DZIŚ JEST:   17   LIPCA   2018 r.

Św. Aleksego Bożego
Św. Leona IV, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 57  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Ars scribendi. Pięknych liter czar

Ars scribendi. Pięknych liter czar
Fot. Michal Szalast / FORUM

Jak to jest, że w epoce rozwoju technologicznego i zachwytu nad nowoczesnością powraca sentyment do dawnych rzemiosł? Kształtowanie piękna i poszukiwanie harmonii jest dla człowieka czymś naturalnym, wrodzonym. Tego nie są w stanie zaoferować nam bezduszne maszyny.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu można było zgodzić się z tezą, że kaligrafia jest sztuką wymierającą. Dziś kaligrafia pojmowana zarówno jako dziedzina artystyczna, ale też rozumiana jako umiejętność pięknego pisania wraca do łask.

 

– Widać, że ludzie potrzebują oderwania się od technologii. Dlatego szukają różnych rzemiosł, którymi mogą zajmować się samodzielnie. Dzięki opanowaniu pewnych umiejętności są w stanie sami tworzyć, niezależnie od postępu technologii. Można powiedzieć, że rzemiosło jest w cenie – mówi Barbara Bodziony, na co dzień zajmująca się kaligrafią w pracowni Atelier Landowska & Bodziony, którą współtworzy z Ewą Landowską.

 

Są osoby, które traktują kaligrafię jako hobby, ale nie brakuje też takich, którzy zajmują się zawodowo grafiką, a kaligrafia jest dla nich poszerzeniem własnego warsztatu. Kaligrafia ma też swoje codzienne zastosowanie: umiejętność pięknego napisania kartki z życzeniami jest zawsze w cenie. Szczególnie wobec masowo oferowanego w sprzedaży towaru tego typu – kartek okolicznościowych, na których nawet brak miejsca na podpis.

 

– Gubimy indywidualność i intymność, gubimy to, czym jest osobisty list. A przecież inaczej odbiera się indywidualne, odręczne pismo, w którym są zawarte emocje, w którym jesteśmy my, a inaczej surowy wydruk, zawsze taki sam, zimny – przekonuje Barbara Bodziony.

 

Rzecz jasna, nie jest tak, że dziś skryba – niczym w średniowieczu – jest zawodem poszukiwanym, niemniej jednak osób zajmujących się kaligrafią nie brakuje. Podobnie zresztą jak chętnych, by skorzystać z tego rodzaju usług – czy to przy okazji szykowania gustownych kartek rocznicowych, czy dyplomów. Zdarzają się też szczególne zlecenia, jak na przykład wykonanie kopii średniowiecznych rękopisów.

 

– Niedawno miałam okazję wykonać kopię miniatury Strzelnica z Kodeksu Behema na zlecenie Króla Kurkowego z Krakowskiego Bractwa Kurkowego. Swego czasu, wraz z Ewą Landowską, otrzymałyśmy zadanie zaprojektowania liter dekoracyjnych wyjętych z polskiej i perskiej tradycji rękopiśmiennej, które współgrałyby na porcelanie. Była to praca wychodząca poza literę, która tworzy słowo. Tu chodziło bardziej o literę, która tworzy obraz – opowiada Barbara Bodziony.

Kaligrafia niesie ze sobą wiele korzyści. To przede wszystkim rozwijanie umiejętności manualnych (szczególnie ważne jest to u dzieci) oraz trening mózgu, wspomagający między innymi umiejętność czytania.

 

– Kaligrafia, jak wszelkie formy pisania odręcznego, którego coraz mniej jest w szkołach, rozwija. To jest dziedzina, która otwiera na piękno. Kiedy zaczynamy uczyć się kaligrafii, ma to wpływ na nasze postrzeganie świata. Tu jest harmonia, ład i piękno. Człowiek zajmując się czymś takim, nie pozostaje bierny, w naturalny sposób zmienia sposób postrzegania świata. Zaczyna poszukiwać piękna i harmonii nie tylko w tych kaligrafowanych literach, ale i wokół siebie – zapewnia Barbara Bodziony.

Jest to oczywiście czynność wymagająca wyciszenia, stonowania emocji, więc uczy skupiania się na zadaniu, a że jest to zajęcie absorbujące, wszelkie zakłócenia czy problemy zostają w człowieku skutecznie wyciszone.

 

Kaligrafia zawsze w cenie

Choć współczesny człowiek mało pisze odręcznie, to jednak tego rodzaju umiejętność nigdy nie zostanie wyparta przez technologię. Co więcej, pewnym rodzajem wstydu jest dziś brak umiejętności ładnego pisania. Inna sprawa, że nawet i uczeni biją na alarm, dowodząc, że pismo odręczne jest potrzebne i należy do niego powracać.

 

Tym bardziej warto pracować nad pięknym pismem. Szczególnie, że można uczyć się samemu. Pomocny w tej materii może się okazać podręcznik do kaligrafii zatytułowany Piękna litera, wydany przez benedyktyńskie wydawnictwo Tyniec, autorstwa wspomnianych już Ewy Landowskiej i Barbary Bodziony. A narzędzia? Nie są ani kosztowne, ani skomplikowane. Wystarczy papier, pióro ze ściętą stalówką maczane w kałamarzu i atrament. To wszystko!

 

– Jest to bardzo tanie hobby. Nie trzeba wiele inwestować, by zacząć przygodę z kaligrafią. Z czasem oczywiście pojawiają się pewne pożądane przedmioty – piękny piórnik, kałamarz, specjalistyczne książki – dzieli się swym doświadczeniem Barbara Bodziony.

 

Jaki osiągniemy poziom, to już zależy od indywidualnych predyspozycji, nakładu pracy i ćwiczeń utrwalających. Z pewnością nie jest to rzemiosło do opanowania w jeden weekend. Warto się jednak wysilić. Przecież pismo świadczy o człowieku.

 

Marcin Austyn

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Penny Mordaunt, brytyjska sekretarz stanu ds. międzynarodowego rozwoju, spotkała się z przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia, arcybiskupem Vicenzo Paglią. Przekonywała go, że Kościół katolicki powinien zmienić nauczanie dotyczące stosowania środków antykoncepcyjnych.

 
 

Słynna autorka młodzieżowych książek fantasy jest też lekarzem. Korzystając z pisarskiej sławy, postanowiła przerwać milczenie środowiska lekarskiego na temat homoseksualizmu. Stwierdziła, że nie jest on nieodwracalny, a jego praktykowanie wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Środowiska LGBT domagają się jej ukarania.

 

Instytut Ordo Iuris w imieniu Caritas Polska złożył oficjalną propozycję zmian w ustawie o pieczy zastępczej. Projekt zmierza do przyznania pełnomocnika z urzędu we wszystkich sprawach, w których zdecydowano o odebraniu dziecka rodzicom. Propozycję poparły liczne organizacje pozarządowe pracujące z rodzinami.

 

Wszelkie reinterpretacje muszą pozostawać w pełnej ciągłości doktrynalnej z kontrkulturowym przesłaniem Pawła VI – podkreślają teologowie komentujący próby „odczytania na nowo” encykliki Humanae Vitae pół wieku po jej ogłoszeniu.

 

Kardynał Francesco Coccopalmerio postuluje kolejną zmianę w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Tym razem miałaby ona dotyczyć ekologii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.