DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Argentyna: kongres proceduje aborcyjną ustawę. Zabicie dziecka możliwe w 14 tygodniu?

Argentyna: kongres proceduje aborcyjną ustawę. Zabicie dziecka możliwe w 14 tygodniu?
fot.REUTERS/Ivan Alvarado/FORUM

W agendzie argentyńskiego parlamentu na najbliższe miesiące znalazł się projekt ustawy proaborcyjnej. Dokument przewiduje umożliwienie usunięcia ciąży do czternastego tygodnia życia nienarodzonego dziecka. Biskupi Argentyny zaapelowali do polityków o sprzeciw wobec inicjatywy i ochronę życia nienarodzonych.

 

To już siódme podejście lewicowych środowisk do wprowadzenia aborcji na życzenie. Obecnie przepisy w Argentynie pozwalają na zabicie nienarodzonego dziecka, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety oraz w przypadku poczęcia w wyniku gwałtu.

 

Krajowa Kampania na rzecz Prawa do Legalnej, Bezpiecznej i Darmowej Aborcji powstała w 2005 roku. Głównym argumentem proaborcyjnych działaczy są przytaczane przez nich dane o wysokiej umieralności kobiet podczas nielegalnych zabiegów. Przez ponad dekadę inicjatywa bezskutecznie była przedstawiana w Kongresie. Do tej pory projekt nie był dopuszczony nawet do debaty parlamentarnej. Tym razem na wprowadzenie go pod obrady zgodził się rząd Mauricio Macriego, który sprawuje urząd prezydenta od ponad dwóch lat.

 

Macri w swoim wystąpieniu w parlamencie podkreślił, że jest zwolennikiem prawa do życia, ale jego zdaniem kraj potrzebuje dojrzałej i odpowiedzialnej dyskusji na ten temat. Media spekulują, że wprowadzenie pod obrady kontrowersyjnego projektu ma odwrócić uwagę od trudnych dla społeczeństwa reform gospodarczych.

 

Blok Cambiemos, na którego czele stoi prezydent, jest podzielony w sprawie lewicowej inicjatywy. Część deputowanych opowiada się przeciwko projektowi, ale niektórzy zapowiadają jego poparcie. Macri zapowiedział, że nie zarządzi w tej sprawie dyscypliny partyjnej. Rządząca koalicja nie posiada większości w żadnej z izb parlamentu. Spośród pozostałych sił parlamentarnych tylko dwie skrajnie lewicowe ugrupowania opowiadają się w całości za proaborcyjną inicjatywą. W innych partiach – podobnie jak w Cambiemos – opinie są podzielone. Wielu deputowanych nie ujawnia swoich poglądów, dlatego eksperci podkreślają, że trudno przewidzieć wynik głosowań.

 

Projekt depenalizujący aborcję będzie rozpatrywany wspólnie przez cztery Komisje – Ustawodawstwa Ogólnego, Zdrowia, Karną oraz Rodziny. Przewodnictwo nad pracami będzie sprawował szef Komisji Ustawodawczej Daniel Lipovetzky z Cambiemos, który deklaruje poparcie dla postulatu środowisk feministycznych i lewicowych. Pierwsze posiedzenia przewidywane są na drugą połowę marca.

 

Zaniepokojenie rozpoczęciem dyskusji nad wprowadzeniem aborcji na życzenie wyrazili argentyńscy biskupi. W komunikacie Komisji Wykonawczej Konferencji Episkopatu Argentyny zaapelowano o uznanie prawa do życia niewinnych istot ludzkich, które same nie mogą się bronić.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 


DATA: 2018-03-02 19:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.