DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Ateiści bardziej inteligentni… czy bardziej pyszni?

Ateiści bardziej inteligentni… czy bardziej pyszni?
fot. sxc.hu

Ateiści lubią powoływać się, że niewiara idzie w parze z wyższym wskaźnikiem IQ. Jednak jak wynika z publikacji Amira Azarvana na łamach „Catholic Social Science Review” do takich wniosków można dojść tylko przy chałupniczej interpretacji danych. Zdaniem naukowca między ateizmem, a IQ nie ma żadnej powiązania.


Zdaniem Azarvana korelacja między popularnością ateizmu, a poziomem IQ nie oznacza wcale, że inteligencja jako taka sprzyja niewierze w Boga. Nie chodzi tu tylko o takie kwestie, jak dyskusyjna wiarygodność testów na inteligencję czy ich kulturowe uwarunkowanie. Nie chodzi też tylko o to, że często dane na które powołują się ateiści dotyczą porównania osób z różnych kręgów kulturowych, a nie wierzących i niewierzących żyjących w tym samym kraju i kulturze.

 

Według Azavana  fakt, że kraje z ludnością o wyższym ilorazie inteligencji mają większy odsetek ateistów wynika z innych powodów niż rzekomo racjonalny charakter ateizmu itp.  Państwa, których ludność ma wysokie IQ to zazwyczaj kraje rozwinięte i bardziej materialistyczne. Materializm zaś jako namiastka religii prowadzi do odrzucenia wiary w Boga. Ponadto w krajach rozwiniętych istnieje często system laickiej edukacji, ideologicznie niechętny religii. Dlatego też współczesna edukacja wyższa istotnie sprzyja ateizmowi, ale nie jest to związane z kwestią inteligencji. 

 

Większy odsetek ateistów jest także w krajach, w których panuje wolność religijna; a z drugiej strony także  w krajach w których przez ponad 25 lat rządzili komuniści. Można więc podsumować, że więcej ateistów jest w krajach, w których: obowiązuje wolność religijna, które były komunistyczne, a także w krajach z rozwiniętym szkolnictwem wyższym i o materialistycznej kulturze. Azavan zauważa także, że w państwach, w których rzymscy katolicy stanowią większość populacji odsetek ateistów jest o 6 proc. niższy. Z ateizmem zdaniem Azarvana powiązanych jest więc wiele czynników i jeśli by ten fakt uwzględnić, okaże się, że niewiara nie jest powiązana z IQ.

 

Publikacja Amira Azarvana ukazała się na łamach tegorocznej edycji pisma „Catholic Social Science Review”. Azarvan jest wykładowcą politologii na Georgia Gwinnett College. Zajmuje się polityką amerykańską, a jego główne obszary zainteresowań to prawa człowieka i religia. Obecnie zajmuje się także relacjami między nauką, a wschodniochrześcijańską teologią.

 

 

Źródło: catholicculture.org

Mjend


DATA: 2013-11-03 14:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W społeczeństwie nie powinny być tworzone podziały na lepszych i gorszych, bo może wyjść z tego faszyzm/nazizm gdzie wymyślono rasę nadludzi i ludobójstwo. I ci ateiści co gadają o tym IQ powinni oberwać po uszach, czyli być np. mocno skrytykowani.
ponad 6 lat temu / bleach
 
To takie samo gadanie jak o tym antysemityzmie. Jest to po prostu śmieszne/głupie.
ponad 6 lat temu / norma
 
jakie to jest głupie gadania. I jakie znaczenie ma ten poziom IQ. Proponuję aby ci "bardziej inteligentni" ateiści wytatuowali sobie to/go na czole.
ponad 6 lat temu / bronek
 
Ale ktoś miał problem. Niech popatrzą np. na zdrowie psychiczne. Z Bogiem łatwiej żyć. Ponadto wierzący mają m.in. szersze horyzonty. Interesuje ich trochę więcej niż tych drugich. Ludzie w Kościele są dzisiaj wykształceni i księża i świeccy. A poza tym, czy człowiek z trochę niższym IQ jest gorszy od tego z wyższym IQ?. Sam poziom IQ jeszcze nic nie daje/nie znaczy. Ponadto liczy się człowiek tu i w drodze do Boga oraz Bóg. Nie musimy tego uzasadniać ale jak jest pytanie to może być odpowiedź.
ponad 6 lat temu / tomek
 
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.(Mt 11,25) Czy Bóg nie upodobał sobie w duszach,które nie wynoszą się nad innych?Może to przestroga dla \'\'mędrców\'\'.Trzeba nam prostoty serca?
ponad 6 lat temu / wz
 
"racjonalny charakter ateizmu" - no to mnie ubawiło :) Ateizm przecież jest podparty irracjonalnymi bajeczkami o przypadkowym powstaniu życia i przypadkowej jego ewolucji. A bajeczki te nie mają jakiegokolwiek oparcia w wiedzy o współczesnym świecie, gdyż nigdy nie zaobserwowano wobec martwej materii "twórczej mocy" wynikającej z ciągu wielu następujących po sobie zjawisk przypadkowych.
ponad 6 lat temu / MR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.