DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Argentyna: w Buenos Aires będzie można dokonać aborcji bez zgody rodziców

Argentyna: w Buenos Aires będzie można dokonać aborcji bez zgody rodziców
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Boris Gonzalez)

Po dwóch godzinach debaty i 50 głosami „za”, parlament Buenos Aires zatwierdził krajowy protokół dotyczący „dobrowolnego przerwania ciąży”. Dziewczęta w wieku od 13. do 16. lat tego momentu nie potrzebują zgody rodziców lub opiekunów na aborcję, chyba że wiąże się ona z zagrożeniem dla zdrowia i życia matki.

 

Projekt ustawy o przestrzeganiu protokołu ILE został przedstawiony w lutym ubiegłego roku przez Kampanię na rzecz prawa do „legalnej, bezpiecznej i bezpłatnej aborcji”. Uzyskał on  poparcie ponad 40 posłów z ogólnej liczby 60.

 

Po prawie dwugodzinnej debacie, podczas której niektórzy prawodawcy przemawiali osobiście, a inni zdalnie, włodarze miasta Buenos Aires zagłosowali w czwartek za przyjęciem protokołu medycznego dotyczącego prawnego „przerwania ciąży” (ILE) w stolicy kraju. Protokół ILE określa kroki prowadzące do „przerwania ciąży” w okolicznościach dopuszczonych przez argentyński kodeks karny, co obejmuje ciąże będące wynikiem gwałtu lub gdy płód zagraża życiu albo zdrowiu kobiety.

 

„Krajowy protokół o kompleksowej opiece nad osobami uprawnionymi do legalnego przerwania ciąży” został przyjęty 50 głosami „za”, przy 7 głosach sprzeciwu i 3 wstrzymujących się.

Protokół uznaje prawo młodzieży (w tym przypadku poniżej 16 roku życia) do decydowania o „przerwaniu ciąży” w przypadkach przewidzianych przepisami zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

 

Wskazuje, że dziewczęta w wieku od 13. do 16. lat nie potrzebują zgody rodziców lub opiekunów na aborcję, chyba że wiąże się to z wysokim ryzykiem. Taka zgoda wymagana jest jedynie w przypadku dziewcząt, mających mniej niż 13 lat.

 

Stolica formalnie nie zastosowała się do protokołu wprowadzonego pod koniec 2019 roku przez Ginésa Gonzáleza Garcíę na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, który gwarantuje kompleksową opiekę osobom mającym „prawo do legalnego przerwania ciąży”.

 

W mieście Buenos Aires od 2012 roku istnieje protokół, który według Kampanii na rzecz prawa do legalnej, bezpiecznej i bezpłatnej aborcji „jest restrykcyjny i niezgodny z postanowieniami orzeczenia FAL. Dzięki schroniskom zbiorowym, które powstały przy wsparciu wielu organizacji, restrykcyjne artykuły już nie obowiązują” – dodano.

 

Kampania wskazuje, że zgodnie z prawem dot. przestrzegania protokołu krajowego kobiety zdolne do zajścia w ciążę i osoby wykonujące aborcje „będą miały bardziej odpowiednie ramy gwarantujące prawa”. Podczas debaty doszło do gorącej wymiany zdań pomiędzy ustawodawcami. Prawniczka Carolina Estebarena mówiła o naruszeniach prawa wobec nieletnich.

 

Protokół, ogłoszony w grudniu przez rząd Alberto Fernandeza, musi zostać przyjęty przez każdą prowincję i region autonomiczny. Określa on kroki, które należy podjąć, aby „przerwać ciążę” w przypadkach, gdy nie jest ona uznana za przestępstwo na mocy argentyńskiego kodeksu karnego, co obejmuje ciąże będące wynikiem gwałtu lub gdy ciąża zagraża życiu matki.

 

Ten ostatni punkt był powodem wielu sporów, gdyż pojęcie zagrożenia życia matki jest, zdaniem krytyków, luźno interpretowane i wykorzystywane do uzasadnienia 88 proc. aborcji w kraju. Niektórzy podciągają pod tę definicję „fizyczne, psychiczne i społeczne” zdrowie matki. W przypadku gwałtu, rutynowo wykonuje się aborcje.

 

Biskupi archidiecezji Buenos Aires, w tym kardynał Mario Poli, wybrany przez Franciszka na następcę oraz biskup Gustavo Carrara, który mieszka w slumsach miasta pośród najbiedniejszych z biednych Argentyny, wydali oświadczenie zatytułowane „Życie jest zawsze godne”.

W swoim oświadczeniu biskupi zauważają, że protokół „jest sprzeczny z konstytucyjnymi gwarancjami na rzecz najbardziej niezabezpieczonego życia”.

 

„Nie sprzeciwiamy się prawom kobiet, ale opowiadamy się na korzyść życia w każdych okolicznościach ”- piszą. „Ponieważ mieszkańcy Buenos Aires stoją w obliczu najciemniejszego momentu pandemii, w środku potrzebnej, ale jednocześnie długiej i wyczerpującej kwarantanny, kiedy liczba infekcji i zgonów zaskakuje każdego dnia, ustawodawca Autonomicznego Miasta większością zatwierdził protokół przestrzeganie legalnego przerwania ciąży, co oznacza aborcję bez kary, która jest już praktykowana w większości kraju ”- zauważyli hierarchowie.

 

„Boli nas i rani, że pośród śmiercionośnej zarazy, kiedy tak wielu pracowników sanitarnych i podstawowych usługodawców naraża się i ryzykuje życiem, aby ocalić swoich braci, ustawodawcy uważają za stosowne iść naprzód z prawem, które z pewnością nie stara się „szanować życia” - argumentują.

 

Źródło: batimes.com.ar / cruxnow.com

AS

Czytaj także:
DATA: 2020-07-21 14:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Obcy Astronom - bo nie byłeś edukowany seksualnie czyt.: zachęcany do współżycia przez współczesne hollywoodzkie "filmy dla młodzieży".
19 dni temu / Jacek
 
13 lat to już VII klasa nie V w V są 11 latki
20 dni temu / @Obcy astronom
 
Hmmm, 13 lat to V klasa podstawówki. Było przytulanie się po kątach i całuski na szkolnej dyskotece. Należę do innego pokolenia, ale nikt z nas w tym wieku, nie "potrzebował" usług aborcyjnych. Upadek.
20 dni temu / Obcy Astronom
 
A która aborcja nie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia i życia matki?
20 dni temu / rwerwe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.