DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Ascetyzm bez nagrody – czyli o wyrzeczeniach w imię lewactwa

Ascetyzm bez nagrody – czyli o wyrzeczeniach w imię lewactwa
źródło: pixabay.com
#ASCETYZM    #EKOLOGIZM    #LEWICA    #ASCETA    #IDEOLOGIA    #WYRZECZENIE    #SENS

Jednym z zarzutów liberałów przeciw chrześcijaństwu jest jego nadmierny jakoby ascetyzm. Współczesny wyzwolony człowiek – powiadają – nie przejmuje się ograniczeniami wynikającymi z religijnej etyki i może czynić, co chce. Czy aby na pewno? Okazuje się, że ograniczenia wynikające z lewackich ideologii są o wiele większe, a ich realizacja ani nie zbawia, ani nie daje szczęścia na ziemi. 

 

Zacznijmy od tego, że chrześcijaństwo nie zobowiązuje do niewyobrażalnych wyrzeczeń. Przykazania Dekalogu stanowią w znacznej większości potwierdzenie prawa naturalnego. To zaś jest zapisane w ludzkich sercach niezależnie od wyznawanej wiary. Dekalog służy potwierdzeniu tych praw, gdyż w stanie po grzechu pierworodnym ludzie mylą się w ich odczytywaniu. Niektórzy wprawdzie biorą na siebie dodatkowe wyrzeczenia (np. śluby wieczyste), ale wynika to ze specjalnego powołania. Tak, czy owak Pan Bóg daje wystarczające siły, gdyż jak mówił Pan Jezus „jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie” (Mt 11,28-30).

 

Po drugie, choć chrześcijaństwo wiąże się z koniecznością wyrzeczeń, to podejmujący je człowiek może liczyć na nagrodę – i to niebagatelną, bo szczęście wieczne. Nie chodzi tu o źle rozumianą interesowność, lecz o spełnienie pragnienia szczęścia wpisanego w ludzką naturę. Chrześcijaństwo to pragnienie spełnia. Badania pokazują bowiem, że ludzie religijni są z reguły szczęśliwsi już na tym świecie. Do tego dochodzi wieczne szczęście w Niebie.

 

Różnica między chrześcijaninem a zwolennikiem radykalnej lewicy nie polega na tym, że ten drugi nie podejmuje wyrzeczeń, lecz na tym, że jego wyrzeczenia są bezcelowe. Weźmy na przykład polityczną poprawność. Jakąż „ascezę” podejmuje jej zwolennik! Tu nie ma Indeksu Ksiąg Zakazanych, lecz indeks słów zakazanych: „Murzyn”, „Żyd”, może nawet „ojciec” i „matka”. Zresztą indeks ten nie jest jasno określony, a naruszyć go można coraz łatwiej. Każde słowo może obrazić jakąś grupę, jakąś mniejszość – nie tylko kobiety i homoseksualistów, ale i młodych, starych, niskich, grubych czy garbatych. Zwrócisz się do kogoś w rodzaju męskim, a tu okaże się, że masz do czynienia z transgenderowcem. Żartów lepiej nie opowiadać, bo większość z nich kogoś obraża. Najlepiej w ogóle nie mówić nic.

 

Wegetarianizm, weganizm i inne bolączki

Przeciętny człowiek idzie do restauracji i wybiera w menu, co mu smakuje. Surówka, ziemniaki, desery, wino, piwo, jaja, mięso (kotlety, pieczenie, kurczaki, et cetera). Ale statystyczny wegetarianin? Tu mięsa nie można, więc od razu niemal połowa menu idzie do kosza. Pół biedy w restauracji, ale co jeśli na przykład w stołówce pracowniczej czy szkolnej podają tylko mięso i nie ma wyboru? Katolik, także ortodoksyjny, w piątek może wówczas mięso „wsunąć” i odprawić pokutę w innej formie. Co innego wegetariański radykał. Przecież nigdy nie wolno przyczyniać się do cierpień zwierząt – powie. Wówczas pozostaje rezygnacja z posiłku i głodowanie dla idei.

 

Mówimy o mięsie. Ale przecież białko zwierzęce zawierają także inne pokarmy. Tu trzeba być czujnym. Na swobodę sobie pozwolić nie wolno! Z diety odpada większość produktów, trzeba szukać specjalnych wege-barów czy innych takich miejsc. Udasz się w gości do znajomych, do cioci na imieniny i trzeba powiedzieć stanowcze „NIE”. Nic, że ciotce będzie przykro. Nie i już! Bo zwierzęta cierpią. Tak się wykuwa nowa wege-przyszłość.

 

Kult zdrowia

Współcześnie modna jest jeszcze asceza innego typu – zdrowotna. Z zewnątrz przypomina post, jednak jest często cięższa, a motywacja znacznie bardziej przyziemna. Jej radykalni zwolennicy chodzą co chwila na siłownię, biegają, niemal nie jedzą (jedzenie to w ogóle zło, powinni tego zabronić). No może jedzą, ale jakieś chemiczne obrzydlistwa, by pozwoliły zachować sylwetkę. Dyscyplina jest żelazna: biegaj, „pakuj”, trenuj i koniecznie informuj o tym na Facebooku. Pamiętaj, by nie popaść w samozadowolenie! I tak zawsze będziesz trochę za gruby, trochę za mało sprawny, a poza tym inni będą lepsi. 

 

Ekologizm

Modny współczesny człowiek powinien być też ekologistą czy – jak to się nazywa teraz ekologiem. Nie znaczy tu jednak, że powinien znać się na nauce o powiązaniach między organizmami i między nimi a środowiskiem. Znajomość ekologii jako nauki jest nawet niewskazana. Mogłoby się wtedy okazać, że czasem na przykład należy ograniczyć populację danego gatunku. Ekologia (nauka) i „ekologia” (ideologia) to dwie różne kwestie.  

 

Ale „ekolog”– ideolog nie zajmuje się jakimiś naukowymi sprawami. Zbyt zajęty jest obawą przed ekologiczną katastrofą. Przede wszystkim musi się bać, bo jakaś katastrofa na pewno nadejdzie. Topnienie lodów na biegunie, wycinanie lasów tropikalnych czy jeszcze co innego. Strach to klucz do ekologizmu.

 

Do strachu samokontrola. Kupuje tylko ekologiczne jajka (choć według badań niekoniecznie są lepsze), nie jeździ samochodem, bo to szkodzi. Sam zresztą ma wyrzuty sumienia, bo zanieczyszcza powietrze.

 

Lewicowcu – nie daj się zwieść !

Obraz ten może budzić sprzeciw. I słusznie! Jest bowiem przerysowany. Większość zwolenników lewicowych idei to normalni ludzie. Ba, niekiedy pełni dobrych intencji. Nie chodzi tu o pokpiwanie z nich, lecz o skłonienie do myślenia. Po cóż się katować, gdy wysiłek jest wielki, a korzyści żadne. Nie bójcie się, drodzy lewacy! Nie wyniszczajcie się na darmo! Cieszcie się życiem! Minus jest tylko taki, że musicie przestać być lewakami. Ale tego akurat „wyrzeczenia” nie pożałujecie.

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2019-06-14 14:13
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Błąd w lewackim myśleniu jest taki ,że robi się z pożywienia bożka{1 przykazanie},brak w tym umiaru i rozsądku.Co chwilę wysuwa się nowe idee za którymi człowiek goni.Z tych idei robi się bożków-bożek ekologii,bożek ratowania biednych zwierząt,bożek przyjmowania emigrantów.Bez odniesienia do Boga ,jakkolwiek godziwych działań,pomysły te są obarczone będą niszczycielskim działaniem.I tak przykłady :ratowanie zwierząt odchodzenie od troski o najsłabszych ludzi,wielbienie zwierzątnie trzeba budować relacji zamiast próby budowania więzi międzyludzkich,często trudnych i wymagających.Bożek ekologii-może przyczyniać się do rezygnacji z potomstwa,przesadnym skupianiu na kwestiach ekologicznych zamiast na pełnieniu swojego powołania.Wszystko co staje się ważniejsze od Boga i jemu nie służy wkrótce ulegnie wypaczeniu i niekiedy prowadzi do totalitaryzmu.
5 miesięcy temu / kasiakasia
 
asceza nie dla nagrody bo zapłata zależy tyko Boga daje temu którego On wybierze nie człowiek.Asceza ćwiczy ciało i ducha ludzkiego by zdolny był do pokonania i przetrwania w czasach które już nadchodzą a może już są.
5 miesięcy temu / laminat
 
Kilka lat temu pisano w prasie, że Polski Alarm Smogowy i Politechnika Krakowska odkryły w jajkach ekologicznych wysokie stężenie dioksyn - trujących substancji powodujących raka i bezpłodność. Kury w "naturalnych warunkach" wchłaniają wszystko z powietrza i z ziemi. Zatem jajka ekologiczne nie są najzdrowsze, są jedynie najdroższe.
5 miesięcy temu / Jana
 
Z tymi jajkami ekologicznymi to juz przesadziliscie..akurat właśnie są lepsze dla zdrowia, a jako dziecko Boże o zdrowie powinniśmy też dbać, a nie jadać czegoś co jest "śmieciem"nafaszerowanym barwnikami, antybiotykami itp, itd. Poza tym kury eko żyją w naturalnych warunkach, a ściółkowe i klatkowe mają piekło na ziemi, a czy nie powinniśmy troszczyć się o naszych "braci mniejszych"? Nie jestem tez przeciwna jedzeniu miesa, ale wolałabym miec swiadomosc, ze zwierzeta zanim zamienimy je na filety lub boczek moga sie nacieszyc tym kawalkiem życia które mają, a nie ciepia od chwili urodzin do ubojni..Idea artykułu pozytywna, autor próbował cos mądrego napisać, ale na szczegółach poległ..
5 miesięcy temu / Judyt
 
Nie lewakiem tylko wtornym analfabeta - sprawdz co ten zwrot w ogole oznacza.
5 miesięcy temu / Do czytas
 
Katolik, także ortodoksyjny, w piątek może wówczas mięso ?wsunąć? i odprawić pokutę w innej formie. Tu juz przesadziliście. Ja jako katolik w takich przypadkach rownież nie jem. Prosze wówczas o chleb i wodę.
5 miesięcy temu / Robby
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.