18 marca 2020

Miliardy na ratowanie gospodarki. Swoje plany ogłosili Amerykanie, Brytyjczycy i inni

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (S K))

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania postanowiły wydać miliardy dolarów i funtów na ratowanie gospodarek cierpiących z powodu pandemii koronawirusa. Inne kraje także reagują na nową sytuację.

Prezydent Donald Trump powiedział, że jego administracja rozmawia z Kongresem o poważnych wydatkach na natychmiastowe płatności gotówkowe dla obywateli. „Washington Post” zasugerował z kolei, że do Amerykanów oraz na ratowanie linii lotniczych może trafić nawet 850 miliardów dolarów z budżetu federalnego.

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak zaprezentował natomiast pakiet pożyczek o wartości 330 miliardów funtów dla firm cierpiących z powodu paraliżu wywołanego społeczną izolacją. Rząd chce w ten sposób uchronić obywateli przed bezrobociem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Plan działania o wartości 45 miliardów euro przedstawiła także Francja, a zadłużona Hiszpania ogłosiła największy pakiet pomocowy w Europie (200 miliardów euro).

 

Trump ogłaszając działania obiecał zrobić wszystko, co w jego mocy, by pokonać niewidzialnego wroga. Tracące obecnie na wartości akcje amerykańskich firmy miały być argumentem przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, ale już w poniedziałek prezydent USA przyznał, że gospodarka może popaść w recesję.

Emmanuel Macron natomiast porównał skutki pandemii do wojny i polecił niemal wszystkim pozostanie w domach w okresie co najmniej dwóch tygodni.

Wielka Brytania z kolei w końcu zintensyfikowała swoje działania kierując się naukowymi zaleceniami, z których wynika, że infekcje i zgony będą przebiegać „spiralnie”. Obywatelom zalecono unikanie niekoniecznych podróży zagranicznych i dużych spotkań towarzyskich. W najbliższych dniach mogą jednak zostać wprowadzone poważniejsze ograniczenia.

Obostrzenia dotyczące RFN dotyczą zgromadzeń w kościołach, meczetach i synagogach, a zapowiedzi wskazują na pomysły zamknięcia placów zabaw i części sklepów.

Pomimo poważnych zawirowań na giełdzie nowojorskiej sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin wykluczył okresowe zamknięcie rynku akcji. Jego zdaniem obywatele muszą zachować dostęp do swoich funduszy.

Zapobieganie ewentualnemu krachowi zapowiedzieli także liderzy krajów grupy G7.

Co ciekawe, Włochy rozważają nacjonalizację Alitalii, a Francja nie wyklucza przejęcia wielkich firm.

 

Źródło: euractiv.com
AS

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 243 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram