DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Armia psuje się od głowy

Armia psuje się od głowy
Marek Lapis/FORUM

Komorowski był zastępcą ministra Siwickiego i jest dziś nadal eksponentem stanowiska okrągłostołowego na tzw. odcinku wojskowym – stwierdza w rozmowie z PCh24.pl dr hab. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.


Stwierdził Pan Profesor, że w polskiej armii panuje duch Okrągłego Stołu. Co miał Pan na myśli mówiąc te słowa?

Porozumienie Okrągłego Stołu, między ośrodkiem władzy PRL a częścią opozycji, nazywanej przez gen. Kiszczaka „konstruktywną”, gwarantowało brak rozliczeń z okresem PRL, realną bezkarność dla winnych popełnionych w PRL zbrodni i gwarancje trwałych zabezpieczeń materialnych dla ludzi władzy PRL. W zamian tamta strona godziła się na stopniowe przekazywanie władzy politycznej w ręce „konstruktywnych” opozycjonistów.


W przypadku wojska oznaczało to jednak nie tylko pozostawienie komunistycznych generałów na kluczowych stanowiskach (gen. Siwicki minister ON w rządzie Mazowieckiego), ale także włączenie LWP do tradycji sił zbrojnych III RP. O ile więc biologia i upływ czasu sprawiły, że czerwona generalicja odeszła w stan spoczynku, chociaż zdaje się zostawiła trochę swoich młodych klonów, to w zakresie oczyszczenie tradycji WP z komunistycznego „dorobku” wojskowego praktycznie nie zrobiono nic. Co najwyżej próbuje się łączyć pamięć o wojsku Niepodległej i Żołnierzach Niezłomnych (Wyklętych) z pamięcią o LWP, używanego przez komunistów do zwalczania polskiego podziemia niepodległościowego, „broniącego socjalizmu jak niepodległości”. Ostatnim tego dowodem był stan wojenny 1981.


Bronisław Komorowski spotkał się niedawno z Klubem Generałów. Czy ta grupa to tylko stowarzyszenie emerytów, którzy lubią swoje towarzystwo, czy mamy do czynienia z ciałem bardziej wpływowym?

To bardziej grono emerytów, chociaż z racji zajmowanych niegdyś stanowisk także ludzi nadal wpływowych w wojsku i kręgach związanych z SLD, spadkobiercą PZPR. Często ich najbardziej ulubioną lekturą jest tygodnik NIE, a sympatie polityczne co najmniej lewicowe. Jest to jednak grono nie do końca politycznie jednorodne.


Nie pierwszy to dowód na swoistą słabość prezydenta do munduru. Głosował on także przeciwko rozwiązaniu WSI. Czy to tylko słabość, a może kryje się za tym coś więcej?

Komorowski był zastępca ministra Siwickiego i jest dziś nadal eksponentem stanowiska okrągłostołowego na tzw. odcinku wojskowym. Jestem też przekonany, że łączą go bardzo ścisłe więzy z ludźmi tajnych służb wojskowych, a jego odosobniony, nawet w PO, sprzeciw przeciwko rozwiązaniu WSI, nie mógł być czymś przypadkowym lub powodowanym emocjami.


 Moim zdaniem to było postępowanie motywowane także osobistym interesem Komorowskiego. Dowodem jest poparcie jakiego on uzyskał ze strony gen. Jaruzelskiego i oficerów byłej WSI (gen. Dukaczewski), gdy ubiegał się o urząd prezydenta RP.


Jak i czy Polska zagospodarowuje odchodzących zwłaszcza ze służb wywiadowczych funkcjonariuszy. A może nie ma takiej polityki i mogą stać się „łakomym kąskiem” dla obcych wywiadów?

W Polsce obecnie nie ma żadnej przemyślanej polityki zagospodarowywania wojskowych, zwłaszcza oficerów tajnych służb, przechodzących do cywila. Dotyczy to także żołnierzy wojsk specjalnych posiadających unikalne zdolności w posługiwaniu się bronią i technikami walki. Tymczasem Polska jako tzw. kraj brzegowy NATO i UE musi być obiektem zainteresowania obcych służb wywiadowczych. Stan obecny jest więc niekorzystny dla bezpieczeństwa kraju.Rozmawiał Łukasz Karpiel


DATA: 2013-10-12 06:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Filbert>> A ty jestes fanem Komorowskiego, który to pozbył się Szeremietiewa, gdyż przeszkadzał mu w kreciej robocie. prof.Szeremietiew został uniewinniony i oczyszczony z zarzutów. Natomiast pan Komorowski miał odejśc z życia politycznego jesli pan prof.Szeremietiew zostanie uniewinniony. I co? Słowa nie dotrzymał.
ponad 7 lat temu / Mavoy
 
Od głowy to zaczął się psuć zgrany pseudo polityk Szeremietiew który został wręcz wyrzucony ze stanowiska vice-ministra ON, zresztą słusznie. Zalecam prześledzić historię tego pana który o wojsku ma zerowe wręcz pojęcie.
ponad 7 lat temu / Filbert
 
do p. Szeremietiewa - we wrześniu 1989 r. nie tylko był Układ Warszawski, ale również prezydentem Polski był - gen. W.Jaruzelski, który, jak mi się zdaje, miał z racji tej funkcji coś do powiedzenia przy obsadzie ministra obrony narodowej. Co do tradycji - ja też przyjmuję jako chlubną tradycję udział LWP na szlaku bojowym do Berlina, a jako niechlubną - rolę LWP w rozprawie z opozycją demokratyczną od 1945r., w stłumieniu protestu w 1956 w Poznaniu, antysemityzm w 1967, najazd na Czechosłowację w 1968, masakrę na Wybrzeżu w 1970, stan wojenny w 1981. Do tej niechlubnej tradycji dołączyło WP w 2003 r. przyłaczając się do napaści Anglosasów na Irak. We wszystkich tych niechlubnych sprawach powinno być prowadzone postępowanie karne, zakończone ukaraniem osób za to odpowiedzialnych. Co do munduru - zwierzchnik sił zbrojnych powinien mieć słabość i zapewne ma - do obecnego munduru.
ponad 7 lat temu / janusz
 
Może się mylę, ale we wrześniu 1989r., kiedy powstawał rząd premiera T. Mazowieckiego, nie było w Wojsku Polskim niekomunistycznych generałów, więc skąd ten zarzut ? Read more: http://www.pch24.pl/armia-psuje-sie-od-glowy,18245,i.html#ixzz2hIfjDPzp ================ Czym innym jest pozostawienie, niejako "techniczne", generałów LWP - czy jednak musieli to być ci najwierniejsi Moskwie (Siwicki), a czym innym wielbienie ich i przyjmowanie "tradycji" LWP jako części składowej sił zbrojnych RP. Naprawdę Pan tego nie rozumie - przypominam, LWP dało się wyprowadzić przeciwko narodowi nie tylko w Poznaniu 56, czy w Grudniu 79, ale także w Grudniu 1981; chciałby Pan coś takiego przeżyć jeszcze raz, to dobra "tradycja"? No i pytanie - do jakiego munduru ma słabość "zwierzchnik", w KBW też nosili polskie mundury wojskowe.
ponad 7 lat temu / Szeremietiew
 
Może się mylę, ale we wrześniu 1989r., kiedy powstawał rząd premiera T. Mazowieckiego, nie było w Wojsku Polskim niekomunistycznych generałów, więc skąd ten zarzut ? Przypominam, że jeszcze wtedy istniał "Układ Warszawski", którego Polska była członkiem. Przypomina mi się też powiedzenie J. Piłsudskiego - "z tramwaju o nazwie Socjalizm wysiadłem na przystanku Niepodległość", które napewno można przypisać wielu polskim wojskowym. A "rozwalenie" polskiego wywiadu i kontrwywiadu, jaki by on nie był, przez ujawnienie agentów(!), to już niewątpliwa "zasługa" A. Macierewicza. To, że prezydent RP (były minister obrony narodowej), zwierzchnik sił zbrojnych, ma "słabość do munduru" - tylko dobrze o nim świadczy, gdyby było odwrotnie, to bym sie martwił.
ponad 7 lat temu / janusz
 
Biedna ta armia.
ponad 7 lat temu / x
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.