DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

XXIX Niedziela zwykła
Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Armia Czerwona - gwałty i demoralizacja

Armia Czerwona - gwałty i demoralizacja
Bundesarchiv, Bild 183-R77767 / CC-BY-SA [CC-BY-SA-3.0-de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons

Skala gwałtów popełniona przez żołnierzy Stalina była tak wielka, że nieporównywalna z niczym wcześniej. To były przestępstwa na masową skalę” – tłumaczy w rozmowie z niezalezna.pl prof. Bogdan Musiał, specjalizujący się w historii Polski, Niemiec i Rosji w XX wieku. Ignorowanie tego faktu, jak tłumaczy, jest okłamywaniem społeczeństwa.


- W Niemczech ilość gwałtów sowieckich żołnierzy na niemieckich kobietach liczy się na miliony. W Polsce na kilkaset tysięcy. Niemówienie o tym jest okłamywaniem społeczeństwa. Debata pomaga ujawnieniu prawdy historyczne – tłumaczy historyk.


Badania historyczne dotyczące tego problemu były niemożliwe aż do roku 1989. Historia przeczyła oficjalnej, wyzwoleńczej retoryce Moskwy i mitologii skonstruowanej wokół Armii Czerwonej.


-  Nikt tego nie zrobił, bo w 1945 r. nie wolno było tego robić. Czytałem sprawozdania np. starostów powiatowych, którzy niekoniecznie byli PPR-owcami. Te dokumenty znajdują się w polskich archiwach. Oni opisywali jakim ogromnym problemem były gwałty, dokonywane przez sowieckich żołnierzy. Sowieckie dowództwo próbowało temu zapobiec, ale trudno to było okiełznać. Były nawet pojedyncze przykłady rozstrzeliwani szczególnie brutalnych gwałcicieli, których złapano. Znam przypadek gdy zaproszono polskich przedstawicieli, aby pokazać jak wymierza się sprawiedliwość. Jednak to tylko pojedyncze przypadki – tłumaczy prof. Musiał.


Ofiarami były także Rosjanki, Ukrainki i Białorusinki. Żołnierze Armii Czerwonej byli niezwykle zdemoralizowani i brutalni, dotyczyło to także oficerów.


Prof. Bogdan Musiał studiował w Hanowerze i Manchesterze, pracował m. in. w Instytucie Pamięci Narodowej. Wydał prace "Rozstrzelać elementy kontrrewolucyjne!: brutalizacja wojny niemiecko-sowieckiej latem 1941 roku", "Na zachód po trupie Polski" oraz "The Origins of Operation Reinhard: The Decision-Making Process for the Mass Murder of the Jews in the Generalgouvernment".Źródło: niezalezna.pl

mat


DATA: 2013-10-21 08:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Rosjanie muszą przełknąć gorzką prawdę" ... Druga strona medalu. Czytając wieści z Gdańska, pani Erika Steinbach (Związek Wypędzonych) uśmiechnie się zapewne pod nosem konstatując ? "dobra robota". Teraz Erika może mówić: "Przecież nie tylko my mówimy o krzywdach narodu niemieckiego, przecież to czynią także Polacy". ... Tak, i miałaby rację, bo niektórzy Polacy robią to bardziej gorliwie niż sami Niemcy, którym nadal jeszcze pewnych rzeczy nie wypada mówić.
ponad 5 lat temu / Tiberias
 
A czego oczekiwać po karnych batalionach złożonych z kryminalistów.Stalin wyczyścił wiezienia i gułagi i zamienił ich w mięso armatnie.Rosjanie muszą przełknąć gorzką prawdę.
ponad 5 lat temu / cynik
 
A może by tak powiedzieli, przepraszamy.
ponad 5 lat temu / blea
 
Wojna to zawsze zezwierzęcenie
ponad 5 lat temu / AS
 
Może jestem ostatnim pokoleniem(40), które taką wiedzę o strasznych gwałtach sowietów (centralna Polska) posiada od świadków wydarzeń....Dziękuję za przypomnienie tego, szczególnie twórcy pomnika i proszę o nagłośnienie aby i inni wiedzieli !
ponad 5 lat temu / Patrycja
 
a jeszcze jedno - jak już jakiś pomnik tym ... - to proponuję pomnik durnego ale jurnego sałdata (zdaję sobie sprawę, że nie jest to chyba śmieszne), a nie wyzwoliciela; co na to nasze feminy? jak tam z ich samopoczuciem;
ponad 5 lat temu / jaro
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.