DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   CYWILIZACJA

Marcin Jendrzejczak

Ateizm - owoc nauki czy pychy?


Żądania usunięcia krzyża z sali polskiego sejmu, jak również towarzyszące im hasła rewolucji świeckiego państwa domagają się umieszczenia w szerszym i bardziej intelektualnie wyrafinowanym kontekście. Dostarcza go nurt filozoficzny (czy też ideologiczny) znany pod nazwą Nowego Ateizmu. Początków tegoż ruchu upatruje się w publikacji w roku 2004 książki Sama Harrisa zatytułowanej Koniec wiary wspartej dwa lata później wydaniem pracy pod tytułem Bóg urojony autorstwa najbardziej znanego przedstawiciela nurtu – brytyjskiego biologa, Richarda Dawkinsa, który do grona czterech jeźdźców Nowego Ateizmu zaliczył ponadto (prócz siebie i Harrisa) filozofa Daniela C. Denetta i fizyka Victora J. Stengera.

Nowy Ateizm to generalnie mieszanka starych ateistycznych argumentów z nowymi odkryciami i teoriami naukowymi – zwłaszcza z dziedziny nauk przyrodniczych (ateiści szczególną czcią darzą darwinizm) i fizyki. Nowi bezbożnicy ideologizując naukę i starając się wykorzystywać ją do walki światopoglądowej, negują wprowadzone już przez św. Tomasza z Akwinu rozróżnienie na prawdy poznawane rozumem i poznawane dzięki Objawieniu. Warto zauważyć, że spośród wyżej wymienionych czterech jeźdźców wypowiadających się na tematy filozoficzne (a do takich wszak należy kwestia istnienia Boga), tylko jeden jest filozofem. Kompetencje zawodowe pozostałych nie dają im zatem żadnego szczególnego prawa wypowiadania się na ten temat. Wiedza w dziedzinie nauk ścisłych czy przyrodniczych nie musi przecież łączyć się ze szczególnymi uzdolnieniami w nauce typowo humanistycznej, jaką jest filozofia.

Ludzie pokroju Dawkinsa nadużywają autorytetu wybitnych naukowców do formułowania twierdzeń filozoficznych. Zresztą jedyny filozof pośród czterech jeźdźców, Daniel Dennet, również miesza naukę z filozofią, twierdząc w Darwin’s dangerous idea, że nie ma czegoś takiego, jak nauka wolna od filozofii. Jest tylko nauka, której bagaż filozoficzny przyjmuje się z dobrodziejstwem inwentarza, bez dociekań.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Dwaj obywatele Bangladeszu oraz jeden mieszkaniec Iraku nielegalnie przedostali się do Polski, ukryci na naczepie ciężarowego samochodu. Mężczyźni zostali ujęci przez funkcjonariuszy policji, którzy przekazali ich pobliskiej jednostce straży granicznej. Imigranci deklarowali chęć przedostania się do jednego z krajów Europy Zachodniej.

 
 

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga skomentowała zapisy nowego prawa, które chroni życie, obowiązującego w stanie Alabama w USA. Artystka stwierdziła, że będzie się modliła za wszystkie kobiety, które ze względu na regulację chroniącą życie, nie będą mogły zabić swojego poczętego dziecka.

 

Hamburska Caritas prowadzi poradnictwo dla homoseksualistów żyjących w związkach z osobami tej samej płci. Osoby utożsamiające się ze światem LGBT mogą korzystać z pomocy kościelnej organizacji i dowiedzieć się m.in. jak dobrze wychowywać dzieci.

 

Coraz więcej niemieckich szkół w praktyce przyjmuje elementy prawa szariatu. Odwołują przyjęcia, święta czy spotkania towarzyskie dla uczniów i rodzin. Powodem tego jest fakt, że muzułmanie trwają w okresie Ramadanu. Okazuje się, że islamski kalendarz w coraz większym stopniu organizuje życie Niemców.

 

 

Rządząca w Chinach Komunistyczna Partia wykorzystuje obok starej taktyki, także nową, zaawansowaną technologię nadzoru do rozprawiania się z mniejszościami etnicznymi oraz chrześcijanami. Obejmuje ona m.in. nadzór poprzez funkcję rozpoznawania twarzy i aplikację na smartfona, która nagradza obywateli za „lojalność” wobec państwa.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.