DZIŚ JEST:   25   CZERWCA   2019 r.

Św. Wilhelma Opata
Bł. Doroty z Mątowów
 
 
 
 

Ateiści są bardziej fanatyczni i nietolerancyjni niż ludzie wierzący! To opinia uczonych z Belgii

Ateiści są bardziej fanatyczni i nietolerancyjni niż ludzie wierzący! To opinia uczonych z Belgii
Zdjęcie ilustracyjne. Adam Kliczek / Wikipedia [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain w Belgii sugerują, że wierzący wydają się lepiej postrzegać i integrować rozbieżne perspektywy. Religijni ludzie są po prostu bardziej tolerancyjni i otwarci niż ateiści i agnostycy.

 

Badanie przeprowadzone na próbie ponad 788 osób z Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii wykazało, że ateiści i agnostycy myślą, że są bardziej otwarci niż osoby wierzące, ale w rzeczywistości są mniej tolerancyjni wobec odmiennych opinii i idei. Są także fanatyczni i ciężko ich przekonać przy pomocy racjonalnych argumentów.

 

Zdaniem psychologów z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain (UCL), największej w Belgii francuskojęzycznej uczelni, osoby religijne „wydają się lepiej postrzegać i integrować rozbieżne perspektywy”.

 

Dr Filip Uzarevic, który przeprowadził badanie wraz z innymi psychologami tłumaczył, że widać wyraźną różnicę między wierzącymi a ateistami i agnostykami jeśli chodzi o integrowanie poglądów niezgodnych z własnymi przekonaniami. Osoby niewierzące są zamknięte na logiczne argumenty. Są też bardziej fanatyczne.

 

Badanie przeprowadzono na grupie 445 ateistów i agnostyków, 255 chrześcijan i 37 buddystów. Pozostałą grupę 51 osób stanowili muzułmanie i Żydzi.

 

Siła oddziaływania i przekonania danej osoby do ateizmu lub religii jest bezpośrednio skorelowana z tym, jak bardzo osoba przekonująca jest otwarta.

 

Wedle dr Uzarevica, w dyskursie publicznym bardziej nietolerancyjni i zamknięci są świeccy liberałowie, wykazujący silną niechęć do przeciwstawnej ideologii konserwatywnej.

 


Źródło: independent.co.uk

AS
 


DATA: 2017-09-07 09:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain w Belgii sugerują, że wierzący wydają się lepiej postrzegać i integrować rozbieżne perspektywy" - bardzo neutralny i beztronny sondaz i badanie, jestem pewien.
1 miesiąc temu / anty
 
Załóżmy, że Belgijski Uniwersytet Ateistyczny zrobiłby identyczne badania i przedstawił wyniki mówiące, że najbardziej fanatyczni są katolicy. Czy uznalibyście takie badania za wiarygodne, widząc, że w nazwie uczelni pojawia się deklaracja światopoglądowa jaką owa uczelnia sobą reprezentuje? Odpowiedzcie sobie na to pytanie w cichości Waszych sumień.
ponad 1 rok temu / Pytanie
 
@Oczywiście: tego rodzaju przypuszczenie można sformułować wobec każdego uczonego z każdej jednostki naukowej, gdyż każdy z nich ma jakieś swoje prywatne interesy (kasa, kariera, ideologia) dla których mógłby poświęcić prawdę. Po co więc ta katofobia?
ponad 1 rok temu / r
 
Uczeni z katolickiego uniwersytetu. Na pewno by nie kłamali.
ponad 1 rok temu / Oczywiście
 
@Madar: żeby teistów można było przekonać, ateiści musieliby mieć racjonalne argumenty, czyli przesłanki na to że Pana Boga nie ma. Fakt, ateiści są bardziej wierni swoim "ideałom", bo są fanatykami. Stąd powiedzenie: ateista uwierzy w każdą bajeczkę, byle tylko podważyć możliwość istnienia Boga. Np. w bajeczkę o bogu-Przypadku który stworzył życie na Ziemi :)
ponad 1 rok temu / r
 
Czyżby teistów, łatwiej było przekona, ze Boga nie ma? A może to ateiści są bardziej wierni swoim ideałom?
ponad 1 rok temu / Madar
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "54390"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.