DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Ateizacja edukacji. Klub „Polonia Christiana” w Radomiu

Ateizacja edukacji. Klub „Polonia Christiana” w Radomiu

24 września w Radomiu odbyło się kolejne spotkanie klubu „Polonia Christiana”, jego gościem był filozof, profesor Paweł Skrzydlewski. W Irlandii, Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce, obserwujemy postępujące trendy zmierzające do zeświecczenia edukacji. To najpoważniejszy problem dotykający tej sfery życia od czasów Oświecenia.

 

Zgodnie z klasyczną, katolicką koncepcją, edukacja jest procesem zorganizowanego zdobywania prawdy o świecie i o Bogu. Nie sposób odłączać jej od wychowania, usprawniania człowieka do dobrego życia, które doprowadzi go do celu ostatecznego – Zbawienia. Myśliciele Zachodniego chrześcijaństwa podkreślali, że szkoła nie może być „neutralna”, bezbożnictwo w edukacji prowadzi do upadku nauki jak i obyczajów – podkreślał gość klubu „Polonia Christiana”. Potwierdzały to próby najgwałtowniejszej laicyzacji kształcenia, przeprowadzane w epoce rewolucji francuskiej.

 

W przypadku Polski, laicyzm trafia na podatny grunt. Wielu spośród polskich katolików nie potrafiłoby udzielić odpowiedzi na pytanie o to, czym jest wiara religijna i jakie są źródła Objawienia katolicyzmu – zauważał prof. Skrzydlewski.

 

Właściwej odpowiedzi udzielić można na podstawie filozofii. Edukacja opierająca się na fundamentach Chistianitas oznacza pogłębioną formację filozoficzną i teologiczną. Opierając się na tych fundamentach należy uświadamiać wagę, jaką dla życia indywidualnego i społecznego posiadają katolickie wartości.

 mat


DATA: 2014-09-29 18:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chciałbym zobaczyć na czym polega ateizacja edukacji w Polsce. Na lekcjach religii?
ponad 4 lata temu / TheModern
 
@Kazimierz S: kraje o "wysokim poziomie cywilizacyjnym" są liderem w propagowaniu demoralizacji. Dziękujemy za takie "wychowanie". Poza tym, "cywilizowana edukacja" ma na celu wyhodowanie potulnego leminga, grzecznie konsumującego masowo produkowane badziewie. Jeśli komuś odpowiada taki wychów jego dzieci - jego sprawa. Ale my wolimy wychowywać dzieci na osoby krytycznie odnoszące się do prawdziwego zła.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Edukacja, to wychowanie, głównie pod względem umysłowym.Przygotowanie młodego człowieka do życia, aby poznał świat. Umiał się posługiwać wiedzą nabytą, o otaczającym go świecie, gdy będzie się musiał zmierzyć z jego obojętnością. Między ludźmi był sprawnym i pożytecznym współuczestnikiem w korzystaniu i wytwarzaniu, dóbr wytwarzanych społecznie oraz tych, które istnieją w przyrodzie. Jak widać taki jest trent w krajach o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Religie i ideologie mogą być przekazywane, ale na zasadzie dobrowolnej świadomości jednostki ludzkiej. Po uzyskaniu edukacji podstawowej.
ponad 4 lata temu / Kazimierz S
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "25700"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.