę między Waszyngtonem a Berlinem
By English: Capt. Thomas Cieslak [Public domain], via Wikimedia Commons

„Między kluczowym transatlantyckim sojusznikiem, Stanami Zjednoczonymi, a sąsiadem – najpotężniejszym krajem Europy – Niemcami. To nie jest miejsce, w którym chce funkcjonować polski rząd. Jednak właśnie tam znalazła się Warszawa po niespodziewanym ogłoszeniu w zeszłym miesiącu przez Donalda Trumpa decyzji w sprawie usunięcia z RFN 9 tys. 500 żołnierzy amerykańskich” – komentuje Atlantic Council.

 

Amerykański think tank przypomina, że Trump – głównie w odwecie za niskie wydatki niemieckiego rządu na obronę – przeniesie część sił do Polski. Przywódca z USA – jeszcze podczas czerwcowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA – mówił, że Polska chętnie zapłaci za stacjonowanie dodatkowej liczby żołnierzy. I to jest jeden z głównych argumentów przeniesienia ich z Niemiec do Polski.

 

Zdaniem think tanku Warszawa uzyskała to, o co zabiegała, jednak „sposób, w jaki to się dzieje, nie jest dokładnie tym, co miał na myśli polski rząd”. Atlantic Council sugeruje, że polscy urzędnicy – przed wizytą Dudy w Waszyngtonie – mogli nie otrzymać wcześniejszego powiadomienia o zamiarze Trumpa w sprawie potencjalnego przeniesienia sił amerykańskich z Niemiec do Polski.

 

– Według mojej najlepszej wiedzy – a uczestniczyłem w negocjacjach – nie było konkretnej rozmowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie transferu żołnierzy z Niemiec do Polski – twierdzi ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski.

 

– Z polskiej perspektywy najbardziej preferowaną opcją jest ogólny wzrost netto obecności USA w Europie – mówił ambasador 29 czerwca w wywiadzie dla „Channeling Brussels”. – I to jest jeden z powodów, dla których Polska nie rozpoczęła rozmów [z administracją Trumpa] w sprawie transferu wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski. Kolejnym powodem są dobre stosunki sąsiedzkie z Niemcami oraz także wartość i strategiczne znaczenie obecności USA w Niemczech – dodał.

 

Szatkowski sugerował ponadto, że strona polska nie spodziewała się zwiększenia obecności amerykańskiej w naszym kraju kosztem Berlina. Ustalenia z 2019 roku nie wymagały takiej operacji. Stwierdził także – na podstawie zapisków, które otrzymał ze spotkania w Białym Domu – że rozmowa między Dudą a Trumpem nie zawierała żadnych szczegółów na temat transferu żołnierzy i podobno nikt w Warszawie jeszcze nie wie, gdzie ich ewentualnie ulokować. Nie wiadomo także, skąd wziąć na to środki.

 

– Jest za wcześnie, aby rozpocząć przygotowania – dodał ambasador zaznaczając, że polskiemu rządowi nie przedstawiono żadnego formalnego planu dotyczącego transferu wojsk amerykańskich z Niemiec.

 

Szatkowski jednak jest zdania, że, tak jak powtórzył to prezydent Duda, Warszawa nie zrezygnuje z nadarzającej się okazji, jeśli takie będą plany Pentagonu. Będzie to bowiem służyło ogólnemu celowi NATO: zatrzymać w Europie jak największą liczbę wojsk amerykańskich i zwiększyć odstraszanie na wschodniej flance.

 

Amerykański think tank przypomina jednak, że zwiększenie obecności wojsk NATO na wschodniej flance jest pewnym sposobem na sprowokowanie skarg Moskwy, iż sojusz narusza Akt założycielski NATO-Rosja z 1997 roku, który nie przewiduje „dodatkowego stałego stacjonowania znacznych sił bojowych” we wspólnie uzgodnionych obszarach Europy Środkowowschodniej.

 

„Jest to problem, który wydaje się również najważniejszy dla niemieckiego rządu. Podczas wirtualnego spotkania Atlantic Council z 24 czerwca niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer zasugerowała, że ​​przeniesienie wojsk z Niemiec do Polski mogłoby mieć wpływ na porozumienie z 1997 roku, wzywając sojuszników do widocznego zjednoczenia i ... trzymania się traktatu” – komentuje think tank. Szatkowski powiedział, że był „zaskoczony” uwagami Kramp-Karrenbauer wskazując, iż Polska nie podziela obaw Niemiec.

 

30 czerwca, dzień po rozmowie z ambasadorem, Trump podpisał się pod planami Pentagonu w sprawie wycofania z Niemiec i ponownego rozmieszczenia wojsk amerykańskich.

 

Z wywiadu udzielonego przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel w związku z objęciem prezydencji w Radzie Europejskiej wynika, iż Berlin zamierza w najbliższym czasie mocno naciskać na kraje Europy Środkowo-Wschodniej w związku z domniemanym łamaniem „zasad praworządności”, mową nienawiści i szerzenia  „teorii spiskowych”, by pchnąć naprzód procesy globalizacyjne i przeciwstawić się – jako blok – protekcjonizmowi oraz amerykańskiemu unilateralizmowi nie służącemu gospodarce Niemiec i całej Unii Europejskiej. Istnieje także silna presja Berlina, by umożliwić opozycji powrót do władzy w Polsce.

 

 

Źródło: atlanticcouncil.org / theguardian.com

AS

 

 


DATA: 2020-07-08 16:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niemcom nie można ufać
29 dni temu / Kinga
 
USA prowokują Rosję. Nadto przydzielili nam nadzorcę. Szefowa Fundacji Otwarty Dialog, Ludmyła Kozłowska, dzięki grantowi z Departamentu Stanu USA, będzie promowała praworządność w Polsce. Nic to, że jeszcze niedawno miała zakaz wjazdu do strefy Schengen, a rząd PiS wykazywał jej powiązania z rosyjskim wywiadem. Departament Stanu USA nie przejął się wysuwanymi przez Polaków podejrzeniami. Administracja Donalda Trumpa najwyraźniej nie ma też nic przeciwko temu, że fundacja, której szefuje Kozłowska, jest wspierana przez miliardera George?a Sorosa. Macie swoich "sojuszników".
29 dni temu / bre
 
jak świat światem, nigdy niemiec nie był Polakowi bratem
29 dni temu / mnq
 
Po tym co wyczyniają niemieckie media w Polsce, od razu widać że Berlin popiera Czaskowskiego rękami i nogami. Tylko on może sprawnie realizować niemieckie interesy w naszym kraju.
30 dni temu / Bolo
 
lewackie rządy niemiec chcą ale już nie mogą...
30 dni temu / wwww
 
1. Jakoś Berlin nie przejmuje się tym, że ustawia się między Warszawą a Moskwą w przypadku nordstream. Dlaczego my się mamy przejmować, że stoimy po stronie Waszyngtonu? 2. Wschodnia granica NATO jest dziś w Polsce, a nie w Niemczech.
30 dni temu / sp
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.