DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2019 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

Armia Czerwona w Krakowie: mit wyzwolenia

Armia Czerwona w Krakowie: mit wyzwolenia

Co takiego wydarzyło się 18 stycznia 1945 roku? Armia Czerwona stoczyła zwycięski bój o Kraków. I dlatego Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otworzy wystawę przed którą stoi ambitne zadanie – odpowiedź na pytanie, czy wydarzenie sprzed 70 lat było wyzwoleniem czy zniewoleniem. PCh24.pl poznało szczegóły ekspozycji.

 

W wielkim skrócie: 17 stycznia Armia Czerwona rozpoczęła walkę z Niemcami o Kraków. Toczyły ją wojska 1. Frontu Ukraińskiego. Miasto zdobyto prędko, bo już 19 stycznia czerwonoarmiści mogli je uznać za swoje. Komunistyczna propaganda utrzymywała – a przekonanie to pokutuje do czasów obecnych – że Kraków został uratowany przez czerwonoarmistów i dzięki ich działaniom zachowany w nienaruszonym stanie. Nijak miało się to do całkowicie zniszczonych przez Sowietów Wrocławia czy Gdańska, a przede wszystkim do Warszawy, zamieniającej się w ruinę na oczach żołnierzy Stalina.

 

Walka ta – podobnie jak cała ofensywa Armii Czerwonej – nazwana została przez propagandę Związku Sowieckiego „wyzwoleniem” i choć faktycznie uwalniała Polskę od niemieckiego okupanta, to w istocie z darowaniem wolności nie miała nic wspólnego. Nasz kraj spod buta niemieckiego, wpadał bowiem wówczas prosto pod obcas sowiecki.

 

O wydarzeniach z tamtych dni opowiedzieć chce Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, wystawą „Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków”. O pomyśle na poruszenie tego tematu mówi PCh24.pl dyrektor placówki, Michał Niezabitowski. – Niezależnie od ocen było to ważne wydarzenie w dziejach miasta. Zamykając bowiem jeden trudny rozdział, otwarło kolejny, także nie łatwy – mówi. Miasto po 19 stycznia 1945 roku było bowiem zupełnie inne niż to, sprzed września 1939. – Dramatycznym obrazem tej zmiany jest likwidacja 60 000 społeczności żydowskiej – dodaje.

 

Co o samej wystawie mówią jej twórcy? W jaki sposób przedstawi ona wydarzenia tamtych dni, żywe po dziś dzień za sprawą okupacyjnej propagandy, przedstawiającej je jako jedną z ciągu bitew darujących Polsce wolność?

 

Właśnie na problem żywotności propagandowego mitu, stworzonego przez propagandę komunistyczną, zwraca uwagę w rozmowie z PCh24.pl kurator wystawy „Wyzwolenie czy zniewolenie?...”, Grzegorz Jeżowski. – Nowa wystawa 70. rocznicę bitwy o Kraków to opowieść o historii niezwykle żywotnego mitu stworzonego przez propagandę komunistyczną, a wykorzystywanego jako narzędzie w bieżącej polityce – mówi, przedstawiając plan ekspozycji. Zaznacza, że „Polska ‘ludowa’ od początku istnienia ‘opierała się na kłamstwie’”. Jednym z nich było Narodowe Święto Odrodzenia Polski upamiętniające manifest Polskiego Komitetu Narodowego, działającego – jak zaznacza Jeżowski – „z woli i pod polityczną kontrolą ZSRS”, który w dodatku, wbrew głoszonej propagandzie, nie powstał w Chełmie, ale w Moskwie.

 

Innym mitem był właśnie ten o wyzwoleniu i ocaleniu Krakowa. – Mitem propagandowym była historia manewru wojskowego, opracowanego specjalnie przez marsz. Iwana Koniewa, który to manewr miał na celu ocalenie zabytkowego Krakowa. Po wojnie propaganda komunistyczna wykorzystała fakt, że miasto nie zostało zniszczone w walkach i stworzyła mit ocalenia oraz wyzwolenia Krakowa – mówi Jeżowski. I prostuje, że Kraków uniknął zniszczeń, ponieważ był trzeciorzędnym celem militarnym dla Niemców i Sowietów. Zresztą, o specjalnym manewrze również nie było mowy.

 

Czy można więc mówić o „wyzwoleniu”? Grzegorz Jeżowski nie ma wątpliwości, że Armia Czerwona nie dała Polsce wolności. – Mówić raczej należy o wybawieniu czy wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej i ponownym zniewoleniu – nie pozostawia wątpliwości.

 

Wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ma opowiedzieć właśnie o tym micie, ale także o trzech, powojennych latach stolicy małopolski, o mieszkańcach, zdobywcach i zakłamywaniu historii.

 

Że wystawa prezentuje się ciekawie można się przekonać po tytułach bloków tematycznych, w które ją usystematyzowano. Segment I będzie nosił tytuł „Czerwony świt się z nocy budzi”, segment II – „W cieniu Jałty”, segment III – „A tam obozy długiej śmierci”, segment IV – „Wybory – terror – krzywda – kłamstwo” oraz segment V – „Forum pamięci”.

 

Szykuje się więc ciekawa strawa nie tylko dla miłośników Krakowa, ale również dla chcących bliżej poznać jego historię. Warto więc udać się do Fabryki im. Oscara Schindlera, by – jak twierdzi Jeżowski – wyrobić sobie obiektywną ocenę wydarzenia tamtych lat.

 

 

Krzysztof Gędłek


DATA: 2015-01-19 07:41
AUTOR: KRZYSZTOF GĘDŁEK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

być może miasta nie bombardowano a wzięto je szturmem, przy gigantyczniej ilości poległych Rosjan dzięki obrazowi Chrystua Milosiernego który był tylko w dwu miastach niezniszczonych przez II wojne, Krakow i Wilno.
ponad 4 lata temu / obserwator
 
Mam nadzieję, że na tej wystawie nie zabraknie paktu Ribentroff=Mołotow. Ruskie nie miały wyboru.Musiały zlikwidować swoich śmiertelnych wrogów niemieckich.
ponad 4 lata temu / marekb54
 
Najlepszy manewr, to zrobili tamci towarzysze z Wallstreet. Najpierw jednym dali pieniądze i karabiny żeby doszli do Moskwy, a później drugim żeby doszli do Berlina. Zaorali pole Adolfem i Stalinem, i na tym polu zasiali co chcieli. A teraz siedzą sobie i śmieją się ze wszystkich, a może jeszcze planują coś gorszego...
ponad 4 lata temu / Jaromir
 
uczono mnie w szkole,że"błyskawicznie oskrzydlający manewr wojsk radziecki8ch pod dowództwem marszałka Koniewa wyzwolił Kraków.."Tymczasem okazało się,że to żołnierze AK uniemożliwili wysadzenie Miasta w powietrze przez Hitlerowców opanowując ich centralę dowodzenia znajdującą się na Pasterniku/każdy rdzenny krakowianin wie o co chodzi/. A "wyzwoliciele" przez długi czas wyzwalali nas z tej pamięci...Cześć i Chwała Żołnierzom z AK!!!
ponad 4 lata temu / gość
 
Modlitwa zakonów kontemplacyjnych i postawa Księcia Kardynała Adama Sapiehy.
ponad 4 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.