DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Atak niemieckich modernistów na „Apel do Kościoła i świata” i kardynała Müllera

Atak niemieckich modernistów na „Apel do Kościoła i świata” i kardynała Müllera
Fotograf: Donatella Giagnori Archiwum: ddp images

Kard. Gerhard Ludwig Müller to „prawicowy populista, teoretyk spiskowy i podpalacz, usiłujący wzniecić panikę”. Takimi epitetami obdarzają go liberalni biskupi, którym nie spodobało się, że stanął w obronie swobody kultu i przestrzegł przed „tyranią technologii”, która umacniania jest pod płaszczykiem walki z Covid-19.

 

Apel w obronie wolności katolików

 

8 maja ukazała się podpisana przez kilku kardynałów i biskupów odezwa pt. „W obliczu poważnego kryzysu. Apel do Kościoła i świata” (po polsku tekst opublikował portal PCh24.pl – TUTAJ). „Apel” wyszedł z inicjatywy byłego nuncjusza apostolskiego w Waszyngtonie, abp. Carlo Marii Viganò. Swoje podpisy złożyli pod nim kardynałowie: Gerhard Müller, Joseph Zen i Janis Pujats, oraz arcybiskupi i biskupi – Luigi Negri, Joseph Strickland, Tomasz Peta, Athanasius Schneider, Jan Paweł Lenga, Rene Henry Gracida, Andreas Laun.

 

Treść odezwy jest niezwykle istotna. Sygnatariusze wyrażają swoje obawy o przyszłość świata, któremu, jak sądzą, grozi popadnięcie w „technologiczną tyranię” - epidemia Covid-19 może w ich ocenie zostać wykorzystania do radykalnego wzmocnienia kontroli rządów nad społeczeństwami, do tego stopnia, że pogrzebane zostanie nasze prawo do prywatności i szereg fundamentalnych swobód, ze swobodą kultu na czele.

 

Według „Apelu” sytuacja jest tym poważniejsza, że procesem „odpowiadania” na koronawirusa zawiadują całkowicie nietransparentne i niewybieralne organizacje międzynarodowe – i to takie, w których agendzie znajduje się kontrola ludności i depopulacja. Powierzamy naszą wolność tym samym podmiotom, które na co dzień promują aborcję, eutanazję i antykoncepcję, chcąc redukować liczbę ludności „dla dobra planety”.

 

Sygnatariusze podkreślają też, że epidemia pokazała wielkie zagrożenie dla Kościoła katolickiego. Oto rządy większości państw roszczą sobie prawo do ingerowania w życie sakramentalne, odbierają katolikom możliwość uczestnictwa we Mszy świętej, chcą dyktować, kto, kiedy i jak może przyjąć Jezusa Chrystusa.

 

Ten stan rzeczy musi budzić wielki niepokój wszystkich ludzi Kościoła – i opublikowany przez portal PCh24.pl „Apel” jest tego wyrazem. Przestrzega przed odbieraniem nam realnej rzeczywistości i zastępowanej jej technologiczną dyktaturą. Trudno znaleźć w tekście cokolwiek, co z perspektywy katolickiej wymagałoby krytyki; każdy wierzący może ze spokojnym sumieniem złożyć pod apelem swój podpis (co można zrobić TUTAJ).

 

Pomimo tego odezwa „Do Kościoła i świata” spotkała się z niezwykle ostrą reakcją wielu hierarchów Kościoła. Dlaczego?

 

 

Niemieccy moderniści uderzają w kardynała Müllera

 

„Apel” został zaatakowany przede wszystkim przez biskupów, teologów i publicystów z Niemiec. Ich uwaga skupiła się na kard. Gerhardzie Müllerze, byłym prefekcie Kongregacji Nauki Wiary, najbardziej utytułowanym sygnatariuszu „Apelu”. Hierarchowie zza Odry uznali jego i innych sygnatariuszy za wyznawców teorii spiskowych, którzy sieją strach i prawicowy populizm.

 

Najpierw od treści tekstu odciął się przewodniczący niemieckiego Episkopatu, bp Georg Bätzing.

 

- Niemiecka Konferencja Episkopatu zasadniczo nie komentuje apeli pojedynczych biskupów spoza Niemiec . Dodam jednak, że Konferencja Episkopatu Niemiec ma fundamentalnie inną ocenę pandemii koronawirusa niż przedstawiona w opublikowanym apelu - powiedział mediom. Jak dodał, niemieccy biskupi uważają wprowadzone restrykcje za „rozsądne i odpowiedzialne”, także gdy idzie o ograniczenia w sprawowaniu kultu. Rzeczywiście, jeszcze w ubiegłym tygodniu wiceszef niemieckiego Episkopatu, bp Franz-Josef Bode, wzywał wiernych, by… nie chodzili do kościoła na Mszę świętą. To byłoby jego zdaniem wyrazem miłości bliźniego. A trzeba pamiętać, że w Niemczech już w połowie marca zakazano jakichkolwiek publicznych Mszy świętych – na liturgii nie mogło zgromadzić się nawet kilka osób.

 

Kardynała Müllera ostro skrytykował też wikariusz generalny diecezji Essen, ks. Klaus Pfeffer. Uznał „Apel” za rozsiewanie „prostackich teorii spiskowych bez faktów i dowodów” - i to dodatku w sosie „prawicowo-populistycznej retoryki wojennej”. Według Pfeffera takie teorie „nie mają nic wspólnego z Jezusem Chrystusem”. W podobnym tonie wypowiedział się sam biskup Essen, Franz-Josef Overbeck. „Apel” określił jako „populizm i teorie spiskowe” i wezwał Kościół do jednoznacznego sprzeciwiania się takim treściom, „niezależnie od tego, kto je głosi”.

 

 Za „niebezpieczne teorie” i „igranie z ogniem” uznał odezwę bp Gebhard Fürst z Rottenburga, a bp Gehrard Feige z Magdeburga przyrównał kard. Müllera i innych sygnatariuszy „Apelu” do „pseudonaukowców, antyszczepionkowców i ezoteryków”, którzy „szerzą teorie spiskowe”; nazwał ich też – uwaga - „ekstremalnymi przedstawicielami Kościoła”.

 

Odezwę jako „cyniczną” skrytykował bp Bertram Meier z Augsburga, a hamburski arcybiskup Stefan Heße powiedział, że w ogóle „nie rozumie” motywacji kierujących sygnatariuszami „Apelu”. Z niezwykle zjadliwą krytyką wystąpił też szef Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, prof. Thomas Sternberg. Według Sternberga, którego organizacja współkieruje Kościołem w Niemczech wraz z Episkopatem, kard. Müller się skompromitował. - Mogę tylko współczuć, że człowiek tak ceniony, przynajmniej kiedyś, jest gotów to podpisać – powiedział. - Co takiego powoduje dawniej uznanym profesorem w Monachium, wpływowym biskupem Ratyzbony, wpływowym człowiekiem Kościoła, by na stare lata zaprzepaszczać sławę składając podpis pod czymś takim? - pytał Sternberg. Od odezwy zdystansował się także bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony, znany w Episkopacie Niemiec jako outsider i konserwatysta.

 

 

Zamiast faktów

 

Trudno oprzeć się wrażeniu, że cała ta krytyka jest pozbawiona jakiejkolwiek refleksji. Nikt z oczerniających kard. Müllera jako „teoretyka spiskowego” czy „populistę” nie zadał sobie trudu, by podjąć polemikę z jakąkolwiek tezą czy przeświadczeniem zawartym w „Apelu”. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się włoski historyk Kościoła, prof. Roberto de Mattei. W rozmowie z „Die Tagespost” także i on sceptycznie wypowiedział się o odezwie, ale przedstawiając konkretne argumenty: według uczonego zadaniem biskupów jest mówienie o teologii i moralności, stąd w „Apelu” nie powinno być żadnych sądów dotyczących medycznej natury epidemii. Reszta krytyków pozostała przy obelgach. Dlaczego? Według samego kard. Müllera nieprzychylne mu środowiska kościelne postanowiły wykorzystać odezwę do tego, by potępić go jako człowieka niepoważnego, którego głosu nie warto słuchać. W rozmowie z dziennikiem „Die Tagespost” purpurat powiedział, że dziś każdego, kto zaprezentuje zdanie odmienne od dominującej narracji, uznaje się za „teoretyka spiskowego”. Jeszcze dobitniej rzecz ocenił bp Atahansius Schneider. W rozmowie z tym samym medium stwierdził, że krytyka apelu przypomina mu strategie reżimów totalitarnych, które starają się uciszyć przeciwnika bez względu na fakty.

 

To istotne tym więcej, że zasadniczą treścią „Apelu” nie jest bynajmniej medyczna ocena Covid-19, ale wskazanie na zagrożenia, jakie wiążą się z przedsiębranymi przeciwko epidemii środkami. Te zaś niewątpliwie istnieją – i trudno odmówić kardynałom i biskupom prawa do troski o to, czy katolicy będą żyć w systemach gwarantujących wolność, przede wszystkim wolność kultu, czy też w reżimach mniej lub bardziej totalitarnych. Śledzenie obywateli za pomocą zaawansowanych technologii i wykorzystywanie zdobytych informacji przeciwko nim nie jest jakimś mirażem, ale choćby w komunistycznych Chinach – rzeczywistością. Ci, którzy ślepo wierzą, że to samo nie może wydarzyć się na Zachodzie, zapominają chyba nie tylko o historii naszej wspólnoty kulturowej, ale także o dzisiejszym głęboko antychrześcijańskim obliczu dominującej ideologii.

 

Tak jak mówił w opublikowanym niedawno wywiadzie Benedykt XVI: dyktatura relatywizmu zdominowała społeczeństwa zachodnie, a chrześcijańskie Credo zastępowane jest skrajnie antychrześcijańskim wyznaniem wiary. Wiary w to, że człowiek może postawić się w miejscu Boga i że ma prawo do decydowania o życiu innych. Większość rządów w Europie jest w rękach ludzi, dla których mordowanie dzieci nienarodzonych czy brutalne uciszanie krytyków ideologii gender jest normą! Gdzie tu zatem „teorie spiskowe”, „prawicowy populizm”, „igranie z ogniem”? Nie jest zaskakujące, że „Apel” krytykują tacy liberalni hierarchowie jak bp Bätzing czy bp Overbeck; to ludzie, których celem jest niemal pełne „pogodzenie” Kościoła ze światem, na przykład dzięki akceptacji homoseksualnych „małżeństw”. Dla nich „liberalny totalitaryzm” wsparty na nowoczesnej technologii to nie problem, bo – można powiedzieć – słowo rządu jest dla nich często ważniejsze od słowa Bożego.

 

Także w Polsce prowadzona jest kampania oczerniania wszystkich, którzy ośmielają się przestrzegać przed złowrogimi skutkami „walki z pandemią”. Oczywiście, trzeba odsiewać ziarno od plew; zwłaszcza w Internecie nie brakuje różnego rodzaju szalonych teorii. A jednak przypinanie łatki niepoważnego „teoretyka spiskowego” każdemu, kto zadaje pytania o prawomocność dominującej narracji i wprowadzanych rozwiązań, jest szalenie niebezpieczne – a gdy wychodzi od ludzi Kościoła także szalenie smutne.

 

Paweł Chmielewski

 


DATA: 2020-05-18 06:53
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
35
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziękuję wam za ten artykuł jak i udostępnienie tego apelu na tej polskiej stronie. Jednak jeszcze istnieją duchowni którzy widzą że organizacje międzynarodowe i rządy to nie są białe charaktery. A ten "kontratak" niemieckich biskupów to żenada. Chyba się sprzedali, tylko komu skoro tam mało kto do kościołów chodzi? A to że Papież Franciszek nie skomentował tego apelu snuje domysły że wie to, ale boi się mówić o tym otwarcie.
8 miesięcy temu / Szszymon14 - Kr
 
"trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi"
8 miesięcy temu / qwe
 
Może czas przestać nazywać..lewacy, bolszewicy , liberałowie, moderniści a szukać innych źródel?
8 miesięcy temu / Max
 
Dziś czytano u nas list, zwróciłam uwagę na te słowa: "Już w 2002 roku Papież wzywał przecież cały Kościół do wypłynięcia "na głębię cyberprzestrzeni"."??? ZAWSZE MYŚLAŁAM, ŻE CHODZI O WYPŁYNIĘCIE NA GŁĘBIĘ WIARY...???
8 miesięcy temu / kwiatek77
 
Brawo dla prof. de Mattei! Jednak co klasa, to klasa.
8 miesięcy temu / koń
 
Zdziwienie budzi nie pierwszy i nie ostatni raz postawa tych co atakują. Bo według mnie możemy się spodziewać agresywnego narzucania,, jedynie słusznej opcji'', ślepego posłuszeństwa itp. Nawet nie wchodząc w sprawy medyczne. Bez refleksji teologicznej na temat wirusa.
8 miesięcy temu / n
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.