DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Ateiści bardziej inteligentni… czy bardziej pyszni?

Ateiści bardziej inteligentni… czy bardziej pyszni?
fot. sxc.hu

Ateiści lubią powoływać się, że niewiara idzie w parze z wyższym wskaźnikiem IQ. Jednak jak wynika z publikacji Amira Azarvana na łamach „Catholic Social Science Review” do takich wniosków można dojść tylko przy chałupniczej interpretacji danych. Zdaniem naukowca między ateizmem, a IQ nie ma żadnej powiązania.


Zdaniem Azarvana korelacja między popularnością ateizmu, a poziomem IQ nie oznacza wcale, że inteligencja jako taka sprzyja niewierze w Boga. Nie chodzi tu tylko o takie kwestie, jak dyskusyjna wiarygodność testów na inteligencję czy ich kulturowe uwarunkowanie. Nie chodzi też tylko o to, że często dane na które powołują się ateiści dotyczą porównania osób z różnych kręgów kulturowych, a nie wierzących i niewierzących żyjących w tym samym kraju i kulturze.

 

Według Azavana  fakt, że kraje z ludnością o wyższym ilorazie inteligencji mają większy odsetek ateistów wynika z innych powodów niż rzekomo racjonalny charakter ateizmu itp.  Państwa, których ludność ma wysokie IQ to zazwyczaj kraje rozwinięte i bardziej materialistyczne. Materializm zaś jako namiastka religii prowadzi do odrzucenia wiary w Boga. Ponadto w krajach rozwiniętych istnieje często system laickiej edukacji, ideologicznie niechętny religii. Dlatego też współczesna edukacja wyższa istotnie sprzyja ateizmowi, ale nie jest to związane z kwestią inteligencji. 

 

Większy odsetek ateistów jest także w krajach, w których panuje wolność religijna; a z drugiej strony także  w krajach w których przez ponad 25 lat rządzili komuniści. Można więc podsumować, że więcej ateistów jest w krajach, w których: obowiązuje wolność religijna, które były komunistyczne, a także w krajach z rozwiniętym szkolnictwem wyższym i o materialistycznej kulturze. Azavan zauważa także, że w państwach, w których rzymscy katolicy stanowią większość populacji odsetek ateistów jest o 6 proc. niższy. Z ateizmem zdaniem Azarvana powiązanych jest więc wiele czynników i jeśli by ten fakt uwzględnić, okaże się, że niewiara nie jest powiązana z IQ.

 

Publikacja Amira Azarvana ukazała się na łamach tegorocznej edycji pisma „Catholic Social Science Review”. Azarvan jest wykładowcą politologii na Georgia Gwinnett College. Zajmuje się polityką amerykańską, a jego główne obszary zainteresowań to prawa człowieka i religia. Obecnie zajmuje się także relacjami między nauką, a wschodniochrześcijańską teologią.

 

 

Źródło: catholicculture.org

Mjend


DATA: 2013-11-03 14:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W społeczeństwie nie powinny być tworzone podziały na lepszych i gorszych, bo może wyjść z tego faszyzm/nazizm gdzie wymyślono rasę nadludzi i ludobójstwo. I ci ateiści co gadają o tym IQ powinni oberwać po uszach, czyli być np. mocno skrytykowani.
ponad 6 lat temu / bleach
 
To takie samo gadanie jak o tym antysemityzmie. Jest to po prostu śmieszne/głupie.
ponad 6 lat temu / norma
 
jakie to jest głupie gadania. I jakie znaczenie ma ten poziom IQ. Proponuję aby ci "bardziej inteligentni" ateiści wytatuowali sobie to/go na czole.
ponad 6 lat temu / bronek
 
Ale ktoś miał problem. Niech popatrzą np. na zdrowie psychiczne. Z Bogiem łatwiej żyć. Ponadto wierzący mają m.in. szersze horyzonty. Interesuje ich trochę więcej niż tych drugich. Ludzie w Kościele są dzisiaj wykształceni i księża i świeccy. A poza tym, czy człowiek z trochę niższym IQ jest gorszy od tego z wyższym IQ?. Sam poziom IQ jeszcze nic nie daje/nie znaczy. Ponadto liczy się człowiek tu i w drodze do Boga oraz Bóg. Nie musimy tego uzasadniać ale jak jest pytanie to może być odpowiedź.
ponad 6 lat temu / tomek
 
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.(Mt 11,25) Czy Bóg nie upodobał sobie w duszach,które nie wynoszą się nad innych?Może to przestroga dla \'\'mędrców\'\'.Trzeba nam prostoty serca?
ponad 6 lat temu / wz
 
"racjonalny charakter ateizmu" - no to mnie ubawiło :) Ateizm przecież jest podparty irracjonalnymi bajeczkami o przypadkowym powstaniu życia i przypadkowej jego ewolucji. A bajeczki te nie mają jakiegokolwiek oparcia w wiedzy o współczesnym świecie, gdyż nigdy nie zaobserwowano wobec martwej materii "twórczej mocy" wynikającej z ciągu wielu następujących po sobie zjawisk przypadkowych.
ponad 6 lat temu / MR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.