DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Armenię czekają przyspieszone wybory. Premier podał się do dymisji

Armenię czekają przyspieszone wybory. Premier podał się do dymisji
Nikol Paszynian i Władimir Putin Kremlin.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons
#ARMENIA    #PREMIER    #POLITYKA    #NIKOL PASZYNIAN    #RZĄD    #ZMIANA    #REWOLUCJA

Po kwietniowej zmianie władzy, w wyniku protestów ulicznych w Armenii, lider „aksamitnej rewolucji” a obecnie premier, Nikol Paszynian, zdecydował się na przeprowadzenie przebudowy sceny politycznej w kraju. Rezygnacja z funkcji szefa rządu oznacza przyspieszone wybory, w których Nikol Paszynian chce zdyskontować swoją popularność.

 

Złożenie we wtorek wieczorem swojej dymisji premier Paszynian tłumaczył działaniami opozycji, która uniemożliwia mu przeprowadzenie zmian personalnych i reform, które zapowiadał przejmując ster kraju wiosną tego roku. Nikol Paszynian, mimo rezygnacji z stanowiska, będzie pełnił obowiązki szefa rządu do czasu wyboru przez parlament nowego premiera. Procedura działań w takiej sytuacji zakłada, że przyspieszone wybory są ogłaszane jeżeli parlament w ciągu dwóch tygodni w dwóch próbach nie wskaże nowego premiera.

 

Blok polityczny Elk, współtworzony m.in. przez partię Kontrakt Obywatelski Nikola Paszyniana, w ostatnich wyborach w 2017 roku zdobył trzecie miejsce. Zwycięska Republikańska Partia Armenii Serża Sarkisjana dysponowała 58 z 105 miejsc w parlamencie, mogąc liczyć na wsparcie socjaldemokratycznej Armeńskiej Federacji Rewolucyjnej (7 mandatów), popularnej w środowiskach licznej diaspory. Po wyborach 2017 roku opozycyjny blok Carukjan (Kwitnąca Armenia) miał 31 deputowanych. Z bloku Nikola Paszyniana do parlamentu dostało się 9 deputowanych.

 

Do zmiany władzy w Erewaniu doszło w kwietniu tego roku, gdy rządzący od lat krajem prezydent Serż Sarkisjan skorzystał z zmian w konstytucji, dokonanych po referendum w 2015 roku. Pełniący w latach 2008 – 2018 funkcję prezydenta Serż Sarkisjan nie chciał oddać władzy i zaraz po zakończeniu prezydenckiej kadencji (9 kwietnia tego roku) został już 17 kwietnia wybrany na stanowisko premiera. Dzięki zmianom w konstytucji Armenia przeszła z systemu prezydenckiego na parlamentarno – gabinetowy, z dużymi uprawnieniami dla szefa rządu. W ten sposób Serż Sarkisjan zachował silną pozycję w państwie.

 

Narastające z powodu trudnej sytuacji gospodarczej niezadowolenie społeczne i polityczne manewry Sarkisjana skumulowały emocje i Ormianie wyszli na ulice po raz pierwszy 13 kwietnia, później protesty rozlały się po całym kraju. Na czele protestów stanął obecny premier Nikol Paszynian.

 

Bunt Ormian zmusił Sarkisjana do rezygnacji z funkcji premiera 23 kwietnia. 8 maja parlament wybrał na stanowisko premiera Nikola Paszyniana, który był skazany na głosy partii związanych z długoletnim liderem państwa Sarkisjanem.

 

Między premierem a parlamentem zaiskrzyło już w czerwcu, gdy Paszynian zaproponował zmiany w systemie emerytalnym. Obowiązkowy kapitałowy system emerytalny miał polegać na gromadzeniu w ciągu życia kapitału, który po zakończeniu pracy emeryt mógłby wykorzystać w całości lub pobierać emeryturę z odsetek. Co istotne, kapitał ten podlegałby normalnemu dziedziczeniu, a nie przepadał po śmierci emeryta w budżecie państwa. W geście protestu złożyła wówczas rezygnację minister pracy i spraw socjalnych Mane Tandilian, ale Nikol Paszynian nie przyjął jej dymisji.

 

Brak współpracy z parlamentem właściwie zmusił Nikola Paszyniana do podjęcia próby przeformatowania zasklepionej sceny politycznej w kraju. Premier i lider „aksamitnej rewolucji” zdaje sobie sprawę, że jego popularność, dziś jeszcze duża, może zacząć spadać gdy sytuacja obywateli nie poprawi się, a reform nie będzie się dało przeprowadzić. Zdawanie się na łaskę parlamentu, w którym premier nie ma swojego zaplecza, byłoby więc zabiegiem ryzykownym. Dlatego Paszynian woli doprowadzić do jak najszybszych wyborów i wprowadzenia swoich ludzi do parlamentu.

 

Poparcie Paszyniana sięga nawet 70 proc. i przełożenie go na sukces wyborczy oznaczałoby polityczną marginalizację dzisiejszej opozycji, która przez długie lata rządziła Armenią. Zmianę politycznego klimatu wyczuwają już politycy partii przeciwnych Paszynianowi. 8 października Kwitnąca Armenia podpisała z premierem porozumienie o doprowadzeniu do wcześniejszych wyborów, a z Republikańskiej Partii Armenii wyłamało się ok. 20 posłów, którzy poparli Nikola Paszyniana w jego dążeniu do rozwiązania parlamentu i nowych wyborów. Wszystko więc wskazuje na to, że w okolicy 9 – 10 grudnia Ormianie pójdą do urn i dadzą sobie szansę na przeprowadzenie fundamentalnych zmian w państwie.

 

Jan Bereza

Źródła: News.am, Jerkramas, Kawkazskij Uzeł, A1 Plus, Aysor.am,

 


DATA: 2018-10-17 09:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.