DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

XXIX Niedziela zwykła
Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Asia Bibi ma opuścić Pakistan „w ciągu kilku tygodni”. Jak zakończy się dramat chrześcijanki?

Asia Bibi ma opuścić Pakistan „w ciągu kilku tygodni”. Jak zakończy się dramat chrześcijanki?

Premier Pakistanu Imran Khan potwierdził, że skazana na śmierć za bluźnierstwo, a przed dwoma miesiącami uniewinniona chrześcijanka Asia Bibi nadal przebywa w kraju. W rozmowie z brytyjskim radiem BBC tłumaczył 9 kwietnia, że dzieje się tak dlatego, bo jest jeszcze „kilka komplikacji”, o których nie chciał mówić mediom. Zapewnił jednocześnie, że Bibi jest bezpieczna i „w ciągu tygodni” będzie mogła wyjechać z Pakistanu.

 

Na początku lutego media powołując się na byłego adwokata Bibi informowały, że kobieta jest już bezpieczna w Kanadzie, co się jednak później nie potwierdziło. Inne źródła utrzymywały w minionych tygodniach, że Bibi wraz ze swoim mężem nadal przebywają w Pakistanie w tajnym miejscu i są pod ochroną rządową. Przypuszcza się, że chce wyjechać do Kanady, która zaproponowała jej azyl. W Kanadzie mieszkają już córki Bibi.

 

Asia Bibi została aresztowana w 2009 r. w swojej rodzinnej miejscowości w regionie Pendżab na mocy owianej złą sławą pakistańskiej ustawy o bluźnierstwie. Muzułmańskie koleżanki oskarżyły pracownicę rolną i chrześcijankę, że pijąc z tego samego naczynia wodę zanieczyściła ją i obraziła proroka Mahometa.

 

Bibi zaprzeczyła zarzutom, jednak została uwięziona i w listopadzie 2010 r. sąd pierwszej instancji skazał ją na karę śmierci przez powieszenie. W październiku 2014 r. wyrok został utrzymany w mocy przez sąd apelacyjny. Jednak w czerwcu 2015 r. Sąd Najwyższy odrzucił karę śmierci, otwierając w ten sposób drogę do ponownego procesu. To jednak ciągle się przedłużało i ostatecznie zakończyło się pod koniec października 2018 r. uniewinnieniem.

 

Po wyroku islamiści w ostrych protestach domagali się wykonania wyroku śmierci. W odpowiedzi rząd Pakistanu obiecał, że Bibi nie dostanie zgody na wyjazd, dopóki Sąd Najwyższy nie wypowie się w sprawie ewentualnej rewizji uniewinnienia. Ostatecznie sędziowie wydali orzeczenie o uniewinnieniu 29 stycznia 2019 r.

 

Dla obrońców praw człowieka Asia Bibi jest symbolem nadużywania pakistańskiej ustawy o bluźnierstwie, która - zdaniem jej krytyków – jest często wykorzystywana do rozgrywania osobistych konfliktów. 95 proc. społeczeństwa Pakistanu stanowią muzułmanie. Reszta, to mniejszości: chrześcijanie, hinduiści, sikhowie i parsowie (zaratusztrianie). Do Kościoła katolickiego przyznaje się około 1,5 mln mieszkańców Pakistanu. Wraz z wieloma innymi wyznaniami w sumie żyje tam sześć milionów chrześcijan, co stanowi około dwóch procent ogółu ludności.

 

KAI

TK


DATA: 2019-04-11 15:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pani Bibi od kilku miesięcy od końca zeszłego roku jest już bezpiecznie za granicą. Nie wiem po co ta opera mydlana?
6 miesięcy temu / o ile wiem
 
I z takiego siedliska islamskiego fanatyzmu "nasz" rząd chce sprowadzać "ręce do pracy"!!!
6 miesięcy temu / Asztar Szeran
 
To ona jeszcze jest w Pakistanie? Dziwne!
6 miesięcy temu / Konrad Turzyńs
 
Nie tylko pakistańskiej. Ale jest symbolem zakłamania zachodu. Asi Bibi nikt nie chciał przyjąć, nikt z tych awanturników walki o tolerancję, z nienawiścią i rasizmem nie stanął w jej obronie, nie protestował, a wręcz przeciwnie dręczył i prześladował jej współwyznawców. Asia Bibi to symbol zakłamania zachodniego ateistycznego świata. Dla Asi nie było miejsca nawet w Watykanie, jak niegdyś nie było nigdzie miejsca dla brzemiennej Maryi. To żywa męczennica i nie wiadomo czy uda jej się wydostać z tego islamskiego piekła.
6 miesięcy temu / banita
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.