DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Ars Celebrandi ponownie w Licheniu. Ruszyły zapisy na warsztaty liturgiczne

Ars Celebrandi ponownie w Licheniu. Ruszyły zapisy na warsztaty liturgiczne
fot. Tomasz Mreńca/fotobreak.pl/Ars Celebrandi

W Licheniu po raz piąty odbędą się warsztaty „Ars Celebrandi”. Ich uczestnicy będą uczyli się i doskonalili swoje umiejętności – kapłani sprawowania Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, świeccy – służby ministranckiej oraz tradycyjnego śpiewu.

 

W tym roku warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi w sanktuarium maryjnym w Licheniu odbędą się w dniach 12-19 lipca 2018 r. Są one dostępne dla wszystkich: kapłanów, sióstr i braci zakonnych, dorosłych wiernych świeckich i młodzieży. „Jedyne, czego potrzeba, to otwarcie się na pragnienie gorliwszego służenia Bogu w posłudze liturgicznej i lepszego jej zrozumienia” - zapewniają organizatorzy.

 

Warsztaty będą prowadzone w czterech grupach. Jedna dla kapłanów uczących się celebracji Mszy i sakramentów oraz funkcji diakona i subdiakona w tradycyjnym rycie. Kolejna grupa dla ministrantów uczących się posług, na czterech różnych poziomach trudności. Trzecia grupa przewidziana jest dla ministrantów posługujących się językiem angielskim (to nowość będąca odpowiedzią na postulaty uczestników z zagranicy). Ostatnia jest grupa muzyczna: męska i żeńska grupa chorału gregoriańskiego. Nie zabraknie też tradycyjnych pieśni ludowych.

 

Nauka na warsztatach dotyczy celebracji w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. klasycznym rycie rzymskim), ale chętni mogą też poznać elementy rytu dominikańskiego, będącego oddzielnym łacińskim rytem liturgicznym. Nabywane umiejętności są od razu wykorzystywane do sprawowania Mszy świętych: uroczystych, śpiewanych i recytowanych. Jednocześnie warsztaty pełnią rolę rekolekcji, w których rytm dnia wyznacza liturgia. W takim wypadku można uczestniczyć w liturgiach, spotkaniach i konferencjach, natomiast nie bierze się udziału w nauce prowadzonej na warsztatach. Zapisy są prowadzone na stronie internetowej: arscelebrandi.pl

 

 

Warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi” zapoczątkowali pięć lat temu wierni świeccy w odpowiedzi na życzenie wyrażone przez papieża Benedykta XVI: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane lub wręcz uznane za niegodziwe”. Posiadają błogosławieństwo biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Co roku gromadzą około 150 uczestników; odwiedzają je także goście specjalni, którymi byli m.in. biskupi Athanasius Schneider i Wiesław Mering, śp. ks. Jan Kaczkowski czy o. Dennis Koliński ze wspólnoty Kanoników Regularnych św. Jana Kantego z USA.

 

Organizacją warsztatów zajmuje się stowarzyszenie wiernych Una Voce Polonia, należące do Międzynarodowej Federacji (Foederatio Internationalis) Una Voce, uznawanej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary za reprezentację świeckich katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

 

Źródło: KAI

MA

 

 

Zobacz także:

 

Kryzys i odrodzenie. Tradycyjna liturgia łacińska a odnowa Kościoła

 

Kryzys i odrodzenie. Tradycyjna liturgia łacińska a odnowa Kościoła

 


DATA: 2018-03-20 11:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warsztaty liturgii tradycyjnej ?Ars Celebrandi? zapoczątkowali pięć lat temu wierni świeccy. Posiadają błogosławieństwo biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Zatem warsztaty są za zgodą Polskich hierarchów i stanowią >przestrzeń< dla tradycjonalistów. Jednakże istnieje poważna trudność w znalezieniu Kościołów w których jest odprawiana Msza św. w rycie Trydenckim. BISKUPI NIE GODZĄ SIĘ ABY W PARAFIACH była odprawiana chociaż 1 Msza w tradycyjnym rycie. Najwyraźniej nasi Pasterze nie są otwarci na pielęgnowanie tradycji. Wręcz jest jakiś dziwny lęk przed nią. Zazwyczaj Biskup wskazuje jakiś Kościół na obrzeżach diecezji- z dala aby była trudność z dojazdem dla księdza i wiernych. Nasze Kościoły zalewają spotkania z charyzmatykami , neokatechumenami, uzdrawiaczami , festiwalami a nie ma miejsca dla TRADYCJI.
4 miesiące temu / iskierka
 
Co zrobic jak w kraju w ktorym sie mieszka nie jest nigdzie odprawiana msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego? a jest pragnienie uczestniczenia w takowej i nie mozna juz czasami patrzec jak ludzie przyjmuja Eucharystie na reke?
4 miesiące temu / pytajacy
 
Niech Pan Bóg Wam błogosławi. Mam nadzieję, że do mojej parafii także zawita kiedyś kapłan odprawiający Mszę świętą w klasycznym rycie. Mam już dość banalnych piosenek o tym, żeby żyć najpiękniej, przedstawień w kościele, gitar i bębenków.
4 miesiące temu / Sally
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.