DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Armia najemników? Niemieckie wojsko będzie rekrutować żołnierzy w UE

Armia najemników? Niemieckie wojsko będzie rekrutować żołnierzy w UE
By Photographer's Mate 2nd Class George Sisting, U.S. Navy (040610-N-1823S-348, copied from en.wikipedia) [Public domain], via Wikimedia Commons
#WOJSKO    #IMIGRACJA    #NIEMCY    #REKRUT    #OBCOKRAJOWIEC    #NATO    #UE    #EUROPA    #SŁUŻBA WOJSKOWA

Opierając się na innych siłach NATO w zakresie personelu, sprzętu wojskowego i wydatków na obronę, Niemcy rozważają nowy pomysł na ożywienie swojej armii: rekrutację zagranicznych obywateli UE do służby w Bundeswehrze.

 

Obie frakcje koalicji rządzącej popierają tę propozycję. Centrolewicowa SPD dodała, że ​​zagraniczni żołnierze muszą mieć obywatelstwo niemieckie, aby zapobiec przekształceniu Bundeswehry w armię najemników.

 

Od czasu, gdy rząd zakończył obowiązkową służbę wojskową w 2011 r., Bundeswehra ma problemy z pozyskaniem rekrutów. W zeszłym roku zwolniło się 21 tys. stanowisk, w tym stanowiska oficerskie.

 

Niemcy znajdują się również pod presją ze strony NATO i prezydenta USA Donalda Trumpa, który stale zarzuca Berlinowi, że nie przekazuje 2 proc. PKB na wydatki uzgodnione przez członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ubiegłym roku Niemcy wydali zaledwie 1,13 proc. PKB na obronę.

 

Pomysł szkolenia i rekrutacji obywateli UE chcących rozpocząć „nowe życie” w Niemczech po raz pierwszy oficjalnie wyartykułowano w Białej Księdze Bundeswehry z 2016 r. w sprawie niemieckiej polityki bezpieczeństwa. Zyskał on na popularności w ostatnich tygodniach i został włączony do zaktualizowanej strategii rekrutacyjnej. Pod koniec lipca ministerstwo obrony ogłosiło, że poważnie rozważa tę opcję.

 

Krytycy takiego rozwiązania zakwestionowali lojalność zagranicznych żołnierzy i argumentowali, że włączenie ich do sił zbrojnych może przekształcić Bundeswehrę w armię najemników. - Jeśli obywatele innych krajów zostaną zaakceptowani, bez obietnicy uzyskania niemieckiego paszportu, Bundeswehra może zostać wojskiem najemników – ostrzegał członek SPD, Karl-Heinz Brunner.

 

Rzecznik ministerstwa obrony Florian Hahn z CSU stwierdził z kolei, że „wykorzystując ramy europejskiego liberalizmu, można tu stworzyć nowoczesny model”. Dodał, że „należy jednak zagwarantować pewien poziom zaufania do każdego żołnierza”.

 

Alice Weidel z kierownictwa Alternatywy dla Niemiec ostro skrytykowała propozycję koalicjantów. Wskazała, że obecne problemy kadrowe Bundeswehry wynikają z zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej. Media niemieckie zaś piszą, że niektórzy uważają propozycję za właściwą w czasie, gdy tendencje migracyjne i ostatni ruch #MeToo zmuszają Niemcy do ponownego przemyślenia swojej tożsamości narodowej.

 

Hannah Winnick - dyrektor Fundacji Heinricha Bölla w Ameryce Północnej, think tanku stowarzyszonego z Partią Zielonych i zwolenniczka rekrutacji żołnierzy z innych państw UE uważa, że ​​Bundeswehra powinna odzwierciedlać różnorodność narodu niemieckiego. Jej zdaniem, zarówno etniczni Niemcy, jak i naturalizowani imigranci muszą pogodzić się z nową tożsamością. Już teraz na rekrutację obywateli państw UE do swoich armii zezwalają Belgowie, Duńczycy, Irlandczycy i Luksemburczycy.

 

Armia niemiecka od wielu lat przeżywa poważne problemy, tak z powodu braków kadrowych, jak i stosowania przestarzałego sprzętu oraz braku niezbędnych zapasów. Wyjątkowo niepopularne są jednak propozycje zwiększenia budżetu na obronę. Centroprawicowa CDU i jej centrolewicowi partnerzy koalicyjni z SPD wielokrotnie kłócili się o wydatki na obronę.

 

Źródło: thelocal.de, dw.com,

AS


DATA: 2018-08-03 15:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To samo dzieje się w armii brytyjskiej. Zobaczcie u Korwina. Oni wszyscy zostaną delegowani do Polski, żeby "bronić nas przed Rosją".
ponad 1 rok temu / na to
 
Jakiś rok temu pani Fotyga, podczas konferencji organizowanej przez fundację AdArma, wspomniała o niemieckich planach uzbrojenia "nachodźców". Wygląda na to, że obecna sytuacja była zaplanowana, aby zaproponowane niedawno rozwiązanie wyglądało naturalnie. Co następne? Dżihad made in Germany? Trzeci raz w ciągu 100 lat? A podobno to Polacy nie dorośli do broni...
ponad 1 rok temu / Dante
 
I to jest dobra wiadomość-dopóki nie pojawi się nowy "hitlerek" dopóty z zachodu będzie spokój. W konflikcie z ruskimi i tak nam nie pomogą więc lepiej niech się nie zbroją
ponad 1 rok temu / dante
 
"Czarne złoto" nie chce się zaciągać?
ponad 1 rok temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.