Teologia ubogich nie zasługiwałaby na potępienie wyrażone w instrukcji kardynała Ratzingera o niektórych aspektach teologii wyzwolenia Libertatis Nuntius, gdyż jako kryterium analizy nie przyjmuje ona marksistowskiej interpretacji rzeczywistości społecznej ani też w kategoriach drogi do wyzwolenia nie pojmuje walki klasowej.
Genezę i podstawowe postulaty argentyńskiej teologii ubogich najpełniej da się przedstawić poprzez odwołanie do życia i myśli Lucia Gery, najważniejszej postaci tegoż ruchu.
Peronistyczna lewica i Ruch Kapłanów dla Trzeciego Świata
Ojciec Lucio Gera (1924–2012), profesor wydziału teologii Katolickiego Uniwersytetu w Buenos Aires i dyrektor czasopisma „Teológica”, w roku 1964 wziął udział w zorganizowanym przez księdza‑renegata Ivana Illicha w Rio de Janeiro spotkaniu z przyszłymi twórcami „oddziałów uderzeniowych” teologii wyzwolenia: Gustavo Gutiérrezem, Juanem Luisem Segundo i Segundo Galileą. Celem spotkania miała być refleksja nad wyzwaniami duszpasterskimi i teologicznymi, jakie trwający właśnie Sobór Watykański II stawiał przed Ameryką Łacińską, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania nędzy. Analizując w trakcie owego spotkania rolę teologów na kontynencie południowoamerykańskim, Gera zaproponował większe zintegrowanie teologii z „ludem Bożym”.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Ponad 100 organizacji broniących praw obywatelskich w specjalnym liście skierowanym do kongresmenów zgodnie uznało, że Ameryka nie potrzebuje żadnej nowej ustawy dotyczącej zwalczania „terroryzmu wewnętrznego”. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie. Sygnatariusze listu obawiają się nadużyć wobec mniejszości religijnych i rasowych.
Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…
1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.
Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.
Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI