DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   CYWILIZACJA

Marcin Jendrzejczak

Ateizm - owoc nauki czy pychy?


Żądania usunięcia krzyża z sali polskiego sejmu, jak również towarzyszące im hasła rewolucji świeckiego państwa domagają się umieszczenia w szerszym i bardziej intelektualnie wyrafinowanym kontekście. Dostarcza go nurt filozoficzny (czy też ideologiczny) znany pod nazwą Nowego Ateizmu. Początków tegoż ruchu upatruje się w publikacji w roku 2004 książki Sama Harrisa zatytułowanej Koniec wiary wspartej dwa lata później wydaniem pracy pod tytułem Bóg urojony autorstwa najbardziej znanego przedstawiciela nurtu – brytyjskiego biologa, Richarda Dawkinsa, który do grona czterech jeźdźców Nowego Ateizmu zaliczył ponadto (prócz siebie i Harrisa) filozofa Daniela C. Denetta i fizyka Victora J. Stengera.

Nowy Ateizm to generalnie mieszanka starych ateistycznych argumentów z nowymi odkryciami i teoriami naukowymi – zwłaszcza z dziedziny nauk przyrodniczych (ateiści szczególną czcią darzą darwinizm) i fizyki. Nowi bezbożnicy ideologizując naukę i starając się wykorzystywać ją do walki światopoglądowej, negują wprowadzone już przez św. Tomasza z Akwinu rozróżnienie na prawdy poznawane rozumem i poznawane dzięki Objawieniu. Warto zauważyć, że spośród wyżej wymienionych czterech jeźdźców wypowiadających się na tematy filozoficzne (a do takich wszak należy kwestia istnienia Boga), tylko jeden jest filozofem. Kompetencje zawodowe pozostałych nie dają im zatem żadnego szczególnego prawa wypowiadania się na ten temat. Wiedza w dziedzinie nauk ścisłych czy przyrodniczych nie musi przecież łączyć się ze szczególnymi uzdolnieniami w nauce typowo humanistycznej, jaką jest filozofia.

Ludzie pokroju Dawkinsa nadużywają autorytetu wybitnych naukowców do formułowania twierdzeń filozoficznych. Zresztą jedyny filozof pośród czterech jeźdźców, Daniel Dennet, również miesza naukę z filozofią, twierdząc w Darwin’s dangerous idea, że nie ma czegoś takiego, jak nauka wolna od filozofii. Jest tylko nauka, której bagaż filozoficzny przyjmuje się z dobrodziejstwem inwentarza, bez dociekań.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

 

Niekiedy zdaje Ci się, że zasnął Pan… i o Tobie zapomniał. Miota Tobą szalejący orkan gwałtownych pokus cielesnych i już powstaje w Tobie straszliwa myśl: „Nie! Nie mogę dłużej wytrzymać! Nie mogę się powstrzymać!” Byleś się jeno nie poddał Synu drogi! Uchwycić się ręki Pana, jak to uczynił z falami walczący, tonący św. Piotr, i wołaj w modlitwie: „Panie! S. O. S. Save our souls! Ratuj duszę moją!”

 

 
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję. (ur. 1812).

 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.