DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Argentyński senat za życiem. Porażka aborcjonistów!

Argentyński senat za życiem. Porażka aborcjonistów!
fot. EFE/David Fernandez/FORUM

Wynikiem 38 do 31 na korzyść życia zakończyło się czwartkowe glosowanie w argentyńskim senacie. Odrzucono prawo przyzwalające na aborcję do 14 tygodnia ciąży. Jest to ostateczne odrzucenie aborcyjnej ustawy, chociaż propozycje zmian - już w nowym wydaniu - mogą zostać przedstawione w przyszłym roku.

 

Czwartkową sesję poprzedziły liczne wiece, z jednej strony zwolenników tzw. liberalizacji prawa, z drugiej – ich przeciwników.

 

Przed głosowaniem grupy pro-aborcyjne zagroziły „podpaleniem kościołów”, co zmusiło rząd do zapewnienia ochrony budynków sakralnych. Siły bezpieczeństwa między innymi zabarykadowały katedrę w stolicy kraju, gdzie odprawiał msze kard. Bergoglio, gdy był arcybiskupem Buenos Aires oraz wiele innych historycznych kościołów w pobliżu kongresu.

 

Prezydent Argentyny Mauricio Macri ogłosił w marcu, że mimo osobistego sprzeciwu wobec aborcji, zezwoli parlamentowi debatować nad projektem ustawy, by zalegalizować proceder zabijania dzieci poczętych. Po raz pierwszy więc od ponad dekady aborcja była omawiana na szczeblu parlamentarnym w ojczyźnie Franciszka.

 

Obecna ustawa mimo, że dopuszcza aborcję w trzech wyjątkach, to znaczy, gdy ciąża jest skutkiem gwałtu, gdy życie matki jest zagrożone lub gdy istnieje ciąża pozamaciczna, liberalne środowiska chcą całkowitej dekryminalizacji procederu uśmiercania dzieci poczętych.

 

W Argentynie żadna też kobieta ani lekarz nie odbywają obecnie kary z powodu nielegalnej aborcji.

Prezydent Macri, uważający się za praktykującego katolika, sam inicjując debatę w marcu obiecał, że ​​rząd federalny będzie się trzymał z daleka od niej.  Jednak minister zdrowia wprost lobbował w mediach krajowych, by przyjąć projekt.

 

Minister Adolfo Rubinstein powiedział kilka razy, że niebezpieczna aborcja jest główną przyczyną śmierci matek w Argentynie, próbując przedstawić aborcję jako zagrożenie dla zdrowia. Jednak jego własne ministerstwo zdyskwalifikowało to twierdzenie. Według statystyk resortu zdrowia w 2016 r., prawie siedem razy więcej kobiet zmarło w Argentynie podczas porodu (213) niż w wyniku aborcji (31). Ta ostatnia liczba oznacza zgony wynikające zarówno z legalnych, jak i nielegalnych aborcji.

 

Amnesty International w przeddzień głosowania opublikowała w „New York Timesie” reklamę, przedstawiającą wieszak, rzekomo używany w potajemnych aborcjach, mówiąc, że niebezpieczne „zabiegi przerwania ciąży” są główną przyczyną śmierci matek w Argentynie. Reklama zawierała tekst: „Świat patrzy”.

 

Międzynarodowa Federacja Planned Parenthood, finansująca kilka grup proaborcyjnych w Argentynie, w tym kliniki otwarcie promujące nielegalną procedurę, próbowała wpłynąć na senatorów.

 

W dniu głosowania setki tysięcy demonstrantów z obu obozów wyszły na ulice w pobliżu Kongresu, a policjanci rozdzielili obie strony kordonem w czasie czuwania, które rozpoczęło się wcześnie i trwało do momentu oddania głosów.

 

Przy placu przed budynkiem służącym jako „ziemia niczyja”, zdjęcia lotnicze uchwyciły ulice pełne kolorowych demonstrantów. Z jednej strony była grupa osób w kolorach jasnoniebieskich i białych, opowiadających się za życiem. Z drugiej dominowała zieleń, ale widoczne były też sztandary kilku socjalistycznych organizacji politycznych.

 

W ciągu tylko weekendu w Buenos Aires manifestowało ponad 650 tys. osób przeciw legalizacji aborcji. Obrońców życia mobilizowały wspólnoty protestanckie i wielu biskupów katolickich. Ponadto, w niedzielę zorganizowano wiece w ponad 100 miastach.

 

W dzień poprzedzający głosowanie w Senacie na ulice ponownie wyszli zwolennicy aborcji. Dużą demonstrację zorganizowali oni 14 czerwca, kiedy ustawa została przyjęta w Izbie Deputowanych.

 

W czasie, gdy senatorowie debatowali nad projektem, kard. Mario Poli, który zastąpił kard. Bergoglio w archidiecezji Buenos Aires, odprawił Mszę w katedrze. Hierarcha wskazał w homilii, że: „Po raz pierwszy w historii Argentyny próbują zalegitymizować eliminację istoty ludzkiej przez innego człowieka”. Ustawa, o której debatowano – mówił kilka godzin przed głosowaniem – „zalegalizuje uśmiercanie niewinnej osoby, z wyłączeniem prawa do słusznej obrony, bez procesu. Serce i rozum buntują się przeciwko takiej niesprawiedliwości, ponieważ nienarodzone dzieci mają prawo do bycia częścią tego narodu, gdzie jest miejsce dla wszystkich i nikt nie jest niepotrzebny”.

 

Kardynał, cytując apostolską adhortację Franciszka Evangelii Gaudium,  podkreślił także, że „jest również prawdą, iż niewiele zrobiliśmy, aby odpowiednio towarzyszyć kobietom w bardzo trudnych sytuacjach, w których aborcja wydaje się być szybkim rozwiązaniem ich głębokiej udręki, zwłaszcza gdy rozwijające się w nich życie jest wynikiem gwałtu lub skrajnej biedy”.

 

Papież Franciszek podczas trwającej od kilku miesięcy debaty unikał wypowiadania się w sprawie aborcji. Chociaż wygłosił kilka uwag ogólnych dotyczących uśmiercania dzieci poczętych, nigdy bezpośrednio nie odniósł się do tego, co się działo w jego ojczyźnie.

 

Projekt był mocno krytykowany przez prawników i niektórych ustawodawców, którzy zauważyli, że aborcja jest nie tylko uznawana za przestępstwo w kodeksie karnym, ale także jest sprzeczna z konstytucją Argentyny, wzywającą do ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Na legalizację aborcji w Argentynie naciskały oenzetowskie agendy, w tym Komitet Praw Dziecka i CEDAW.

 

 

Wynik głosowania skomentował na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris

 

 

 

Źródło: washingtonpost.com/cruxnow.com/Twitter

AS, PR

 


DATA: 2018-08-09 13:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo, świat zalewają często zle informacje. Ta jest bardzo dobra. Duży kraj jakim jest Argentyna nie dopuścił do rozpanoszenia się aborcyjnej zarazy. Należy się z tego cieszyć.
6 miesięcy temu / Michu.
 
Klf - o czym ty piszesz? Przecież w Polsce rządzą dzieciobójcy od czasu faszysty Piłsudskiego (który jako drugi, po Adolfie Hitlerze, 'zalegalizował' mordowanie dzieci).
6 miesięcy temu / Monarchista
 
Mówię Wam: gdy cały świat (oprócz Polski) ogarnie trąd tego grzechu (zbrodni zabójstwa dzieci), niewiele czasu minie aż świat zapłonie ogniem. To będzie koniec grzesznej ludzkości.
6 miesięcy temu / Klf
 
Nie kłam, w Argentynie nie ma aborcji ze względu na tzw. przesłankę eugeniczną.
6 miesięcy temu / Do Stormer
 
@Gość: obecnie a Argentynie obowiązuje prawo dopuszczające aborcję podobne do polskiego.
6 miesięcy temu / Stormer
 
Bogu niech będą dzięki! Serca w górę Polacy
6 miesięcy temu / Toni
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.